Crini

turturica

New Member
Si pentru ca toti va laudati cu frumusetile aste de crini, imi puteti da si mie niste sfaturi despre plantarea lor, despre ingrijirea lor, ce pamant prefera, ce loc(insorit, umbrit )?
multumesc pentru orice raspuns!
 

mio

Member
Am si eu crini ca si ai lui Attila, am aflat la sectiunea "Plante necunoscute" ca se numeste "Crinum moorei", este african, provine din Kwazulu Natal, parfumat si are culoarea roz-mov.
La mine abia a ajuns asa ca nu l-am vazut inca inflorit.
 

George

Member
Crinul e in ghiveci. Asa ce rau imi pare ca nu am cumparat mai multe feluri, nu credeam ca poate creste atat de frumos in ghiveci.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am avut si anii trecuti la ghiveci si au fost foarte frumosi. Am pus si in primavara asta de 5 feluri dar inca ... nici o veste. I-am pus cam tarziu si erau semi-deshidratati. Dar poate totusi ...
 

adrianam

Well-Known Member
E o veste buna George, ca sunt asa frumosi in ghiveci.
Eu am pus anul trecut doi in ghivece dar mai tarziu- prin mai-iunie- si nu au inflorit.
Peste iarna a rezistat doar unul care are acum 10 cm inaltime si doi puiuti langa.
Tot in primavara asta am mai cumparat inca vre-o trei feluri dintre care primii saditi au cam 20 cm iar ultimii inca nu au rasarit.

Cornelia, sigur apar si la tine!
 
A

Anonymous

Guest
Felicitari,Doina.
Mai stie cineva de Popgeo?Avea niste crini!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ii ai in gradina Doina??Splendizi.... :rofl:

Popgeo daduse la un moment dat un nr. de tel. de contact.Nu stiu daca mai este valabil.....Stiu insa ca vindea bulbi.
 

schlucky

Member
am o intrebare: anul trecut am pus 6 bulbi(3 si 3), peste iarna i-am lasat in pamant, acum in loc de 3 sunt 4- 6 , 3 puternice, restul mai firave, intrebarea mea: trebuie scosi si despartiti? cum se procedeaza?
 
A

Anonymous

Guest
cum vrei tu!! poti sa-i lasi tufa,sau poti sa-i desparti sa mai pui si in alta parte. puii vor inflori mai greu. trebuie sa ajunga la maturitate.
 
Sus