Colectie Caramell

karmenutza

Member
Foarte frumoasa! Dar unde le tot gasesti?! In fiecare zi...? le cam cauti, nu? :rofl: :rofl: Chiar foarte frumoasa este si daca mai zici ca si miroase....unde ai gasit-o?
Si mai am o intrebare: cate grade ai acolo, langa fereastra unde stau cele doua? E frig?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este luata din Mr. Bricolage. Din pacate era singura culoarea aceasta, mai erau altele verzi dar nuanta spre galben si fara pistrui portocalii.

Masuta pe care o vezi in poza, nu este locatia normala a plantelor. Aveam ceva mai multa lumina acolo pentru poze. Ele stau direct pe pervaz. Au destul de multa caldura de la calorifer, dar nu exagerat. Avand centrala, temperatura se pastreaza constanta pe la 27 de grade.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Caramell sa fii foarte atenta la ce cumperi din Bricolaje. Le uda excesiv, nu le verifica nimeni de daunatori, nu le pasa de ele. Sunt patita.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Asa este Cornelia, partea cu udarea excesiva am constatat-o si eu. Din pacate nu sunt singurii care fac acest lucru :(. In rest, cel putin cea pe care am luat-o pare destul de sanatoasa.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Intr-adevar, nici eu nu am mai vazut pana acum o orhidee atat de verde! Imi e tare draga. :oops:
Parfumul ei este tare ciudat. Nu sunt foarte sigura, dar am impresia ca se manifesta numai la racoare. :? Cat am plimbat-o cu mine in masina venind de la magazin... nimic. O scot din masina si ii simt parfumul ca de frezie. In casa iar nimic. In prima noapte a fost insa mai racoare si de dimineata era sufrageria atat de parfumata, ca nu-mi mai trebuia deodorant de camera :rofl:. Chiar nu am vreo explicatie.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Angela, e tare dulce si frumoasa! Sa-ti traiasca! Seamana foarte mult cu a mea, dar sunt unele mici detalii care le diferentiaza. Nu stiu ce sa zic de parfum. Pana acum nici nu mi-am imaginat ca exista phalaenopsis parfumate! Pe mine cel mai mult ma bucura insa florile lor frumoase! :D
 

IULIA

Active Member
Angela, cu tot respectul, nu mi se pare ca seamana. doar la culoare........poate, la petale.
si poate de aici mirosul.................. :D
 

angela draganoiu

Active Member
Iulia acum vazui mesajul tau.
nu-i bai ca nu ma supar. m-as fi suparat sa fie la fel sa nu fie parfumata. dar asa ..................e altceva.
io tot o iubesc pt ca mi-au tinut florile cu care am cumparat-o mai mult de 6 luni, acum e iar inflorita de cca 2 luni.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am ramas in urma cu pozele ultimelor achizitii :D:

Phalenopsis (panted harlequin)


Phalaenopsis green-yellow (peloric) - parfumat


Phalaenopsis 'Magic Kiss' (marbled leaves)


Doritaenopsis Taida Salu


Cymbidium - parfumat
 

marean

Active Member
Minunate achizitiile,cea verzuie e alta verzuie parfumata :eek: ?
Cat despre Phalaenopsis 'Magic Kiss' (marbled leaves) ,chiar are frunzele patate/marmorate ?
Nuanta si forma florii nu corespunde cu niciuna dintre speciile cu frunze patate ...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da Marean, cea verzulie e tot o parfumata :D.

In legatura cu phalaenopsis cu frunze marmorate si eu am tot cautat pe net informatii despre ea si tot nu sunt sigura ca am identificat-o corect. Desi frunzele sunt intr-adevar marmorate, nici frunzele si nici florile nu seamana cu schilleriana sau stuartiana. Am adaugat doua poze, una cu planta intreaga si una cu detaliu de frunze, poate tu reuseti sa o identifici, ca eu chiar nu stiu ce sa zic... :?

 

marean

Active Member
Nu e stuartiano-schilleriana,labelumul e complet diferit,ar trebui sa fie punctat .
E probabil un hibrid de gradul trei sau mai mult.
Stuartiano-schilleriana e hibrid primar intre cele doua specii.Hibridul primar rezultat este apoi hibridizat cu un alt hibrid,rareori cu alta specie pura,si rezulta un hibrid secundar,si toot asa,pana cadn raman numai cateva gene ale speciilor primare .
La tine se vede clar pe frunze-marcajele nu sunt clare,culoarea e diferita in gradele de intensitate corespunzatoare,iar labelumul are o complet alta culoare .
Oricum,e o planta frumoasa,sa te bucuri de ea ,nu prea se gasesc phalae cu frunze marmorate :wink: .
Mai,tu m-ai inebunit pe mine cu cele parfumate,unde le gasesti ?
Sa nu-mi spui ca de unde le-a luat si karmenutza ,cu 15 ron bucata !
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Marean, ai dreptate. Denumirea e clar gresita. Dar oricat as cauta, daca gasesc florile nu gasesc frunzele, daca gasesc frunzele nu gasesc florile... asa ca tot nu stiu ce orhi este. :). Mai nou am "identificat-o" ca Phal. Brother Pico Sweetheart. Insa nu am gasit pe net informatii cum ca ar avea frunze marmorate.
 

marean

Active Member
Toate catalogate ca fiind 'Brother' sunt cu frunze simple .
Crede-ma cand iti spun ca e hibrid secundar sau mai mult de schileriana x stuartiana ,celalalt / ceilalti hibrizi nu ii stiu .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pai te cred :D, dar eu tot sper sa aiba si ea un nume. De fapt eu asta cautam pe net... :roll:
 

marean

Active Member
Bafta,ma indoiesc ca vei gasi,nestiind exact parentajul ... eu nu ma stresez sa identific phalae,doar anumite plante pot fi identificate ,hibrizii primari,speciile si plantele subgrupate (cum sunt harlequinii si caleidoscoapele ) .
Iti doresc mult,mult noroc,poate o sa reusesti ! :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu cam de multisor nu am mai pus poze pe aici :oops:

Phale


Dendro
| |

|

Papucei
|

Parfumate:


 
Sus