Cum se ingrijeste levantica?

bebe Iris

Active Member
wow, super arata! am si eu tufe mari,cred ca din acelasi soi cu ale tale, dar nu-mi infloresc...nu stiu de ce...poate mai cresc si la anul o sa vad si flori :D
 

alfa

Active Member
Nici ale mele otinute din seminte anul acesta nu au inflorit. Am avut flori numai la cele cumparate, dar acelea erau deja plantute mature in primavara, cand l-am luat.
 

bebe Iris

Active Member
Ale mele le-am cumparat anul trecut, micute...anul acesta au crescut ca nebunele dar flori ioc...e drept ca soare chiar toata ziua n-au , sunt si alte plantute pe langa ele...
 

merry jo

New Member
adaptare curte/balcon?

Incercand sa iau o bucatica sanatoasa de levantica din tufa viguroasa din gradina mamei, am salvat cateva mustati de radacina.Am pus crenguta in apa pina i se mai adapteaza radacinile, are oare sansa sa se adapteze in balconul meu super-calduros?Deja are plin de boboci pe ramura, asa ca sper sa nu-si piarda din elan:)
 

veretregn

Active Member
schlucky a spus:
eu stiu ca are nevoie de un teren mai pietros, si soare puternic, cat cuprinde, dar nu ii palce vantul; ii plac udarile regulate ... se muta toamna cand se poate tunde putin (cu operatiunea de tundere au am avut esec total, am pierdut apoi toata planta)
ah mai vrea ingrasamnat dar numai in perioada dinaninte de inflorire, in rest nu

Levănțică este o plantă de coastă, deci nu are nicio problemă cu vântul. Preferă locurile însorite, însă se va dezvolta fără probleme în semiumbră. Este o plantă perenă, crescută uneori ca și plantă de ghiveci. Solul nu este foarte important, însă trebuie să fie drenabil. Nu se aplică îngrășământ.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am luat din piata acum vreo doi ani o tufa de levantica pe care am pus-o in gradina. I-a mers foarte bine, a trecut fara probleme iernile, insa a crescut mult si parca s-a cam labartat, m-ar bate gandul sa o coafez putin, sa se mai indeseasca. Ce ziceti, este o idee buna sa fac asta acum? Si cam cat pot sa o tund, daca e sa o fac?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu pot sa te sfatuiesc cu modul de tundere, dar ca perioada eu zic ca nu prea e momentul...cred ca mai bine astepti primavara pentru asta :D
 

veretregn

Active Member
claude a spus:
Nu pot sa te sfatuiesc cu modul de tundere, dar ca perioada eu zic ca nu prea e momentul...cred ca mai bine astepti primavara pentru asta :D
Eu sunt de părere ca levănțica să se coafeze imediat după înflorire și nu prea tare pentru există riscul de a pieri. Același lucru este valabil pentru rozmarin. Dacă tufa este mare și dezordonată, poate că butașii din iulie-august ar putea duce la formarea de noi tufe.
 

kerkyra

Well-Known Member
Va multumesc, cred ca o las in pace acum, poate sa iau cativa lastari sa incerc sa o inmultesc, de dragul experimentului :D
 

anette_b

Member
Re: Doresc seminte de lavanda

scuze ca postez aici , cautam un topic despre lavanda si nu il gasesc nicaieri ... :eek:f:
am niste butasi care au inradacinat si nu stiu cand sa ii mut in gradina. am cautat si la plante pt balcon si la plante ierboase de gradina. admin , help !
 

veretregn

Active Member
Re: Doresc seminte de lavanda

anette_b a spus:
scuze ca postez aici , cautam un topic despre lavanda si nu il gasesc nicaieri ... :eek:f:
am niste butasi care au inradacinat si nu stiu cand sa ii mut in gradina. am cautat si la plante pt balcon si la plante ierboase de gradina. admin , help !
Sper că este vorba de Lavandula angustifolia, lavanda comună. Celelalte varietăți sunt mult mai sensibile la frig. Lavanda este o plantă mediteraneană și în mod normal detestă frigul și umiditatea crescută. Pentru că tu ai doar butași și îmi este greu să îmi imaginez o Românie fără zăpadă și temperaturi pozitive în timpul iernii cred că cel mai bine este să îi plantezi afară începând cu luna mai, odată ce riscul de îngheț a trecut. Astfel plantele vor avea timpul necesar dezvoltării unui sistem radicular puternic și lemnificării puternice a tulpinilor, lucru atât de necesar pentru a rezista iernilor noastre.
 

anette_b

Member
Re: Doresc seminte de lavanda

multumesc , Caramell ! si tie , Horea. :D
nu stiu daca e angustifolia . lavanda mea e de la dl. levi , albastru , alb si roz. toate trei soiurile au trecut cu bine iarna si au crescut mari. am luat butasi cu baza lemnificata (si s-au prins toti) si butasi verzi (si nu s-a prins nici unul). adica exact invers decat scriau cultivatorii. :roll:
Horea , tu zici sa le tin pana in luna mai. dar unde ? ca in casa nu rezista nici 2 saptamani , la mine e cald. eu ma risc si le plantez langa rudele lor.

gata , nu mai postez aici , caut discutia la plante utilitare. scuze !
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
am nevoie de ajutorul vostru :)
am doua tufe de lavanda si si as vrea sa despart tufele ,pot acum sau sa astept primavara ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La primavara.Eu personal asa as face.Nu m-as atinge de ele nicidecum in perioada asta.
 

MihaelaR

Member

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In afara faptului ca te admir pentru ca te preocupa cultivarea mirodeniilor si mai ales le si maninci (ti-am citit blogul) ...de mult vroiam sa spun ca Dl Twain cred ca la batrinete a devenit intelept cu mesajul lui pus de tine la semnatura ...
Jur ca pina nu am ajuns la o anumita virsta :mrgreen: nu gindeam ca el :tavalit:

Scuzati offtopicul dar era necesar :)
 
Sus