Crini

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
gabi_gabriella a spus:
Gandacei rosii , s i larvele sunt negre
Daca e asta de mai jos e nasol... sint pradatorii directi ai crinilor si sint comuni in Europa.

http://shand.saskpower.com/shand/articles/doc20.shtml

Cred ca cel mai bine e sa incepi sa ii iei de mina daca nu sint multi.... da repede ca se inmultesc tare. Daca sint deja multi probabil va fi nevoie de ceva chimicale... eu as incerca o solutie de acool cu sapun lichid in prima instanta...si apoi poate insecticide. E bine sa actionezi urgent pt ca daca ies larve mai multe o sa manince toate frunzele de la crini si crinii pot si muri..


Aici citeva detalii in engleza.... e foarte flaminda chestia asta pt toata gradina nu numai pt crini. E bine sa actionezi drastic.

http://www.hillgardens.com/asianlilybeetles.htm
 

ACHIMENES

Member
Ma ingrozesc cate chestii mai am de invatat, cel mai bun exemplu fiind explicatiile lui Popgeo despre crini.
Multumesc :D :D
 

karmenutza

Member
karmenutza a spus:
Eu am pus bulbi de crini acum vreo 2 saptamani in ghivece, la adancime. Ieri am vazut ca au iesit la suprafata! Le-a iesit cate un motz la fiecare. Yupiii! :dans:
Reactualizez evolutia crinilor mei, din ghiveci:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
"E " voinici crinii... Eu as fi umplut ghivecele ceva mai mult, sa las 1-2 cm maxim pina la gura ghiveciului. Superbi, sa ne arati poze cu ei infloriti.


karmenutza a spus:
karmenutza a spus:
Eu am pus bulbi de crini acum vreo 2 saptamani in ghivece, la adancime. Ieri am vazut ca au iesit la suprafata! Le-a iesit cate un motz la fiecare. Yupiii! :dans:
Reactualizez evolutia crinilor mei, din ghiveci:
 

numauita

Member
Sunt superbi si sanatosi. Vad ca nu sunt foarte inalti.
In cat timp de la plantare au crescut asa?
Eu am pus multi bulbi in curte dar nu ma astept sa faca flori anul asta, sunt mult mai mici.
 

karmenutza

Member
Acum cei din stanga sunt cam cu o palma mai inalti, iar la cei din dreapta a ainceput sa se vada culoarea prin boboci. :) Mai au putin si infloresc, cred ca in vreo saptamana.
De cand mi-ai zis prima data, Popgeo, le-am mai pus pamant. Intre timp le-au crescut frunze in partea de jos si mi-era frica sa nu le strivesc cu pamantul. Dar nu se clatina, sunt bine intepeniti in ghiveci. Cei din ghiveciul mai mic sunt mai mici si de soi. Dar tot voinici sunt. Au frunze frumoase, nu sunt crescuti stramb. Si boboci mari. Abia-i astept! Si cei din ghiveciul mare au cate 3, 4 boboci fiecare. Poate maine pe lumina le mai fac o poza.
Numauita, cred ca prin martie i-am pus. Cam pe la jumatatea lunii, nu mai stiu exact. Si in curte la tine e mai frig decat la mine in balcon :)
 

adiadi

Member
a inflorit luna trecuta
...l-am gasit in iarna incoltit in pivnita si l-am mutat in casa.eu un crin de iulie de la bunica din gradina.
am facut insa un experiment:
am cumparat 2 soiuri noi de crini.
desi erau cam deshidratati bulbii i-am operat totusi.
adica am scos fulgii exteriori pana la cei albi care aratau bine. crinii respectivi sunt in pamant si cresc.
insa fulgii i-am pus toti in 2 tavite cu pamant.
surpriza e ca din uscaturile acelea am coltisori proaspeti.
o sa incerc ceva poze
 

fixpix

Active Member
adiadi a spus:
adica am scos fulgii exteriori pana la cei albi care aratau bine. crinii respectivi sunt in pamant si cresc.
insa fulgii i-am pus toti in 2 tavite cu pamant.
surpriza e ca din uscaturile acelea am coltisori proaspeti.
o sa incerc ceva poze
idem. am cumparat ceva bulbi acum o luna doua si am pus si eu ceva resturi de solzi, ori s-au rupt in transport, ori nu aratau bine si am zis ca mai bine fara... si i-am pus asa cum erau - jumatati, sferturi intr-un ghiveci, langa un copacel. azi dimi am vazut si eu firicele langa. e de la el, ca nu i-am ingropat, doar infipt putin in pamant...
natura asta...
 

adiadi

Member
tocmai am citit ca se pun numai pe jumatate in pamant.
ai mei sunt usor acoperiti.
insa sperante de flori numai la anul in vara,nu?
 

fixpix

Active Member
lol. eu as zice ca in cativa ani. pana se fac bulbi floriferi din solzii astia... nu cred ca 1 an ajunge!!!
asa cred eu...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
De obicei dureaza 2-3 ani pina ajunge un bulb care se dezvolta din baza solzilor sa faca flori.
 

MONIS

Member
adiadi a spus:
tocmai am citit ca se pun numai pe jumatate in pamant.
ai mei sunt usor acoperiti.
insa sperante de flori numai la anul in vara,nu?
eu nu cred ca se pun jumatate in pamant totusi
 

fixpix

Active Member
ai mei asa sunt pusi. cred ca i-am pus asa pentru ca sa stiu ca ii am acolo. sa-i vad. precis afara in pamant se pun complet. dar in ghiveci acasa... unde nu e soare puternic, apa are cand ii trebuie...e ok zic eu si jumare descoperiti. ca doar de jos dau radacinutze. iri am uitat de poze. da azi fac!
 

karmenutza

Member
Prima floricica la crinii mei:

Trebuia sa infloreasca rosu dar a iesit portocaliu :) Abia astept sa infloreasca si ceilalti boboci.
Si cei mari mai au putin:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Culoare nu e neaparat foarte corecta in primul an, mai ales daca au conditii diferite de cele de afara.. In al doilea an galbenul o sa se mai intinda si portocaliul va fi mai spre rosu si vor fi mai multi boboci. Ideea e sa ii ajuti sa se refaca cit mai mult pina in al doilea an.
 
Sus