Colectie Caramell

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Prin decembrie am cumparat prima orhidee. Cum de atunci pana acum s-au inmultit considerabil m-am gandit sa le rasfat cu un topic separat :oops:

Phalaenopsis
|





| | |
| |

| |





Odontoglossum si hibrizi
| |

Miltonia si miltonidium
| |

Dendrobium
| | | | |

Dendrobium 29 nov 2009:


Un dendro tip phale "urias" si comparatie dimensiunii florilor cu un phalaenopsis normal si cu un alt dendro:


Reinfloriti:


Cymbidium
| |

Paphiopedilum
|

Burrageara


Degamoara (parfumata)


Catleya si iwanagara (parfumate)




Ludisia discolor


Cambria


Update 27 feb 2009:


Dendrobium kingianum:


Cateva noi phale:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va multumesc si voua pentru mica mea colectie. Multe din aceste plante le-am admirat in pozele voastre. Si cum era atat de relaxant sa le privesc iar si iar, m-am hotarat sa incerc sa am si eu grija de o orhidee. Si uite asa din una s-au facut mai multe... :)

Imi e imposibil sa ma tin de o lista. Am incercat deja. Una e cand vad o orhidee intr-o poza... si alta e in realitate! Sunt cate unele care iti taie pur si simplu rasuflarea. Asa mi s-a intamplat cu Burrageara. Am vazut-o in poze in colectiile voastre, parea draguta... dar in fine... nu foarte interesanta. Asta doar pana am vazut-o in magazin. Am recunoscut-o imediat... si desi NU era pe lista, am cumparat-o. :oops:

A, si... am am comis-o din nou. Am ajuns in Tria's is seara asta. Si nu m-am putut abtine. :roll:
Rezultat: o phale mare alba cu picatele verzi (e drept ca o phale mare alba era totusi pe lista :) ) si o cambria alba cu pete grena! Cambria nu era insa pe lista. Dar cine i-ar fi rezistat la doar 15 lei? :nu stiu:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Intr-adevar boala grea. Sper sa ma opresc, totusi, sau cel putin o perioada, pana la cad florile celor achizitonate deja. Nu de alta, dar daca mai cumpar multe orhidee acum, mi-e teama ca la un moment dat o sa ma uit doar la frunzulite :).

Iata si ultimele 2 achizitii:
Pistruiata mea verzulie:


si
Odontoglossum Anna-Claire
 

Sash

Active Member
Foarte frumoasa verzuia, imi plac nuantele alea de verde pierdute prin petale. Pistruii insa nu-s convinsa ca-s naturali, ca am avut si eu o "pistruiata" care si-a pierdut pistruii in florile deschise la mine. Eu am tras concluzia ca a mea a fost stropita cu ceva.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, fetelor. Am mai sapat pe net si am descoperit ca de fapt "cambria" este un Odontoglossum Anna-Claire.
Nu o sa pricep niciodata cum se face diferenta intre ele... :roll:

Sash, daca ma uit atenta la pistruiata, inclin sa iti dau dreptate! E foarte posibil sa fi fost stropita cu ceva! Probabil la o urmatoare eventuala inflorire voi afla sigur. Sper ca macar sa ii ramana nuanta verzuie! :(
 

IULIA

Active Member
aaa, Caramell, eu ii dau dreptate lui Sash pt cea verzuie.
nu neaparat stropita cu ceva verde, aia e de la natura, dar a fost stropita pe frunze cu apa, intr-un moment de frig si s-au patat petalele.
sa ai grija la temperatura, pe asta mai la racoare as pune-o. Anna Claire...eheeee....frumusete..vis....implinire. :wink:
:? nu am inteles de ce nu ai luat din aia rosie? :?
 

IULIA

Active Member
pe cea patata. asta nu inseamna sub 20 de grade, dar nu linga surse de caldura.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Angela, Iulia cred ca se referea la phalaenopsis-ul cu petale patate sa-l mut mai departe de o sursa de caldura. Cambriei s-ar putea sa ii fie bine acolo unde e.

Pe cea rosie nu am cumparat-o dintr-un singur motiv: mi-am impus sa ma abtin :rofl:. Cum fereastra mea e plina de orhidee rosii-grena-mov, imi spun de fiecare data cand le vad ca urmatoarea nu are voie sa fie tot grena sau rosie. Se pare ca am o slabiciune pentru culorile acestea... :hipnotizat: si incerc sa mi-o inving printr-un oarecare autocontrol (destul de slab, ce-i drept). Nu stiu insa daca voi reusi de fiecare data cand voi vedea o orhidee rosie. :oops:
 

IULIA

Active Member
da, dar astea erau carnoase, si pline si...delicioase.
ca nici io nu m-am stapinit.
io ziceam si pt Angela, ca am inteles ca si la ea are pete beallara.....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu am stiut ca beallara Angelei are pete. Credeam ca face referire la cambrii in general. :oops:
 

angela draganoiu

Active Member
nu Beallara mea nu are pete pe petale dar sta in apropiere de un calorifer si d'aia am intrebat. o s-o mut de acolo abia sambata dupa ce stric bradul.
 

IULIA

Active Member
acum ca tot am tras-o de par....
mi mi se pare ca florile la orhi tzin mai mult daca nu stau linga surse de caldura, adica distanta sa fie peste 1 metru.
la bloc in schimb aceasta conditie este f greu de obtinut, astfel incit sa fie si lumina buna.
doar in balcon eu am aceasta fericire. :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am vazut in seara aceasta o minune de phalaenopsis! :eek: Am fost sa imi fac niste cumparaturi intr-un supermarket si nu m-am putut abtine sa nu trec "doar ca sa imi clatesc ochii" pe la minifloraria amenajata in centrul comercial. Ei bine, degeaba am incercat sa ma invart apoi o jumatate de ora prin supermarket. Nici nu reuseam nici sa imi mai amintesc pentru ce intrasem in magazin. Imi statea gandul numai la phale :hipnotizat: Asa ca am urgentat cumparaturile (sincera sa fiu, niciodata nu am iesit atat de repede dintr-un supermarket :rofl:) si m-am dus sa iau floricica, cu teama ca nu o mai gasesc, desi vanzatoarea, foarte draguta, imi promisese ca mi-o retine pana imi termin cumparaturile.


Poze maine... pana atunci va mai tin in suspans :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In sfarsit s-a deschis bobocelul suficient cat sa ii pot face poze.
Dumneaei nu i-am putut rezista :oops:

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Iata cum am sarbatorit eu intalnirea de sambata cu fetele. De aceasta data nu m-am mai putut abtine cand am vazut culoarea :rofl:



Si ca sa fac o recapitulare a restantelor, va mai incant ochisorii cu niste floricele de la Burrageara Nelly Isler, care e foarte aproape de punctul maxim de inflorire:


si floricica celei de a doua miltonii pe care pana acum am pozat-o doar imbobocita:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Acestea sunt ultimele achizitii, de care va povesteam pe topicul despre furnizori ;-):

Phalaenopsis verde cu picatele rosii


Doritaenopsis Chain Xen Diamond 'Celebration'


Doritaenopsis Brother Love Rosa
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am rezistat cu multe suspine doar 2 saptamani fara sa ma ating de alte orhidee. :rofl: :rofl:

Iata noutatile:
Dendrobium compactum (cadou de Sf. Valentin ;-))


Phale cascada


Wilsonara Zoe's Fire
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Uitati si verzitura peste care am dat aseara ;-)

Phalaenopsis verde (midi).

Ultima poza este pentru comparatie de dimensiuni si culoare cu o phale normala galben-verzui. Ele sunt printesele mele. :oops:
Cea mare e achizitionata in decembrie si avea 3 flori deschise. Acum are 8 si nu i s-a uscat nici o floricica. :)

Despre parfumul celei mici nu va mai povestesc ca mi-e ca raman fara ea. :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc. Da, se pare ca mai nou am trecut pe verde. Si asta nu e chiar intamplator, am constatat ca cele verzi sunt mult mai rezistente. ;-)

Pentru ultima achizitie, ii multumesc Iuliei ca mi-a spus sa mai vizitez si alte magazine in afara celor pe unde bantui eu in mod curent :*
 
Sus