Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

anasstasia

Active Member
Guernsey Cream e comandata, nu mai iau inca una. Asta este. Uf, ce ghinion prost am avut...marti nu era mai nimic....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt toate 3 şi multe altele. Pun lista diseară, e prea lungă să o scriu de pe tel.

Ţi le pot lua eu, dar le trimit prin posta. Trimite-mi nr tău de tel pe PM.
 

popescu gp

Well-Known Member
clematite

Desi inca este rece azi m-am apucat de curatat gradina si am tuns trandafirii si clematitele care incepusera sa dea muguri deja;eu zic ca ele simt ca se incalzeste curand vremea.
 

adrianam

Well-Known Member
M-am uitat si eu azi la clematitele mele.
Doar la vre-o 3 din cele de la gradina se vedeau 1-2 muguri la baza. Celelalte nici nu stiu daca mai sunt in viata sau nu. Pe toate le-am plantat anul trecut.

Cele de pe balcon sunt inca in repaus, nu am vazut decat muguri foarte mici. Sper sa fi rezistat gerului, pentru ca nu le-am protejat cu nimic.

Sambata am fost si eu la Baumax dar am gasit doar o clematita Pamela Jackman, care are citiva mici mugurasi. Sper ca marti sa o plantez, desi nu m-am hotarat unde, pentru ca nu trebuie tunsa si are nevoie de un suport pe masura. Poate o pun intr-un ghiveci mai mare pana ma hotarasc.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Revin cu lista clematitelor din Brico Store Bucuresti Pantelimon:

Pamela Jackman
Polish Spirit
Etoile Violette
Star of India
Ernst Markham
Rouge Cardinal
Asao
Gurnsey Cream
Mrs. Cholmondeley
The President
Montana Rubens
Dr. Ruppel
Jan Pawel II
Multiblue
Marie Boiselot
Mme Le Coultre
Westerplate (una singura am mai vazut cu muguri verzi)
Gipsy Queen
Laura
Julka
Ville de Lyon
Hagley Hybrid
Warszawska Nike
 

diana999

Active Member
am vrut sa-mi cumpar o clematita de la brico, dar cele care mi-au placut, au nevoie de umbra-semi umbra :| are vreo sansa daca o plantez in plin soare?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
bebe Iris a spus:
Noi nu avem Brico, dar cat sunt clematitele la ei?
Mie imi plac: Gurnsey Cream si
Mrs. Cholmondeley :D
15lei. Sunt importate direct de Brico, nu sunt de la Yurta. Sunt verzi şi frumusele.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Asa arată cele luate pt Anasstasia:


Şi asa e Westerplatte de la Yurta. Abia am gasit-o printre 20 de clematite ce păreau uscate:

 

lili

Member
Nu doresc sa influentez pe nimeni , dar Mme Le Coultre merita mai multa atentie
..este o clematita superba !!!!!!. :indragostit:
Are o floare imensa , de un alb imaculat . Soarele pe timp de vara, acolo unde ea este amplasata, ajunge de la ora 17-18-pana la asfintit/apus . Celelalte fete fotogenice , cu usoare umbre de rosu, bordo, grena sau cu bare colorate...sunt cu mult mai mici si insipide in realitate :wink:
Acum ,ce sa mai spun!!! :oops: ...fiecare cu dorintele si preferintele , din dotare :hug:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este intr-adevar o clematita superba si una din primele mele clematite. Dupa ce am vazut-o inflorita m-am indragostit de clematitele albe :rofl:


Marie Boisselot este o alta clematita superba, foarte des confundata cu Mme Le Coultre. Singura diferenta dintre cele 2 sunt staminele, care la Mme le Coultre prezinta un minuscul punct negru in varf.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus