Colectie Caramell

oana_oana

Member
Dumnezeule ce am vazut la tine in album. Sunt ceva de vis orhideele.
:salivat: :salivat: :salivat: Ai niste exemplare superbe. Culorile sunt nemaipomenite.
 

Simonilela

Member
Buna! Ai o colectie minunata! Sa te bucuri de ele cat mai mult. Sunt si eu o incepatoare in ale orhideelor....voiam sa te intreb daca le tii in casa sau in apartament. Nu de alta, dar am inceput sa-mi doresc cat mai multe si sotul meu mereu imi spune ca vor fi inghesuite sau ca le va fi cald pe pervaz, etc. si caut argumente sa nu-mi mai infranez dorintele de a avea cat mai multe si cat mai diferite.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc :D

Intr-adevar pe pervaz le este cam cald iarna. Din acest motiv eu le pun pe calorifer vase cu apa pe care le umplu in permanenta atunci cand se evapora. Iar pe de alta parte atmosfera mai putin uscata din camera iarna e un lucru bun si pentru noi, nu numai pentru plante ;-)

Asadar, daca iti plac orhideele, singurul lucru care te va putea opri din dorinta de a avea cat mai multe va fi eventual doar lipsa spatiului. :D

Eu o parte din flori le tin si la serviciu, atat din dorinta de a mai elibera putin spatiul acasa, cat si pentru a-mi inveseli biroul. Iar la serviciu am reusit sa starnesc si altor colegi pasiunea pentru orhidee. Desi initial iti imaginezi ca sunt niste plante foarte pretentioase, in timp descoperi ca de fapt sunt usor de ingrijit si te rasplatesc pentru atentie cu florile lor minunate timp indelungat.

Mult succes cu noua ta pasiune si bun venit pe forum! :hug:
 

Simonilela

Member
Buna din nou, Caramell. Nu-ti poti imagina cat de captivata sunt de colectia ta. Imi place la nebunie. Eu deocamdata sunt „saraca” am cateva phale si un cymbi cumparat azi :) Poate o sa imi anunt si eu cunostintele din Buc sa o ia pe urmele tale, sa mai adun si eu cateva minunatii.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dupa o lunga perioada fara noi orhidee, m-a cuprins din nou febra achizitiilor cu ocazia venirii primaverii :oops:

Primul meu zygo. Achizitionat initial pentru o prietena de pe forum, m-a fermecat cu parfumul sau suav si m-am intors la magazin sa mai cumpar inca unul :rofl:


O superbitate de dendrobium kingianum:


Si cateva noi phale:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoase si deosebite, intr-adevar, Caramell! Asa, ca toate orhideele tale :wink:
Sa-ti infloreasca cu mult spor!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va multumesc! :D Ma bucur mult ca v-au placut! :hug:

Pisica a inspectat fiecare planta in parte. Nu e dimineata in care sa nu gasesc cate un ghiveci daramat :rofl:. Ii plac si ei foarte mult orhideele. Daca ar putea s-ar culca in ele. :) Cu violetele chiar a reusit aceasta performanta. Le tot gaseam cu frunze si flori rupte si misterul s-a elucidat cand dupa o perioada, cantitatea de de blana adunata pe frunze si turtirea corolei nu au mai lasat urma de indoiala legate de preferintele nocturne ale zgatiei. :rofl:.

Ca si stapana, e o mare iubitoare de plante :wink:. Ii plac si cele de interior si cele din gradina: vara florile din gradina mea rezista doar legate cu cate 1-2 tarusi :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Pai de-aia ziceam...se vede ca-i place sa se furiseze printre ele! Acum, off topic, ce rasa e, ca zau ca-i frumoasa :) Nu stiam la ce sa ma uit mai intai, la ea sau la orhidici! :rofl: Mi-as d.ori si eu una dar nu cred ca papagalii mei s-ar impaca bine cu ea.. :(
 

lelia

Well-Known Member
Caramell ,ai gasit combinatia perfecta ,o pisica super pufoasa si orhidee super frumoase .Sa-ti traiasca si sa te bucuri de gingasia si pufosenia lor :D
Orhideea cea noua e deoasebita ,n-am vazut o planta cu atat de multe flori :eek:
Sunt deosebite !
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc :D. Dendrobiumul alb este poate mai frumos decat se observa in poze. Cand l-am vazut in magazin imi parea o ploaie de fluturasi albi. Nu i-am putut rezista

Pisicuta este un metis, rezultatul unei iubiri ca-n desenele animate intre pisica mea chartreuse cu par lung si motanul maidanez al prietenului meu. :rofl:
Din fericire toti puii au mostenit culoarea blanii mamei: fetita e copia ei iar baieteii sunt niste frumuseti albastre cu par scurt si ochi verzi.
 

CristianG

Well-Known Member
Dendrobiumul alb miroase? Stiu ca exista specia pitica.Tot asa arata numai ca are florile mov iar pseudobulbii sunt mai mici.O minunatie de fluturasi! :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, are un parfum puternic, se simte in toata camera. Miroase la fel ca cel mov-siclam.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek: :eek: :eek:
Ca de obicei jos palaria noile tale achizitii!
:wink:
Sunt superbe toate si sunt sigura ca avand o asa stapana le va merge mai mult decat bine!
 
Sus