Colectie Caramell

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc mult, fetelor! :*
Daca ar fi sa aleg dintre dendro, mie cel mai mult imi place cel alb. Are o un parfum superb iar floarea este foarte mare spre deosebire de dendro normali (8cm). Cel galben nu este parfumat, in schimb florile lui tin mult mai mult :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cateva phale achizitionate la inceputul lunii martie, pe care abia in weekend am reusit sa le pozez:






Si cum azi m-am abatut din drum pe la City Garden, curand va urma o noua serie de poze :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Iata si ultimele mele minuni luate la reducere din CG. Phalele au toate 3 petale "carnoase". ;-)



Papucelul mai are un fratior galben, care momentan nu are floricica.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si inca 2 proaspete, de la Pitesti: o frumusica roz cu galben plina de bobocei si un arlechin pictat cu 2 tije xxl.

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc :D. Arlechini galbeni mai aveau in CG, daca iti doresti si ai drum pe acolo. Costau in jur de 25 lei. ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, fetelor :hug:

Nu Iulia, eu nu ti-as recomanda sa pleci in Singapore. Nu iti va placea sa locuiesti acolo :rofl:

Mihalea, multumesc pentru aprecieri. Folosesc un aparat din gama semiprofesionala Canon 30D, pentru ca am o pasiune pentru fotografie. E adevarat ca florile nu le pozez artistic, dar daca pozele v-au placut... e de bine :D. Aici e galeria mea foto, daca iti va face placere sa te uiti.



Reinflorite pe tijele vechi: :D



Si in pregatire :):


Si mai sunt si altele care dau semne de tije noi ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am ramas mult in urma cu postarile pe forum, cred ca am uita sa va prezint aceste frumuseti :D...





 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc Angela :hug:. Intr-adevar, am postat foarte rar pe forum in ultima perioada, sper sa ma revansez fata de voi :D

Mai am cateva surprize reinflorite:

Aceasta minune reste prima mea orhidee, primita de fapt cadou de soacra mea. Dupa ce s-au trecut florile a vrut sa o arunce, insa a ajuns la mine pe post de "experiment". Fara sa stiu sa o ingrijesc la inceput, i-am taiat complet tija florala (avea o tija cu un singur rand de flori). Si acum, iata ce surpriza mi-a facut! :oops:


Aceasta e o alta minune care a reinflorit pe tijele vechi.


Aici avem o tija noua langa cea veche:


Si din nou o tija noua, cea veche uscandu-se complet:
 

marean

Active Member
Caramell,ce bine imi pare sa te revad pe forumel !!! :wink:
Minunate noutatile,vad ca si tu ai un phalae elegant
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc mult Marean. Cred ca am chiar vreo 6 phale elegant in colectie ;-)

Ultima noutate, si cea mai dorita phale din colectia mea. Mereu mi-am spus ca dupa ce o voi avea pe aceasta... ma potolesc :)
Desi am cautat-o indelung, am reusit sa o gasesc abia dupa ce am ajuns la o colectie de aproximativ 50 phale si 30 de alte orhidee :rofl: :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Asa este, Cornelia! :* :hug:
Totusi, sper ca acum sa imi fie mult mai usor sa ma abtin de la cumparaturi, nu de alta, dar nu prea am mai vazut phale care sa imi placa si pe care sa nu le am deja :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ei, o sa mai gasesti tu cateva chestii interesante, dar rar. Ca tot pe aici am ajuns si eu: de cateva zile bune caut ceva frumos pe care sa nu-l am inca si ... NIMIC!! :cry:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Marean.

Fac si eu un mic update al colectiei:

Reinflorite:


De inflorit, a mai inflorit si miltonidiumul... insa am uitat sa ii fac poze. Si intre timp tija s-a si uscat :cry:.

Si o achizite noua... ca nu m-am putut abtine. E a sasea phale alba din colectia mea. Si cand ma gandesc ca vine sezonul de reduceri la phalaenopsis.... :roll:
 
Sus