Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

anasstasia

Active Member
Anette, eu am comandat 11 si imi promisesem ca o sa comand doar 4. :) De aceea vreau a trimitem comanda, ca mi-e frica sa nu intru sa mai comand ceva.
 

anette_b

Member
eu din cele 8 nu sunt sigura de tentel. cred ca e destul de noua si nu prea am gasit poze si impresii de la cultivatori. iar ce am gasit imi arata o planta destul de bolnavicioasa , cu frunze galbui si flori mici si palide. nu stiu daca renunt la ea...
la noi in tara care or fi clematitele cele mai sanatoase si infloricioase ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
anette_b a spus:
eu din cele 8 nu sunt sigura de tentel. cred ca e destul de noua si nu prea am gasit poze si impresii de la cultivatori. iar ce am gasit imi arata o planta destul de bolnavicioasa , cu frunze galbui si flori mici si palide. nu stiu daca renunt la ea...
la noi in tara care or fi clematitele cele mai sanatoase si infloricioase ?
Hibrizii cu flori mari sunt cele mai fitoase, le ia mult timp sa se stabilizeze si sa creasca cum trebuie.
 

anette_b

Member
claude a spus:
anette_b a spus:
eu din cele 8 nu sunt sigura de tentel. cred ca e destul de noua si nu prea am gasit poze si impresii de la cultivatori. iar ce am gasit imi arata o planta destul de bolnavicioasa , cu frunze galbui si flori mici si palide. nu stiu daca renunt la ea...
la noi in tara care or fi clematitele cele mai sanatoase si infloricioase ?
Hibrizii cu flori mari sunt cele mai fitoase, le ia mult timp sa se stabilizeze si sa creasca cum trebuie.
am luat la comanda comuna din germania si o clematita cu flori mari , natascha. a inflorit de 2 ori si a fost cea mai productiva. in inaltime a crescut mai greu fatza de celelalte.

in comanda de acum iau si 1 texensis si 1 montana parfumata. cu ele cred ca va fi mai riscant.
nu ma pricep , sper sa creasca toate sanatoase.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
O sa vi le admir, o sa va doresc sa va bucurati de frumusetea lor si o sa va si invidiez, evident si repede-repede o sa-mi cumpar si eu :rofl:
 

anasstasia

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: Iar eu cind o sa-ti vad clopotetii infloriti, banuiesc eu inca de pe acum ca o sa-mi para rau ca nu am cumparat macar o clematis de acest fel.
 

miki70

Active Member
Si eu mi-am luat cu flori mari 6 de tip C si una de tip B . Nu stiu de ce le agat pt ca nu am bolte, poate de gat :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
anastassia, anul asta te crut, ca o sa le tai pentru formare, deci ioc flori, doar daca nu repeta figura de anul asta, cand mi-a facut surpriza de a inflori de 2 ori! :wink:

Miki70, esti teribila :rofl: :rofl: :rofl: Am crezut ca doar eu ma lacomesc la plante si pe urma umblu ca o dementa prin gradina sa le caut loc :mrgreen:
 

anasstasia

Active Member
miki70 a spus:
Si eu mi-am luat cu flori mari 6 de tip C si una de tip B . Nu stiu de ce le agat pt ca nu am bolte, poate de gat :)
:rofl: :rofl: :rofl:
Eu am o jacmanii care in 2 ani nu a crescut peste 1 m asa ca nu-mi fac sperante cu ele ca ar fi si cataratoare. Ma gindeam sa le fac niste scarite si in rest sa se descurce.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Anastassia, inseamna ca ceva nu-i place, a mea creste 3m, ori sufera de sete in sezon ori altceva nu-i in regula, apuca-te si bibileste-o :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca a ta Anasstasia nu a fost udata suficient.Daca o ai la tara unde tu ajungi cind si cind...cred ca asta-i baiul. Ea creste saracuta mult daca ii oferi conditiile cerute si nici macar nu e o pretentioasa.Fiind o clematita comuna....e usor de crescut.
A mea creste an de an peste 2 metri desi nu ii dau apa cit ar dori ea. :D
Am scris in acelasi timp. :D
 

anasstasia

Active Member
O sa o bibilesc prin telepatie :rofl: :rofl: :rofl:
Chiar ma gindeam daca este bine sa plantez clematitele primite (daca facem comanda, evident), din primul an sau sa le las un an in casa sa se intareasca, sa creasca putin.
Eu ajung la tara cel mai des o data la o luna, sau chiar si mai rar, iar daca si in acest an va ploua cum a plouat anul trecut, adica deloc ma gindesc ca s-ar putea sa pierd multe dintre ele.
Ce spuneti, cum e mai bine? Tara este in sud, unde vara sint 100 de grade :(
 

R@MONA

Active Member
anasstasia a spus:
O sa o bibilesc prin telepatie :rofl: :rofl: :rofl:
Chiar ma gindeam daca este bine sa plantez clematitele primite (daca facem comanda, evident), din primul an sau sa le las un an in casa sa se intareasca, sa creasca putin.
Eu ajung la tara cel mai des o data la o luna, sau chiar si mai rar, iar daca si in acest an va ploua cum a plouat anul trecut, adica deloc ma gindesc ca s-ar putea sa pierd multe dintre ele.
Ce spuneti, cum e mai bine? Tara este in sud, unde vara sint 100 de grade :(
Eu nu le voi planta din primul an la tara, pt ca nu are cine sa mi le ingrijeasca. Prefer sa la tin un an in ghivece, pana mai cresc si ele; primavara trecuta am cumparat 2 -Snow Queen si Multi Blue-pe care le-am tinut in ghivece; acum in primavara le voi duce la tara, iar pe cele 5 de la polonezi, le voi tine pe balcon un an.
 

anasstasia

Active Member
Multumesc de pont Ramona, asa ma gindeam si eu.
Sa vad pe unde "bag" 11 clematite in casa acum... O sa rontaie motanii la ele, de o sa fie tunse constatnt. O sa fie foarte dese :rofl: :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai chiar daca le tii in casa 1 an...dupa aia nu trebuie sa le plantezi si sa le si uzi??? :)
Intrebare-intrebatoare :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca tot mai bine se dezvolta in gradina, clematitele au un sistem radicular puternic, in ghivecele in care sunt plantate de obicei nu le ajunge spatiul, in momentul in care sunt suficient de dezvoltate pentru a fi vandute de obicei ghiveciul e plin cu radacini, din cat am constatat eu la toate clematitele cumparate.
Dezvoltarea armonioasa a radacinii da forta unei plante, daca o obligi sa se chinuie 1 an in ghiveci nu cred ca-i faci vreun bine
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus