Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradina

Blitz

Active Member
Imi pare rau, eu nu pricep totusi de ce trebuie lada pentru compost din moment ce nu are fund. Daca tot nu are fund, inseamna ca tot ajunge pamant pe pamant si cam putina aerisire... Scuze pentru prostie!

Eu deocamdata adun tot in locul meu din spatele garajului, pun de nevoie si "productia" de la cei trei caini si am de gand sa car cateva galeti de pamant din spatiul cainilor. Dupa aceea intr-adevar il sap cam o data pe luna. Asa am facut si anul trecut si a fost ok. Nu zic ca ar fi compost profesional, dar se pare ca plantutele mele sunt recunoscatoare.
In satul cu tramvai numit "Resita" nu avem nici un fel de Hornbach, nici scanduri nu am si nici pricepere. Asa ca merg pe varianta "merge si asa".

Inca o intrebare: cam cat costa un dispozitiv de maruntit si unde l-as putea gasi? Ca zau ca ar fi deosebit de util...

Multumesc anticipat pentru raspuns!
 

aleynad

Active Member
Moderator
dispozitiv de maruntit ce? :?
ramuri?


eu zic ca merge si hartia de ziar, in cantitati mai mici, eu am pus cateva
:)
 

alfa

Active Member
Masina de tocat ramuri am vazut pe la magazine gen Brico, Hornbach, etc. Dar poti sa comanzi si prin internet prin dealerii producatorilor.
Preturile sunt cam piperate, o masina de asta cred ca ai putea s-o gasesti cam de pe la 700- 800 Ron, dar pretul e in functie de marca si putere. Cele care toaca si crengi mai grosute pot ajunge si la 2.000 Ron.

Trebuie sa admit, eu la capitolul unelte/masini de gradinarit sunt fan Gardena, si asta de cand am dat bani putin pe unelte, care au tinut tot atat, cat au costat. De atunci m-am lecuit, dau un ban, dar macar am scule bune. :D
Tocator nu mi-am luat inca. Ma tot uit, dar nu-mi vine sa dau atatia bani. Dar nici nu-mi iese de tot ideea din cap... :) . Mai astept... :roll:
 

alfa

Active Member
Blitz, nu cred ca "productia" cainilor e buna de compost. E buna productia vacilor, gainilor, oilor. Pt ca ele se hranesc cu vegetale.

Si nu cred ca e idee buna sa pui pamantul pe care au facut cainii pipi la compost. Tie nu ti-a murit nici o planta dupa ce a facut cainele pe ea?
 
A

Anonymous

Guest
io am luat un tocator de creng cu vreo 5 mil
am un lapsus acu la marca
la gardena e vorba pretul marcii
nu e nici asa de buna ,dar e cunoscuta si scumpa
am luat diverse unelte (foarfecis is altele) de la alte firme si la preturi mult mai mici si sunt mult mai rezistente ca gardena
foarfeca de taiat crengi de la gardena mi-a pocnit de la prima incercare
m-am dus sa mi-o schimbe,nu mai aveau modelul ala(cica era model iesit din fabricatie,desi io il cumparasem de la ei cu 1 luna in urma)
dupa ceva discutzii mi-au dat banii inapoi si am zis ca nu mai calc pe la ei
 

alfa

Active Member
imi pare rau, pentru foarfeca elf_a. Eu am foarfeca de tuns iarba, foarfeca de trandafiri, fierastrau, trimer, carucior de furtun, capete de udat si toate cuplele rapide pentru furtun de le ei. Inainte luasem si de la altii. Mai no name. Si numai experiente proaste am avut. Cei drept si Torq-ul de la Hornbach mi s-a parut foarte ok, dar nici acela nu e ieftin.
 

Blitz

Active Member
Alfa, stiu ca nu e foarte ok cu "gunoiul" de la caini, dar pana acum a mers ok. Il las oricum la putrezit. Nu am pierdut inca nici o planta (decat daca nu am fost atenta la tuns gazonul si am bagat trimer-ul prea aproape :oops: :oops: :oops: ). In mod interesant cateii mei nu fac pipi peste tot, asa ca am grija de unde iau pamant.

Am facut ieri un pic de "management al gunoiului", am separat crengute si resturile mai mari in alta gramada. Ce mi-a mai ramas am folosit ideea din forum cu trimer-ul- si a mers extrem de bine!!! Am reusit sa reduc mult dimensiunile movilei de frunze, iarba, etc. Am pus si un pic de apa cu drojdie si apoi un strat de pamant. Sa vedem ce iasa...

MULTUMESC MULT pentru sfaturi, imi sunt extrem de utile.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Va iesi bine!
Este OK cu toate materiile fecale( la vaci, cai, oi, capre - se spune balegar, balega, la caini, pisici, iepuri - excremente, la pasari - gainat), indiferent de modul de hranire(erbivore, omnivore, semincere-granivore, carnivore), important este sa nu fie prea concentrat, caci arde. Cel mai puternic este gunoiul de pasari(de obicei aceste materii fecale nu sunt simple, ci in amestec cu materialul folosit la asternutul pe care stau animalele, de aceea se spune gunoi de . . . specia de animale de la care a fost luat), iar cel mai slab este cel de la vite. Gunoiul de pasari trebuie sa fie in proportie de cel putin 1:25, iar cel de vita 1:10(parti volumetrice).
Se folosesc containere pentru a nu se imprastia prea mult materalele puse la compostat, iar arderea acestora este direct proportionala cu grosimea platformei, gradul de aerare si umiditatea acestora.
Este si fermentare anaeroba(fara aerisire), dar dureaza mai mult si compostul este mai bogat in azot.
 

huni

Member
Re: AP

sicora fabian a spus:
Va iesi bine!
Este OK cu toate materiile fecale( la vaci, cai, oi, capre - se spune balegar, balega, la caini, pisici, iepuri - excremente, la pasari - gainat), indiferent de modul de hranire(erbivore, omnivore, semincere-granivore, carnivore), important este sa nu fie prea concentrat, caci arde.
Cred ca ai dreptate, asa am citi si eu pe undeva, dar mie personal parca tot nu-mi vine sa arunc excremente de cainele meu la compost...stiu ca ar merge dar tot nu o fac. Solutia mea aplicata de la inceputul anului :-)idea:) a fost saparea unei gropi de aproximativ 50x50x50 cm intr-un colt mai ascuns al gradinii si eu acolo arung gunoaiele produse de caine, si de fiecare data mai acopar cu un strat subtire din pamantul scos. Cand gaura se umple sap una noua langa. Astfel scap si de mirosurile neplacute ce apar inevitabil daca am pune excrementele in compost.
 

huni

Member
alfa a spus:
Ma tot uit, dar nu-mi vine sa dau atatia bani. Dar nici nu-mi iese de tot ideea din cap... :) . Mai astept... :roll:
Exact asa sunt si eu...pana acuma am reusit sa ma conving singur ca la cate lemne am eu este mai rentabil sa le ard...dar vom vedea mai departe :)
 

huni

Member
Xplod a spus:
Salut, o sa imi creez si eu niste ladite si am sa fac si eu compost din iarba si frunze. Care sunt dimensiunile recomandate ale laditei? Si daca poate cineva pune o poza ca idee, ca sa stiu cum o construiesc. :)
aleynad ti-o raspuns in mare parte la intrebare, am vrut sa mai subliniez inca o data faptul sa faci 2 lazi, pentru ca din experianta mea trebuie sa lasi destul de mult pana ce se face compostul bine de tot...daca nu vrei sa-ti pierzi vremea sapand in lada de compost cum am facut si eu toamna trecuta mai bine faci direct 2 si nu ai probleme.

Poze despre modelul facut de mine gasesti aici: http://hobbygradina.ro/2009/08/21/compostarea/
 

Blitz

Active Member
Chestia cu mirosul de la excremente o rezolv carand pamant peste si din cand in cand intorc pe acolo... Nu vreau sa am "parfumuri". Momentan sunt pe cale sa acopar toate ramurelele, etc. cu pamant, am facut o gramada separata ca stiu ca se "strica" mult mai greu. Am decis sa car zilnic 3-6 galeti de pamant, sa nu ma "omor" dintr-o data.

Tot nu stiu de ce mi-ar trebui neaparat lazi? Am un coltisor ascuns dupa garaj unde ma "joc" :rofl: :rofl: :rofl: cu gunoiul...
 

sicora fabian

Active Member
Inseamna ca ai multa rabdare, huni, eu le arunc direct pe ogor la soacra-mea - trec direct la fertilizare, sarind peste compostare cu ele! :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
AP

Blitz, nu a spus nimeni ca lada este obligatorie, insa nu toti au "un coltisor ascuns dupa . . . ", asa ca folosesc un container.
 

simali

Member
Se pare ca s-au ieftinit tocatoarele de crengi. Mi-a spus sotul meu ca a vazut cu 300 de lei tocatoare Gardena. Posibil sa la aiba de mult in stoc si sa le fi redus ca sa se vanda. Noi din pacate ne apucam de casa si ne cam uitam la bani in faza asta...
 

alfa

Active Member
Te rog frumos Simali, intreaba unde exact a vazut, ca la 300 Ron vreau si eu!!!!
 

simali

Member
La Intrehome la Ploiesti. Cum intri in PLoiesti dinspre Bucuresti e un magazin mare pe dreapta, pe strada principala.
 

alfa

Active Member
Stiu unde e magazinul, doar ca nu stiu cand ajung eu pe acolo.... :(
Dar sa stii ca m-am uitat pe siteul lui Gardena si au doar 3 modele, de cate 20 kg fiecare, mari rau si preturi intre 1.000 si 3.000 Ron. :eek:

Sigur e tocator de crengi ce e la Interhome? Daca va cumparati unul, te rog sa pui poze, sa vedem si noi!!!
 
Sus