Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Camik

Active Member
Fetelor vad ca aveti multa experienta in domeniul clematitelor.
Am mai intrebat si mai intreb ,care dintre toate pe care le aveti este cea mai rosie???
Nu roz ,nu visinie ,nu grena ci rosie?
Eu inca mai caut.
Nu vreau poze de pe net ci poze din gradinile voastre daca aveti.
Multumesc!
 

R@MONA

Active Member
Se zice ca Rebecca este cea mai rosie; culoarea ,in general, depinde si de aparatul cu care este facuta poza, de amplasarea clematitei(loc insorit, umbros), de fertilizare; poate fetele care au clematita Rebecca vor putea sa dea mai multe detalii. :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce-aveti mai cu boala asta a clematitelor rosii? Asta e sora cu trandafirii albastri :mrgreen: Voi vreti ca toate florile sa aiba toate culorile, ceea ce e cam aiurea, nu credeti? :mrgreen:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E simplu, daca trandafirii ar fi fost albastri si clematitele rosii toata lumea si le-ar fi dorit pe dos. :rofl: Se pare ca nu conteaza ce avem ci ceea ce nu avem.

Cu toate astea, se pot combina minunat trandafirii si clematitele pentru a obtine ambele culori in gradina.

Totusi eu nu inteleg de ce nimeni nu intreaba de clematite portocalii :mrgreen:
 

Camik

Active Member
Raspunsul e simplu in cazul meu.Vreau o clematita rosie.Nu o clematita rosie in poza de prezentare si in realitate roz sau visinie.
Asa am cumparat avant garde crezand ca e ca si cea din poza si in realitate nici macar nu are 6 petale.Are 4.
In schimb pretul a fost super umflat ,cu transport cu tot aproape 120lei.
Poate ca am o preferinta care nu exista dar totusi una trebuie sa fie mai apropiata de rosu....
 

Camik

Active Member
Nick1971 daca este asa ca acolo in poza ,sa o pazesti bine ca eu am sa vin la furat.
Astept cu mare nerabdare o poza de la tine .
Multumesc!
 

cristinaf

Well-Known Member
La mine a inflorit "Solidarnosc" anul trecut si e rosie. O culoare chiar foarte frumoasa, nu are nimic roz sau mov in ea, e un rosu bordo, iar florile sunt medii ca dimensiune.
 

nick1971

Active Member
ika, o poza sa ne convingi? :)
camik, starkl la trandafiri a iesit ce-am cumparat, daca si la clematite e la fel... o s-o pazesc :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nick, au mai existat plangeri legat de clematitele de la Starkl. Mazury nu a fost ce trebuia, de exemplu.
 

diana999

Active Member
bebe Iris a spus:
Noi nu avem Brico, dar cat sunt clematitele la ei?
Mie imi plac: Gurnsey Cream si
Mrs. Cholmondeley :D
Azi am fost din nou la Brico si aveau 5-6 clematite de la Yurta. Doar Laura era verde, restul erau uscate :(
Pretul : 14ron.
 

cristinaf

Well-Known Member
Din pacate nu am poza. A fost primul an la mine si cand am vazut-o nu i-am facut, cand m-am dus sa-i fac, se trecuse... asa c-am ramas fara.
Din ce-am vazut pe net asta http://www.gardenworldimages.com/Detail ... 1&TypeID=1 e poza care descrie cel mai bine realitatea.
Din cele cinci clematite comandate anul trecut la ei, patru mi-au inflorit, Mazury s-a chinuit toata vara sa supravietuiasca (inca nu stiu daca a reusit) si nu am reusit sa vad nicio floare de la ea, "Comtesse de Bouchaud" la mine a inflorit exact ca "Piilu" :eek: (desi ei nu au in oferta asa ceva, dar, din pacate, nu am poza acum nici la ea), iar restul au fost ce trebuiau sa fie.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus