Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

anette_b

Member
si eu am aceeasi intrebare. dar sa fie plante care sa umbreasca bine radacina clematitei pt ca la mine e foarte mult soare vara. si locul e foarte expus si l;a vant.
ma gandeam la ceva plante care sa creasca din seminte , de ex mirabilis. cresc tufe bogate si destul de inalte.

oare clematitele pe care le luam din polonia pana la ce inaltime vor creste in primul an ? daca le plantez de-a lungul unui gard , se vor catara singure sau trebuie sa le conuc pe sfori sau altceva ?

sfaturi , va rog ! :oops:
 

carmenushka

Active Member
Pe garduri se catara singure stai linistita, nu au nevoie de suport, petiolul frunzelor se agata ca un carcel. Si mirabilis la baza clematitei cred ca sta foarte bine doar sa ai grija in caz de seceta sa le mai uzi sa nu se "certe" pe umezeala din sol
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, iese, se si reinsamanteaza :wink: Doar ca depinde cat vrei sa fie de inalte plantele de la baza, la mine mirabilis se face de minim juma' de metru, chiar si mai mult
 

anasstasia

Active Member
Hahahhaha, o sa depaseasca clematita in inaltime. Asta-i buna. Atunci nu e ok, sa ma indrept spre altceva? Mi-ar fi placut mirabilis...
 

MASCHA

Active Member
Si eu am avut mirabilis in gradina si nu mai stiam cum sa scap de el,se inmulteste foarte usor si ca sa ai flori frumoase trebuie sa fie plantate rar si in soare atunci creste pana la 50 cm
 

anasstasia

Active Member
Eu nu pot sa ofer plantelor calitatea pamintului precum cel din cimitir. Acolo vorbim de un alt tip de sol :)
Da, e o varianta sa cumpar rasaduri, multumesc Cornelia. Imi plac craitele, sint foarte frumoase.
 

anette_b

Member
multumesc pt raspunsuri !
voi incerca cu mai multe plante , pt fiecare clematita o alta planta la baza. ca am comandat 8 clematite... :D . mirabilis , craite , lupin , eventual menta --ca se face tufa...
dar mai intai trebuie sa scap de vita salbatica de pe gard. cel putin de o parte din ea , ca a invadat tot.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus