Cum se inmulteste gloxinia?

sini

Well-Known Member
Puiutul de langa gloxinia de mai sus s-a facut mai maricel:are sase frunze.L-as scoate ,insa gloxinia are boboci.Ce sa fac?
 

ami

Member
Mie una nu prea mi-a mers cu gloxinia.Am primit niste frunzulite gata inradacinate de la adrianam(este un om minunat :ingeras: :hug: ),dar din pacate nu a rezistat.
Insa promit ca nu ma las de acesta boala :rofl:
 

angela draganoiu

Active Member
gloxinia nu e o planta pretentioasa insa tre' sa ai grija cu udatul pt ca, dupa cum stii, gloxinia are un bulb in pamint si de prea multa apa putrezeste de aceea eu te sfatuiesc sa-i pui apa numai in farfurioara si ai sa vezi ca va fi bine. succes.
 

ami

Member
Scuze!
De la dianatm am primit frunzulitele de gloxinie,nu ca adrianam nu ar fi un om deosebit...
 

angela draganoiu

Active Member
pai nu cine ti-a dat frunzele e vinovat ci tu ca n-ai stiut cum si in ce fel. dar de acum vei sti ca citesti pe aici si vei primi nu numai sfaturi ci chiar frunzute sa reincepi sa le cresti. poti sa cumperi bulbi de la supermarket si sa reincepi de acum. uda-le cu moderatie si doar in farufrie si vei avea flori frumoase.
 

Erwin

Member
Eu le pun apa in ghiveci, dar nu pun multa si nu ud in fiecre zi. Ud la 2-3 zile si pun cate un pic de apa. Si n-au nici o problema. Din frunzele de anul trecut am 15 plantute. Si o duc bine, exceptie vreo 3 care sunt un pic alungite... insa le-am mutat in alt geam sa vad cum se comporta.
 

Fleur

Active Member
ami, ai cautat in ghiveciul cu frunzele care s-au uscat? uneori frunza se usuca dar ramane bulbul care desi micut va isi din el un lastar care va inflori. nu stiu de ce la unele se usuca frunza iar la altele nu dar daca a fost frunza inradacinata probabil a facut bulb.
 

ami

Member
angela draganoiu:
pai nu cine ti-a dat frunzele e vinovat
:eek: Nu!!!!!!!
Bineinteles ca nu!Nici nu am spus asta.
Dansa este un :ingeras: ,iar eu sunt un :evil: ce nu a stiut sa le ingrijeasca.Cat despre bulbisori:nu era nicio urma.
Insa nu va ingrijorati ca nu rezist eu fara gloxinie :rofl:
 

shalymar

Member
Eu incerc in seara asta primul meu experiment cu gloxinii inmultite din inflorescente. Sper sa-mi reuseasca , iar daca are cineva seminte sa-mi trimita chiar si contra cost sa-mi dea pm . Sunt dispusa la toate experimentele posibile de inmultire a gloxiniei.
Marturiesc: sunt bolnava de "gloxinita" :evil:
 

shalymar

Member
Multumesc pentru incurajare vciupa. M-am apucat de treaba , acu trebuie sa astept :D
Sa vad ce reusesc. Ieri am plantat trei frunze de gloxinie mov batuta in trei banuti sa vad ce rezultate da si prin metoda aceasta.
Va tin la curent cu evolutia lor.
 

shalymar

Member
Alta intrebare creata: daca polenizez doua inflorescente de la aceeasi gloxinie cu polenul ei am sanse sa obtin seminte de acelasi fel ca planta mama?
Teoretic suna bine, acum stiti si voi , practica ne omoara asa ca :evil:
Incerc . Tineti-mi pumnii daca reusesc si asa , in toamna umplu forumul de oferte :wink:
 

Erwin

Member
shalymar a spus:
Multumesc pentru incurajare vciupa. M-am apucat de treaba , acu trebuie sa astept :D
Sa vad ce reusesc. Ieri am plantat trei frunze de gloxinie mov batuta in trei banuti sa vad ce rezultate da si prin metoda aceasta.
Va tin la curent cu evolutia lor.
Aveau deja radacini frunzele?
 

shalymar

Member
Nu aveau radacini, initial le-am pus in apa, dar dupa trei zile incepusera sa se inmoaie, asa ca le-am mutat in banuti si dimineata erau iarasi ok
 

shalymar

Member
Sincer nu, ca se inmuiasera frunzele, ca suprafata. m-am temut ca or sa moara in apa si le-am mutat iar acum vad ca sunt bine toate trei frunzulitele.
 
Sus