Cum se ingrijeste levantica?

cristinaf

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Eu le tund totdeauna primavara...vor creste mai dese si mai frumoase tufele. La inflorire nu tai decit florile iar tufele ramin mari pina primavara.

Cristina, taie tot ce e inghetat chiar daca ti se pare ca n-a ramas mai nimic din tufe...se vor reface :D
Multumesc frumos, asa am sa fac! :D Chiar ma uitam astazi ce jalnic arata, si nu inteleg de ce. Ale tale arata foarte bine! Nu inteleg totusi de ce au inghetat atat de tare ale mele. :nu stiu:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cristina, in ce sol sunt ale tale? Ca daca au un sol care retine tare apa, poate asta e motivul, fiind plante mediteraneeene nu suporta combinatia de frig-apa prea multa :?
 

cristinaf

Well-Known Member
Solul la mine e bun, usor drenabil. O singura tufa am avut-o sub un morman de zapada si aia arata la fel ca-n toamna.
Ma gandesc ca poate o fi si soiul de vina, poate e mai putin rezistent la ger. Ale mele sunt ellagance purple si ellagance sky, desi n-am reusit sa vad vreo diferenta de culoare intre ele.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
cristinaf a spus:
Solul la mine e bun, usor drenabil. O singura tufa am avut-o sub un morman de zapada si aia arata la fel ca-n toamna.
Ma gandesc ca poate o fi si soiul de vina, poate e mai putin rezistent la ger. Ale mele sunt ellagance purple si ellagance sky, desi n-am reusit sa vad vreo diferenta de culoare intre ele.

Eu am Ellegance Ice (cu flori albe) si a rezistat bine peste iarna...chiar ma mir ca a ta s-a dus, ca a fost zapada...De altfel a mea a trecut cu bine si peste iarna trecuta, deci nu cred ca e vorba de rezistenta la ger a varietatilor Ellegance...cine stie ce nu i-o fi placut :?
 

kerkyra

Well-Known Member
Gata, m-am decis, in week-end ma reped cu foarfeca in levantica mea, ca tare urat arata asa labartata cum e acum. :D
 

miki70

Active Member
Doina nu stiam ca face flori pe lastari noi. A mea majoritatea e plantata in toamna tarziu si in primavara aceasta. Mai am plantata in iunie anul trecut din cea comuna care se gaseste prin piete cred ca doar in aceea bag foarfeca. Tb sa las cateva frunzulite pe crengute nu? Dc nu las nici o frunza mai lastareste?
 

ghia_don

Active Member
Miki, taie doar un sfert din ramuri, adica asa cum scrie la carte ;-) si vei vedea cum se comporta anul acesta. La anu' iti va fi mai usor sa tai :giggle:
 

angela draganoiu

Active Member
Doina, na ca sariram toate pe tine cu intrebarile :) , eu am plantat anul trecut angustifolia, din cea cumparata la ghiveci, insa n-a inflorit oare daca o tund o sa infloreasca anul asta ? are cam 20-30 cm.
 

miki70

Active Member
ghia_don a spus:
Miki, taie doar un sfert din ramuri, adica asa cum scrie la carte ;-) si vei vedea cum se comporta anul acesta. La anu' iti va fi mai usor sa tai :giggle:
La unele am ramuri lungi uscate cu doar cateva frunzulite in varf, daca tai mai dau alte frunzulite pe ele?
 

ghia_don

Active Member
Da Miki, vor da lastari noi de la baza..

Angela, lavanda ar trebui sa infloreasca chiar daca nu o tai, dar prin taieri o intineresti si-i mentii forma frumoasa, altfel se labarteaza, se lasa in toate partile si se dezgoleste, raminind cu frunze doar la virfuri.
Eu zic sa iei foarfeca in mina cu curaj :) !
 

cornelneb

Member
Lavanda

Ma bate gandul sa cultiv lavanda .Am inceput sa ma documentez ,am citit dar as vrea sa stiu si parerea voastra .In primul rand vreau sa va spun ca nu am bani pentru butasi pentru ca ma costa f mult (20 000x 2 lei =40 000 -per ha) si am sa incerc cu seminte .Am cumparat 600 de seminte din soiul "provence",10 alveole cu un diametru de 7 cm si inaltime de 11 cm fiecare si am sa incerc sa testez 200 de seminte zilele astea .Voi ce parere aveti ?A mai incercat cineva asa ceva ?Multumesc
 

aleynad

Active Member
Moderator
Re: Lavanda

cu semintele trebuie sa ai rabdare, nu germineaza chiar toate si abia in al treilea an vei vedea primele...cateva floricele :D
important este sa le tunzi anual, ca sa se indeseasca..cu cat sunt mai dese cu atat mai multe flori vor face cu timpul :D
 

cornelneb

Member
Re: Lavanda

aleynad a spus:
cu semintele trebuie sa ai rabdare, nu germineaza chiar toate si abia in al treilea an vei vedea primele...cateva floricele :D
important este sa le tunzi anual, ca sa se indeseasca..cu cat sunt mai dese cu atat mai multe flori vor face cu timpul
Adica treb sa astept 3 ani cs sa le pot pune la camp?
 

laural

Well-Known Member
Re: Lavanda

Eu am pus in primavara seminte ( cumparate din comert) germineaza destul de greu, dar gemineaza. Acum plantutele au cam 7 cm( mai tarziu o sa pun ceva poze). Eu vroiam sa le pun in toamna afara, cateva din ele, sa vad daca rezista pese iarna. In camp ma gandesc ca o sa fie greu cu buruienie :?


Si pe mine ma pasiona odata gandul asta, cu lavanda.....si planul era sa cumpar toturi cativa butasi, pe o suprafata mai mica si sa ii inmultesc prin butasi. Merge mult mai usor :D . De butasi unde te-ai interesat ?
 

cornelneb

Member
Re: Lavanda

Stiu ca germineaza greu dar cate din cate au rasarit?E posibil sa nu reziste la frig ,sunt mici totusi.De butasi pe net dar la suprafata pe care vreau eu sa pun e mult,adica 2lei x20 000 butasi=400 000 000.nu am banii astia .Asa ca incerc prin seminte,e mai chinuiala dar asta e.Incerc!
 

laural

Well-Known Member
Re: Lavanda

Depinde cum arata butasul la 2 lei si cine il produce, daca obtinut prin butasire sau din seminte. Daca e o firma consacrata, care se ocupa cu asa ceva, merita sa incerci. Daca e vre-un producator din Romania, amator si el, si iti livreaza butasi cat un fir de ata, atunci nu merita.
 

cornelneb

Member
Re: Lavanda

Poa sa fie si din Provence ca eu tot nu dau 10 000 de euro pe ei.Oricum m-ai pus pe ganduri cu germinarea asta mica dar am sa incerc totusi ca am luat tot ce imi trebuie inclusiv pamant special si alveole mai treb sa imi soseasca semintele si demarez .
 
Sus