Colectie MYMO

sarselia

Active Member
Moderator
Nici eu nu inteleg de ce zici ca ar fi anemic?
E tare faina culoarea si florile la fel sunt frumos dezvoltate.
Eu, desi am cativa, abia de am reusit sa fac sa reinfloreasca 1 bucata.
Mereu mi se uscau florile pe tija.Stiu si de ce dar acum,de se indura vreunul de mine, nu mai gresesc.
In schimb nu mai vrea nimeni sa infloreasca.
Asa ca din partea mea sincere felicitari!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Nici eu nu inteleg de ce zici ca ar fi anemic?
E tare faina culoarea si florile la fel sunt frumos dezvoltate.
Eu, desi am cativa, abia de am reusit sa fac sa reinfloreasca 1 bucata.
Mereu mi se uscau florile pe tija.Stiu si de ce dar acum,de se indura vreunul de mine, nu mai gresesc.
In schimb nu mai vrea nimeni sa infloreasca.
Asa ca din partea mea sincere felicitari!
Sarselia, de ce se uscau florile pe tija? :eek:
 

mymo

Active Member
Multumesc.
Priviti de ce e atat de amarat,a inflorit pe pseudobulbii fara nici o frunza:
 

mymo

Active Member
Si acum sa ma laud cu ultima frumusete pe care mi-o doream demult si pentru care trebuie sa-i multumesc Arseliei :hug:
Am o vacuta :dans:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Legat de Dendro lasa ca e bine ca a inflorit!Pe ai mei, ca sa ii raspund si lui Cristian i-am tinut la racoare in iarna desi lor le place caldura si din cauza asta nu am vazut flori.
Sa traiasca vacuta cea zburlita din cauza drumului si sa ai parte de ea.
Si..placerea a fost de partea mea!
:hug:
 

mymo

Active Member
Multumesc din suflet.
Ale mele,toate stau iarna la racoare...cam 15 grade.Dar n-am ce face,ca altundeva n-am loc :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si la mine e la fel.In afara de Phale toate-s la racoare.Numai ca Dendro tip phale sunt iubitori de caldura spre deosebire de rudele lui, Dendro Nobile.
I-am adus la caldura pe cand aparusera tijele si probabil ca din cauza diferentelor de temperatura nu au mai vrut sa infloreasca.O singura bucatica a inflorit stand pe pervazul unui geam si dedesubt fiind caloriferul.
 

CristianG

Well-Known Member
mymo a spus:
Si acum sa ma laud cu ultima frumusete pe care mi-o doream demult si pentru care trebuie sa-i multumesc Arseliei :hug:
Am o vacuta :dans:
Faina vacuta.....Te anunt ca o data inflorita, florile tin destul de mult (3-4 luni).La a mea tocmai i-am taiat ultima floare. Am avut-o inflorita din luna martie....Felicitari! :wink: :D
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Si la mine e la fel.In afara de Phale toate-s la racoare.Numai ca Dendro tip phale sunt iubitori de caldura spre deosebire de rudele lui, Dendro Nobile.
I-am adus la caldura pe cand aparusera tijele si probabil ca din cauza diferentelor de temperatura nu au mai vrut sa infloreasca.O singura bucatica a inflorit stand pe pervazul unui geam si dedesubt fiind caloriferul.
Dendro phale sunt mai pretentioase.Nu infloresc atat de abundend ca dendro nobile. Oricum sunt superbe ambele specii! :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mymo, felicitari pentru vacuta! E o orhidee foarte frumoasa. :D

Nu am stiut ca iti doresti acest gen pentru ca il gasesc relativ usor pe la noi, am crezut ca atunci cand te referi la vacuta e vorba de cele albe cu pete mai putin intinse. :oops:
 
Sus