Crini

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
http://thumb0.webshots.net/t/75/75/7/30 ... YeE_th.jpg
in aceasta tufa de crini in care si-a facut cuib un paianjen de care nu scap nicicum :x /zilnic ii iau pinza dar pe el nu il zaresc neam :( / s-a petrecut ceva foarte ciudat.Doi din crini au rasarit si crescut atit cit se vad in poza la inceputul lui aprilie.Fara sa faca flori au inceput sa se ingalbeneasca.Ceilalti nu prea dau semne de boboci.......Nu inteleg ce s-a putut intimpla.Anul trecut au inflorit toti.........Crinii albi,"normalii" mai au putin si pocnesc :) Pe locul doi se afla hemerocalissii si pe trei orientalii :D din ghiveci.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ai pus acolo o poza foarte mica... nu se vad absolut deloc detaliii...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Crinii asiatici in general vor incerca sa faca flori din primul an. Numai daca sint foarte slabiti nu vor da nici un boboc.
 

mirela06

Active Member
Crinii mei albi, abea acum au pupi. Mai am si galbeni, dar si ei vad ca-mi fac acelasi lucru :( Majoritatea sunt sub vita de vie si cresc f. inalti din cauza ca-si cauta lumina. Trebuie sa gasesc un loc mai bun pt.ei si in locul lor sa caut perene de umbra care sa-mi faca flori pe toata durata verii si toamnei.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Crinul asiatic numit red ticklers... primul care infloreste de obicei..

 

fixpix

Active Member
da geo. si eu am vazut ieri 1 sau 2 din astia rosiatici. cam mititei... dar se trezesc devreme...ca in proverb!
:)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumosi, popgeo, cred ca o sa iau si eu...am descoperit ca-mi plac f mult crinii asiatici - deocamdata infloriti crini asiatici pitici luati asta-primavara de la Anthetis - se cheama Golden Joy:
 

mirela06

Active Member
Am controlat la Sieberz.ro si la Bulbi de plante, am dat de noi aparitii. Un crin negru, plus alti crini deosebiti. Sunt superbi. Au noi produse si multe sunt incitante. Pretul la unele chiar f. bune.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cat e de bogat crinuln tau Oana! Cum de are atatea tije si flor? Ce soi e, stii cumva?
Popgeo, asa cum ne-ai obisnuit, numai frumuseti - sa le pui si denumirile in album cand ai timp, te rog, ca sa stim ce sa solicitam :D .
 

oana_oana

Member
Gradinar 1 nu stiu cum il cheama pe crin sau ce soi este, dar pot sa-ti spun ca anul acesta a inflorit foarte slab.
Uite o poza de acum 2 ani. Asa a inflorit.
 

mirela06

Active Member
Oricum, este frumos. Acelasi care il ai tu, la mine s-a petrecut demult. Este mai cald aici.Acum ca l-am vazut imi bucura ochii, la fel ca si celilalti crini pe care ai prinvesc. Sunt flori minunate. :D
 
Sus