Composting - Tehnici de prepararea Compostului de Gradina

anasstasia

Active Member
Chiar acel articol il citeam. :D
Era mai usor de facut daca nu trebuia si o parte detasabila. Asa mi se pare mai complicat.
 

huni

Member
anasstasia a spus:
Chiar acel articol il citeam. :D
Era mai usor de facut daca nu trebuia si o parte detasabila. Asa mi se pare mai complicat.
:), no pai daca ceva nu a fost suficient de clar acuma este momentul sa intrebi! Se poate face si mai simplu, eu poate am ales o varianta prea complicata (desi pana acuma functioneaza bine). Uite cateva model mai simple, de exempul chiar primul, care nu este dificil de facut.
 

huni

Member
anasstasia a spus:
Asa mi se pare mai complicat.
Eu cred ca merita un pic de efort in plus pentru ca prima lada ce am facut era asa, fix, dar prima data cand a terbuit sa amestec m-am hotarat ca data viitoare nu mai fac greseala asta. Estre foarte epuizant sa scoti pamantul daca trebuie sa ridici peste latura
 

anasstasia

Active Member
Multumesc. Intradevar, prima cutie pare simpla. Ma intreb insa, cind dai partea detasabila la o parte sa amesteci compostul, nu se raspindeste materialul peste tot pe jos? Cum il mai adun, cu lopata?
Stiu ca pun intrebari naive, insa nu am mai facut asa ceva si inainte de a incepe vreau sa stiu ce am de facut, nu sa invat pe parcurs.
 

anasstasia

Active Member
Aaaaa, inca ceva. La inceputul acestu topic citisem ca nu trebuie sa punem buruieni si nici papadie. In acel articol se spunea ca se pot pune buruieni care nu au seminte ajunse la maturitate. Care este varianta cea corecta? Sincer o prefer pe a doua, pentru ca eu nu am iarba in curte, ci buruieni.
 

huni

Member
Pai poate ca pai ramane ceva imprastiat pe jos dar poti considera ca si o fertilizare a ariei respective :D. Eu iti doresc ca asta sa fie cea mai mare problema de a ta :wink:
 

riana

Active Member
cred ca se pot pune burieni dar nu acelea care au seminte. tatal lui melimeli are facute doua lazi mari unde face compost si pune de toate de la coji de zarzavaturi, burieni pana la hartie.
 

huni

Member
Din moment ce eu am scris articolul nu pot decat se fiu de acord cu cele spuse pe acolo :rofl: . Eu personal pun si burienii fara seminte
 

anasstasia

Active Member
Bravo! Articolul este foarte bun. :D Am vrut sa te intreb pentru intelesesem din ceea ce mi-ai spus, insa am zis sa nu fac o gafa.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Anasstasia, multumesc de aprecieri. Eu am vrut sa fac lada cu o parte detasabila, si pt. asta am lasat o latura deoparte ca sa ma ajute prietenul meu in alegerea unei solutii. Insa el, intr-un moment de harnicie, cand eram eu la servici, a batut in cuie si latura aia :rofl: Eu pana acum nu am amestecat ce am pus acolo. Si am pus tot ce am smuls din gradina, flori ofilite, resturi de legume si fructe, hartie, desi nu stiu cat de buna este ca are multe chimicale in ea... Pun de-asta netiparita, de exemplu cotoarele de la hartia igienica :rofl:
Dar mie mi se pare ca nu se intampla nimic in lada aia :( Parca sunt toate asa cum le-am pus. O sa amestec un pic sa vad daca s-a intamplat ceva :wink:
Anasstasia, multa bafta :marfa:
Huni, foarte bun site-ul tau. Cred ca atunci cand am facut eu lada de la tine m-am inspirat. :clap: Sper ca nu trebuie sa platesc drepturi de autor :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Sigur se intimpla ceva acolo. Insa probabil ca si tu esti nerabdatoare ca si mine. Eu cind fac ceva, vreau ca imediat sa se vada si rezultatele. Norocul meu e ca atunci cind voi face lada de compost o sa o vad destul de rar. La 2-3 saptamini si poate se va vedea ceva ceva.
I-am aratat deja prietenului meu ce trebuie sa faca (lada de compost) si.....s-a resemnat.
 

huni

Member
Mersi pentru aprecieri, e bine de stiut ca informatiile de acolo v-au fost de folos cee-a ce ma bucura foarte mult! Am vazut ca s-a cititi articolul dar de la voi am primul feedback concret . :D
 

huni

Member
irinabv a spus:
Dar mie mi se pare ca nu se intampla nimic in lada aia :( Parca sunt toate asa cum le-am pus. O sa amestec un pic sa vad daca s-a intamplat ceva :wink:
Fii sugura ca se intampla... pai daca te gandesti numai la faptul ca acolo ai pus toate resturile din gradina, daca nu s-ar intampla nimic pana acuma era arhiplin. La anul vei vedea ca totul se transforma frumos inapoi in pamant....it's magic :D.
 

anasstasia

Active Member
Nu prea are gauri de aerisire, iar ventilatia este foarte importanta. Si apoi de unde poate fi cumparata? Cu ce suma?
 

alfa

Active Member
Anastassia, draga, de ce cauti recipient din plastic pentru compost? Daca prietenul tau nu este dispus sa faca o lada din lemn (cum nici sotul meu nu a fost :oops: ... pana acum), poti sa cumperi lada de la Hornbach, dezasamblata. Si e foarte usor de montat, fara cuie, fara suruburi. Eu asa am de gand sa fac pana la urma.. dar mai la primavara.
 
Sus