Cum se ingrijeste levantica?

MihaelaR

Member
Gabiuta a spus:
In afara faptului ca te admir pentru ca te preocupa cultivarea mirodeniilor si mai ales le si maninci (ti-am citit blogul) ...de mult vroiam sa spun ca Dl Twain cred ca la batrinete a devenit intelept cu mesajul lui pus de tine la semnatura ...
Jur ca pina nu am ajuns la o anumita virsta :mrgreen: nu gindeam ca el :tavalit:

Scuzati offtopicul dar era necesar :)
"Bandidos - Atunci cand esti tanar"

Atunci cand esti tanar,viata-i o placere
Doar te distrezi si n-ai nicio durere.
Atunci cand esti tanar,viata-i ca o floare
Hai sa traim la maxim,fratioare !..."
http://www.versuri.ro/versuri/efmeif_bandidos+atunci+cand+esti+tanar.html

apoi un clik (la unii clik) si-ti dai seama ca nu intineresti,realizezi ca ce zice nenea Twain ar cam trebui luat aminte,asa ca printre primele schimbari,sunt mirodeniile,care nu-ti placeau,iar acum le preferi decat sa fii client la doctor.
Acum gradina este fericita cu multe mirodenii,da bine,fac bine,iar sanatatea mea este mai buna.
De ex.eu nu am stiut ca Levantica este si un condiment,noroc cu internetul...
Sa auzim numai de bine! :hug:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Inghetata de menta am mancat mult, e printre preferatele mele, din celelalte n-am vazut niciodata.

Cimbrisor...am cautat si eu seminte, dar n-am gasit...o sa mai caut in primavara
 

Ariana

Member
Bine v-am regasit. Am lipsit mult si plantele mele s-au schimbat intre timp.
Am butasit in primavara lavanda si s-au prins foarte frumos plantele tinere. Chiar au avut intentia de a inflori dar le-am taiat florile pentru a lasa planta sa se dezvolte. In luna august am mai pus un rand de butasi intr-o jardiniera si am lasat-o afara. Se pare ca s-au prins si butatii acestia doar ca nu vreau sa-i mai misc pana in primavara. Ca sa nu inghete in ghiveci ma gandesc sa bag jardiniera si ghiveciul cu butasi in pamant pana la nivelul pamantului din ghveci. Credeti ca vor trece iarna asa? Ar fi mai bine sa le duc in solar peste iarna? Cele 3 lavande mai batrane au supravietuit pana acum fara probleme daca au fost acoperite de zapada iernile trecute.


Asa arata lavanda si gradinuta mea in luna iunie la inceput.


Cimbru, busuioc si sfecla rosie inceputul lui iunie.


Prima recolta de lavanda.


Lavanda si flori de galbenele pe care le folosesc la produse cosmetice, prajituri sau ceaiuri.
 

angela draganoiu

Active Member
Ariana bine ai revenit.
cum ai reusit sa inmultesti lavanda din butasi ? am prostul obicei de a lua lastari de plante, cand nu ma vede sotul meu, si ii pun la inradacinat. nu toti sint cu succes. ma gandesc insa ca lavanda e mai mofturoasa :?
 

ghia_don

Active Member
Nu e mofturoasa...
Angela, in primavara iei butasii care cad la taierea tufei, ii pui in pamint si-i acoperi cu pet. Pet-ul il scoti doar dupa ce vezi ca incep sa creasca lastari noi.
Eu asa am prins prima mea levantica. :D
 

Ariana

Member
Angela, eu am butasit anul acesta de 2 ori dupa cum scriam. In primavara (mai-iunie) si in luna august. De fiecara data ghiveciul si jardiniera le-am bagat in solar nu am pus sticla pe ele, desi cred ca efectul este acelasi. Cred ca secretul sta in faptul ca am pus pamant de gradina amestecat cu pietris iar dupa un timp am inceput sa ud butasii cu apa cu mustar. Prima data am avut 12 butasi, acum am 17 butasi (sper sa treaca cu bine iarna).
Am vazut la cineva lavanda alba si tare as vrea sa imi pun si eu la primavara cativa butasi. Asta asa ca plan de viitor pentru gradinuta mea. Voi aveti lavanda alba? Cum se comporta sau ce stiti despre ea?
 

anette_b

Member
Ariana , eu am lavanda alba. creste foarte bine , a mea e mai mare decat cea albastra si decat cea roz. am luat de la dl. Levi acum un an.
 

laural

Well-Known Member
anette_b a spus:
Ariana , eu am lavanda alba. creste foarte bine , a mea e mai mare decat cea albastra si decat cea roz. am luat de la dl. Levi acum un an.
Si eu chiar vroiam sa il sun pe Dl. Levi maine sa il intreb de lavanda :D Cum le ai plantate, in curte ? Eu as vrea sa le plantez printre trandafiri...dar nu stiu daca rezista iarna afara si daca acum e momentul :nu stiu:
:oops: Acum am citit topicul de la inceput...scuze am vazut ca ai scris...
 

MihaelaR

Member
laural a spus:
anette_b a spus:
Ariana , eu am lavanda alba. creste foarte bine , a mea e mai mare decat cea albastra si decat cea roz. am luat de la dl. Levi acum un an.
Si eu chiar vroiam sa il sun pe Dl. Levi maine sa il intreb de lavanda :D Cum le ai plantate, in curte ? Eu as vrea sa le plantez printre trandafiri...dar nu stiu daca rezista iarna afara si daca acum e momentul :nu stiu:
:oops: Acum am citit topicul de la inceput...scuze am vazut ca ai scris...
Uita-te la ale mele ,sunt plantate in gradina,doar le-am musuroit la
baza cu rumegus si frunze.
:hug:
 

laural

Well-Known Member
Multumesc . Ce gradina frumoasa :visator: Felicitari ! Daca gasesc de cumparat oare e ok sa o pun acum in pamant sau mai bine la primavara ?
 

MihaelaR

Member
laural a spus:
Multumesc . Ce gradina frumoasa :visator: Felicitari ! Daca gasesc de cumparat oare e ok sa o pun acum in pamant sau mai bine la primavara ?
Tu fa rost de ea si daca vrei o plantezi acum daca nu la primavara.
Eu as planta-o acum si as proteja-o,am vazut diferenta la cele pe care le am in pamant sau facut tufe iar cele din ghiveci au miscat foarte putin.
Am avut si eu de vanzare,momentan nu mai am .
Sa auzim numai de bine! :hug:
 

laural

Well-Known Member
Am gasit la Dl. Levi pe Plant-shop. Saptamana viitoare imi aduce ghivecele. Oare la ce distanta sa plantez unele de altele ? ...vreu sa le pun langa trandafiri. :D
 

MihaelaR

Member
laural a spus:
Am gasit la Dl. Levi pe Plant-shop. Saptamana viitoare imi aduce ghivecele. Oare la ce distanta sa plantez unele de altele ? ...vreu sa le pun langa trandafiri. :D
Intreaba-l pe el si iti va spune,vezi ca am postat mai sus un link cu ingrijirea lavandei.
:hug:
 

laural

Well-Known Member
MihaelaR a spus:
laural a spus:
Am gasit la Dl. Levi pe Plant-shop. Saptamana viitoare imi aduce ghivecele. Oare la ce distanta sa plantez unele de altele ? ...vreu sa le pun langa trandafiri. :D
Intreaba-l pe el si iti va spune,vezi ca am postat mai sus un link cu ingrijirea lavandei.
:hug:

Multumesc mult :hug:
 

anette_b

Member
eu nu am musuroit tufele de levantica si au trecut cu bine iarna toate. au fost presate sub munti de zaada dar si-a revenit si au crescut frumos. ar trebui lasat ceva spatiu intre ele , eu nu am lasat mai mult de 15 cm si acum se inghesuie una pe alta. sezonul ideal de plantare nu stiu care este , eu le-am plantat la inceputul verii. din butasi am reusit sa inmultesc cateva . dar numai din butasi lemnificati.

trandafiri am cumparat ulterior , asa ca voi planta trandafirii printre tufe de levantica , nu invers. :D
 

laural

Well-Known Member
anette_b a spus:
eu nu am musuroit tufele de levantica si au trecut cu bine iarna toate. au fost presate sub munti de zaada dar si-a revenit si au crescut frumos. ar trebui lasat ceva spatiu intre ele , eu nu am lasat mai mult de 15 cm si acum se inghesuie una pe alta. sezonul ideal de plantare nu stiu care este , eu le-am plantat la inceputul verii. din butasi am reusit sa inmultesc cateva . dar numai din butasi lemnificati.

trandafiri am cumparat ulterior , asa ca voi planta trandafirii printre tufe de levantica , nu invers. :D

Multumesc mult.
 
Sus