Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

alfa

Active Member
Daca va tenteaza..... am lansat o comanda la Westphal pentru 6 clematite. Daca mai vrea cineva pot sa adaug la comanda mea. Dar in nici intr-un caz nu doresc sa iasa o comanda uriasa ca anult trecut, pentru ca nu ma pot ocupa de ea. Livrarea v-a fi cu DHL. Plata mi-au cerut-o in avans si caut solutii sa evit taxele bancare, adica vreau sa rog un prieten din Germania sa achite de acolo in numele meu.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, eu as vrea o Romantika si o Fond Memories, daca nu te incurc rau in perioada aceasta.
 

alfa

Active Member
Desigur Carmen, o adaug la comanda mea.


Eu am luat de data asta: Veronica's choice, Royalty si Vyvyan Pennell. Cate doua din fiecare....una pentru mine una pentru tatal meu, care se pare ca a prins gustul :) si vrea sa le planteze la tara.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Kinga. Am mai adaugat una, Fond Memories. :oops:

Bebe Iris ar putea sa iti spuna mai multe despre Veronica's Choice.
Vyvyan mi se pare foarte frumoasa mai ales cand face flori duble. Te-ai mai gandit la Kiri-Te Kanawa? Face numai flori duble ;-).
 

alfa

Active Member
Ok, astept pana maine dimineata si le scriu atunci toate modificarile :rofl:

Da, stiu ca bebeiris are Veronica's Choice. Au fost chiar mai multe bucati la comanda de anul trecut.

Defapt ma bate un gand sa le plantez pe toate 3 impreuna. Sa infloreasca nuanta in nuanta. Oare cum ar arata?
 

popescu gp

Well-Known Member
clematite

Si eu am de anul trecut clematis Solidarnosc,dar s-sa dezvoltata cam rau si spoer ca anul acets asa-mi infloreasca;sunt curios daca va fi rosie(ce mi-am dorit)nu grena sau cu alte combinatii.
 

alfa

Active Member
Nick, inca nu am dat, dar completez si cu ale tale si cu asta definitivez comanda. Am stat si eu pe ganduri mult la Parfar :D am tot pus-o taiat-o de pe lista. Pana la urma imi comand si mie una :) .

Va anunt despre costurile finale si termenul de livrare cum am vreo noutate. Conform celor de pe site insa, pentru 11 clematite platim cheltuieli de transport 17 euro. Deci puteti sa calculati 1.55 Eur taxa de transport/buc.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumim frumos, Kinga.
Nick, Rouge Cardinal o gasesti usor in magazine. Era 15 lei in Brico, acum 2 zile. Este adevarat insa ca luind-o de la westphal ai siguranta ca va iesi exact ce e pe eticheta.
 

nick1971

Active Member
multumesc frumos si eu! :hug:
la asta m-am gandit si eu, ce am luat de la ei primavara trecuta a inflorit exact, dau un ban dar stiu ce infloreste :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
Este intr-adevar o clematita superba si una din primele mele clematite. Dupa ce am vazut-o inflorita m-am indragostit de clematitele albe :rofl:


Marie Boisselot este o alta clematita superba, foarte des confundata cu Mme Le Coultre. Singura diferenta dintre cele 2 sunt staminele, care la Mme le Coultre prezinta un minuscul punct negru in varf.
E sigur ca sunt 2 clematite diferite? Ca pe ala toti furnizorii e data ca fiind aceeasi :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha. Am mai citit si prin alte parti, unii spun ca e aceeasi, altii ca sunt diferite, treaba cu stasminele. In concluzie, cand cumperi una etichetata le Coultre risti sa te trezesticu Madama si invers :mrgreen:
 

alfa

Active Member
Am primit proforma de la Westphal. Le au pe toate. Costurile de transport 17 Eur, cum scria si pe site. Acum ma ocup sa rezolv cu plata, ca sa ne livreze cat de curand ( vor livra imediat dupa ce le intra banii).
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Super! Imediat ce imi trimiti detaliile si suma totala iti transfer si eu banutii. Multumesc! :hug:
 

alfa

Active Member
Tocmai am primit confirmarea de la Westphal ca le-au si intrat banii si ca saptamana viitoare trimit coletul! :dans:
 

anasstasia

Active Member
Eu nu stiu ce sa ma mai fac cu clematitele mele. Am cumparat 5 pina acum, insa s-au dezvoltat bine, chiar ca sint liane. S-au intins, s-au incolacit, nu stiu cum le mai tin in casa inca o luna, o luna si ceva....
Caramell, iti multemesc pentru ajutorul oferit in achizitionarea celor 2 frumoase.

Vazind cum cresc, m-am hotarit sa le plantez de anul acesta la tara. Initial hotarirea mea a fost sa le tin un an in casa si sa le plantez la anul, pentru ca in acest an nu are cine sa le ude si mi-e teama sa nu le pierd. Insa nu pot pastra jungla in casa, mai ales ca urmeaza sa primesc 12 clematis, iar motanii mei le gasesc foarte gustoase, asa ca le tin la inaltime deocamdata.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu placere, Anastasia! Sa te bucuri de ele :D.
Cred ca te-ai gandit bine sa le plantezi de anul acesta. In gradina le va merge mai bine. Si vei avea motiv sa mergi mai des pe acolo :rofl:

Eu am scos direct afara clematitele nou achizitionate, dar nu le-am plantat inca (mi-am luat o Etoile Violette si o Ernest Markham). In casa, mugurasii incepusera sa se decoloreze.
 

Dea

Active Member
azi, cum s-a mai topit din zapada si ziua e mai mare, am reusit sa ma uit la clematitele din curte, a fost prima lor iarna. Din pacate, nu prea imi pot da seama daca au trecut-o cu bine sau nu. La prima vedere, maroniul tulpinilor destul de subtiri, comparativ, sa zicem, cu cele de trandafiri, m-a pus in garda, dar poate ca asa se comporta ele :?: :|
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus