Cum se ingrijeste levantica?

liliann

Member
Am primit de la plant-shop ghivecele cu lavanda, respectiv Lavandula angustifolia "Hidcote Blue Strain" si Lavandula angustifolia "Ellagance Purple".
Plantele sunt micute, o sa le plantez maine cand ajung la casa.
Am citit tot topicul acesta, am mai cautat si pe internet, ma intereseaza cum anume se tunde si cand.
Am intalnit pareri cum ca se tund inainte de inflorire, dar si dupa.
De asemenea, tunderea, pt a da o forma regulata/ingrijita plantei,cum anume se face?
Multumesc
 

laural

Well-Known Member
Nu am foarte multa experienta cu lavanda, am cuparat si eu de la Dl Levy in toamna trecuta, nu am taiat nimic din ea, doar am plantat-o. O tept sa infloreasca in vara asta :dans:
Inainte de inflorire nu cred ca se tunde, nu ar fi de ce ....dar dupa inflorire da, dar nu foarte scurt.
 

cristinaf

Well-Known Member
Si eu am cumparat anul trecut 8 buc de la plant- shop, si cu toate ca au sosit micute, au recuperat foarte bine ulterior. Au crescut foarte frumos, au inflorit, unele chiar de 2 ori, si au intrat mari si frumoase in iarna. Partea proasta e ca au iesit in mare parte inghetate, doar la baza ce se mai vad a fi verzi.
Daca dupa o iarna mult mai blanda decat precedenta situatia se prezinta astfel, probabil ca nu voi vedea niciodata tufe marti de lavanda in curte. :|
 

belisima

Well-Known Member
:? ale mele din seminte de la sem luca de anul trecut n-au avut de suferit in iarna ,acum sunt pline de noi lastari...e diferenta intre lavanda si levantica?nu mai stiu ce scria pe pachetul de seminte
 

ghia_don

Active Member
Eu le tund totdeauna primavara...vor creste mai dese si mai frumoase tufele. La inflorire nu tai decit florile iar tufele ramin mari pina primavara.

Cristina, taie tot ce e inghetat chiar daca ti se pare ca n-a ramas mai nimic din tufe...se vor reface :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Ghia, cam cat de mult tai tufele? Am si eu una si pare cam dezlanata, am si mutat-o in toama, parca as vrea-o mai deasa.
 

geodezia

Well-Known Member
sper sa primesc si eu niste lavanda am luat acum citva timp (vreo 3 ani) si am pus-o la umbra ..nu i-a mers ..deci la semiumbra sau soare
 

ghia_don

Active Member
Azi cind ajung acasa le tund si fac poze inainte si dupa, apoi le postez sa vedeti ce coafura le-am tras :)

Geo...nu la umbra! Nici macar la semiumbra...pune-le la soare maxim, asa le place :D
 

angela draganoiu

Active Member
Liliann daca planta e mica, parerea mea, e s-o mai lasi sa creasca si apoi s-o tunzi. eu am una in curte si a rezistat foarte bine sub zapada, a avut cam 1,5 - 2 m de zpada pe ea.
Geodezia lavandei ii place la soare, la mult soare. d'aia ii pace in Italia si Franta.
mai am si 2-3 cuiburi de lavanda prinsa din seminte de cumnata mea. dar cum nu stiu de fel de lavanda e am pus-o toata iarna sub sticle de 5L. arata foarte bine si se pare ca au trecut cu bine testul sub zapada. voi ce ziceti cand sa le scot sticlele ? acum, adica sptamana viitoare cand ma duc, sau prin mai ?
Doina cat de mari sint lavandele tale ?
 

ghia_don

Active Member
Angela, tufele mele sint destul de mari, au cam 20 cm in diametru acum inainte de tunsoare...
Poti sa scoti sticlele, dar nu deodata sa nu usuce vintul si soarele plantutele...scoate intii dopurile. Nici n-ar fi trebuit sa le pui in toamna pet..rezista bine la frig.

Lastarii rezultati din taieri se pot pune in pamint cu pet deasupra daca vreti sa inmultiti levantica..
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Doina. am pus sticlele pt ca n-am stiut de care lavanda era cea din seminte si n-am vrut sa risc sa moara peste iarna. n-a fost foarte frig anul asta insa am avut zapada multa, asa ca ma intelegi............... pe angustifolia n-am protejat-o cu nimic si i-a placut sub zapada. la iarna nu le mai protejez pe niciunele sa vad cum se comporta.
 

liliann

Member
Da, categoric, le voi lasa sa creasca si apoi le tund, dupa dupa inflorire, e ok asa?
Le tund doar florile? Si e suficient o data pe an, dupa inflorire?
 

angela draganoiu

Active Member
a mea, vorbesc de angustifolia, n-a inflorit anul trecut desi era maricica.
Liliann asteapta mai intai sa infloreasca si dupa ................ vezi tu ce faci :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ioi doina, aia din prima poza ce deasa si frumoasa era, eu nu m-as fi indurat sa o tai! :eek: Sau tocmai de-aia s-a facut asa frumoasa, ca ai mai tuns-o?
 

ghia_don

Active Member
Da, de asta s-a facut asa, pentru ca am tuns-o.
Cred ca am tufele astea de vreo 5-6 ani, nu mai stiu exact, dar in primii doi ani nu le-am tuns deloc si pot sa spun ca s-au cracanat al naibii de mult si foarte neuniform. Cel mai rau e ca lemnifica foarte repede la baza si chelesc urit daca nu le tii din scurt. De asta e indicat sa le reinnoiesti la citva ani prin butasire..
Si ai dreptate..anul asta le-am scurtat cam mult :oops: , dar cresc ele la loc :D ..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha, deci asta era smecheria. Na bine, Multumesc Doina, acum o sa le tund si eu :)
 
Sus