Cum se inmulteste gloxinia?

shalymar

Member
Am o mica intrebare pt cei ce au inmultit gloxinia din inflorescenta, ati rupt-o de la baza frunzei de jos sau ati taiat-o cu un cutitas de mai sus?

Ca vreau neaparat sa pun si asa la prins dar nu stiu cum sa le rup, iar la pasul doi: le-ati lasat in apa sa inradacineze si apoi in pamant sau pot sa le pun disrect in banuti de turba?
 

shalymar

Member
Din trei inflorescente rupte ieri , la doua s-a pleostit floarea, sunt puse in apa ca si cele de mov batut care nu au nikic stau bine mersi de mai bine de o sapt dar astea sunt mai mari si nu stiu ce sa le mai fac
Help meeeeeee! :cry:
 

paula

Member
shalymar si eu am pus coditele de la flori in apa dar din 7 - 8 codite dupa doua zile doar 1 am gasit inmuiata si eu banuiesc ca este una din florile care erau prea trecute ii cazuse floarea de o saptamina si codita nu arata prea bine :eek:

nustiu asta e parerea mea , dar sa asteptam alte raspunsuri
 

sini

Well-Known Member
Eu le-am rupt de la baza frunzei si le-am pus in apa.Nu are nimic daca se ofileste floarea(oricum ea se va ofili,nu poate tine mult).Nu toate vor face radacini,cum nici toate frunzele puse la inradacinat nu fac radacini.De ce? Nu stiu.
 

shalymar

Member
A vebit acun o doamna pe la mine
cica in apa trebuie sa pun capsula care ramane dupa ce se trece floarea, eu am pus petiolul noprmal in apa. Ce sa cred?

Mai bine zis cum asez floarea pana la urma in pahar? :roll:
 
D

dyayzh

Guest
:rofl: Poate bea singura apa si face pui :rofl:
Eu am pus coditile de la frunze in apa putina, doar cat sa ajunga la baza coditei si am asteptam radacinile. Daca ii place, apar relativ repede. Apoi o pui in pamant si ai rabdare...lumina buna dar nu soare. Bafta!
 

adrianam

Well-Known Member
:? Inteleg eu bine?

Se pot pune si coditele florilor dupa ce s-au ofilit in apa sa faca radacini?

Ca trebuie sa-mi refac si eu plantutele pierdute! :(

Si inca o intrebare.
Gloxiniile batute se inmultesc la fel de usor ca cele simple?
 

shalymar

Member
Nu stiu daca se inmultesc mai usor sau mai greu, erwin ar fi in masura sa ne spuna sau Angela ca ei au mai multa experienta eu incerc acum toate metodele abia intr-o luna doua ma pot pronunta care merge mai bine sau mai repede :wink:
 

Erwin

Member
adrianam a spus:
:

Se pot pune si coditele florilor dupa ce s-au ofilit in apa sa faca radacini?
Da, eu am pus cateva codite in apa si au facut radacina. Acum sunt puse in pamant. Anul trecut nu mi-a reusit inmultirea cu codite, dar altii au reusit. DEci se poate.


adrianam a spus:
:?
Gloxiniile batute se inmultesc la fel de usor ca cele simple?
Da. Toate frunzele de la cele 3 gloxinii duble pe care le am si le-am pus in apa in primavara asta au facut radacini.
Cred totusi ca exista diferente de la soi la soi...

Anul trecut n-am reusit sa inmultesc o gloxinie cumparata. Toate frunzele se topeau. Am incercat si cu butasi. La fel, s-au topit. Cred ca era prea "umflata" de ceva hormoni si de aia nu am reusit sa inradacinez. Poate gresesc...
 

shalymar

Member
Erwin are dreptate, eu am patru cumparate si din 5 flori puse la inradacinat, una a decedat dupa 2 zile, celelalte vad ca se tin "pe pozitii", poate reusesc :wink:
 

adrianam

Well-Known Member
De pierdut nu am, dar spatiu de unde? :eek:

Le gasesc eu un coltisor pana la urma, numai sa se prinda ele! :wink:
 

shalymar

Member
Mai am o intrebare:cand putem incepe sa recoltam frunze de la gloxinii, numai dupa ce trec florile sau si inainte? Nu de alta dar ma mananca asa de mult degetelele :mrgreen:
 

Erwin

Member
shalymar a spus:
Oricum pe vroe 5-6 rupte deja scrie numele tau, Erwin!
O sa-ti trimit si eu frunze.

Apropos, am pus cateva dintre coditele cu radacini in pamant, dar deja una din ele s-a innegrit... Desi aveau radacini sanatoase cand le-am pus in pamant. NU se poate spune ca s-a innegrit de la prea multa apa, din ce moment au facut radacini in apa. Dar nu le-am udat excesiv.
 
Sus