Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
angela draganoiu a spus:
multumesc o sa citesc. nu mai stiu de care e ........ stiu doar ca floarea e rosu inchis spre grena. parca 'ville de lille' ............. nu mai stiu.
Ville de Lyon ?? Daca da, este tip 3 si se tunde in martie.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
cornelia a spus:
Subiectul experimentului: Clematite
Varietati: The President, Madame le Coultre, Nelly Moser, Ville de Lyon
Furnizor: Romstal Garden, DecoFlora
Perioada de desfasurare: 4 martie 2007 - prezent

Asa aratau la cumparare primele 3 clematite (The President, Madame le Coultre, Nelly Moser cumparate de la Romstal) - 4 martie. Ville de Lyon a fost cumparata mai tarziu, pe la jumatatea lui aprilie de la Decoflora si arata ca mai jos:


Desi tulpinile au fost toate foarte subtiri si mugurii abia vizibili s-au dezvoltat foarte repede.



Si in plina crestere:


The President este de talie mica 70 cm, a facut o singura floare. Dupa tundere i-au dat alti muguri dar s-au vestejit din cauza unui soare ucigator. Tulpina si frunzele initiale au ramas intacte. Dimensiunea florii 12-13 cm, culoare intensa cu vene verzi. Madame le Coultre a crescut pana la 2 m intr-un timp record si a facut mai multe flori. Mari si sanatoase: 15-17 cm diametru, alb curat. Spectaculoase. Nelly Moser a fost cea mai fragila dintre toate, a avut un moment de stagnare dupa care a crescut rapid pana la 2 m. Tulpinile au continuat sa fie fragile si sensibile la soare puternic. Florile au fost mici 5-7 cm dar mai multe pe o singura crenguta. Ville de Lyon avea boboci de cand am luat-o dar nu s-au deschis. S-au vestejit intr-o prima faza, probabil din cauza schimbarii conditiilor de mediu. Treptat s-a redresat si a facut mai multe flori. Culoarea reala nu este rosu-siclam. Este mai degraba siclam rozaliu. Dimensiunea florii 5-7 cm.



Durata de la formarea bobocului pana la deschiderea florii variaza de la 4 la 10 zile. Floarea deschisa tine cam 7 zile. Durata este favorizata de temperaturile mai scazute. In timp ce floarea este deschisa ea continua sa creasca. Deci, dimensiunile initiale ale florii pot fi mai mici cu 1-2 cm decat cele finale, inainte de scuturarea florii.

Aici aveti poze cu toate fazele intermediare:
http://home-and-garden.webshots.com/alb ... 3795JrFwzI

Aici aveti fisa:
http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=759
Hariclea a spus:
cornelia a spus:
Cred ca acum are culori mai intense.
Hariclea a spus:
Si parca floarea are alta forma...
Cred ca ii place la mine... :wink:
calin123 a spus:
cornelia a spus:
The President este de talie mica 70 cm
Ori am eu altceva in gradina ( posibil caci nu poti sti cind cumperi din comert 100% ) ori a mea ( clematie ) e uriasa 2,5m .
cornelia a spus:
E posibil ca la floare sa semene cu President dar sa fie alta varietate.
adrianam a spus:
Pe site-urile specializate in clematite, la The President se indica inaltimea de 2-2,5 m.
cornelia a spus:
Atunci sa fi avut a mea eticheta gresita? Pentru efectiv nu a crescut mai mult de 70 cm.
adrianam a spus:
A fost asa mica pentru ca nu a avut loc sa-si dezvolte radacinile.
Clematitele ajung la inaltimea de 2-4 m numai daca au suficient spatiu pentru radacini si numai la cativa ani buni de viata.
Am plantat anul trecut, in toamna, in zona submontana, o clematita President.
O achizitionasem in primavara trecuta dar nu reusisem sa o pun intr-un ghiveci mare asa ca am zis mai bine sa o duc la "munte' (cum ii spunem noi cabanutei noastre).
Anul acesta a crescut cam 1,3 m si a facut cam 4-5 flori.
La anul sper ajunga la 2m iar in 2009 sper sa umple cat de cat suportul pe care il voi face.
VioletaB a spus:
Clematita de aici de la birou, a inceput sa dea lastari noi. Sta la 8-10 grade,oare e bine ca a inceput sa creasca ?
cornelia a spus:
Probabil ca din cauza temperaturii ridicate a intrat in vegetatie cu vreo luna si ceva mai devreme. Las-o in pace, daca e sanatoasa, poate sa se grabeasca un pic. :wink:
VioletaB a spus:
Aceasta este Clematita de care spuneam. lastarul s-a dublat deja si cred ca are boboc si boboc :eek:

VioletaB a spus:
Haideti sa va arat cit a mai crescut Clematita :wink: A avut mare dreptate Cornelia :wink: -are si 5 boboci :!:
heartbreaker a spus:
Sunt superbe cel putin astea doua :



 

anasstasia

Active Member
Eu nu am idee ce sa fac cu Jackmanii a mea: o am de 2 ani in curte, insa desi anul trecut chiar a inflorit, nu se face mare. Ramine mica, pipernicita....Am tot citit de felul in care trebuiesc taiate. A mea nu a crescut deloc desi nu a fost taiata. Am vrut sa imbrac o pergola cu Jackmanii a mea, insa m-a dezamgit. Are o crestere atit de lenta? I-as fi stimulat cresterea daca o tundeam?
Asa arata la mijlocul lunii septembrie:
http://anasstasia.sunphoto.ro/clematis_ ... i/47863329
 

ghia_don

Active Member
Incepind de la sol, numeri doua noduri pe care le lasi...sint locurile unde au fost frunze anul trecut si de unde vor creste noii lastari in primavara. Fiecare nod va avea , de regula, de o parte si de alta, cite un mugure din care va creste un lastar. :D
 

ghia_don

Active Member

A mea se urca in fiecare an pe suportul ei, care e mai inalt de 2 m... bine..e si mult mai batrina decit a ta..dar va creste si a ta.. :D
 

ghia_don

Active Member
In primii doi, trei ani e de preferat...
Acum eu ii tai lastarii la inaltimi diferite, unul-doi lastari la doua noduri, unu-doi lastari la trei noduri ,etc ..dar sa nu fie nici unul mai inalt de 70-80cm..
 

miki70

Active Member
Anasstasia clematita Jackmanii este de tip 3 , toate clematitele de ac tip se tund in martie astfel:


Cele de tip 2 se tund dupa primul val de inflorire asa:
 

anasstasia

Active Member
Multumesc Miki. Tu esti mai generoasa cu informatiile :D
O sa am si din grupa 2 si din grupa 3 de tundere. Sa nu le incurc acum, sa le fac harcea parcea :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: Nici mie nu mi-a fost tare clara treaba cu tunsul la inceput...asa ca am o Jackmanii mai batrana (de vreo 5-6 ani) pe care nu am tuns-o niciodata si a crescut la fel ca Wisteria, adica o singura tulpinita, mai grosuta crescuta pana la 2, 5 m , de unde incepe si se ramifice. Oare daca o tai scurt acuma, e bine? Sau mai bine o las in pace?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca nu tii neaparat sa plantezi ceva la baza lor poti sa le pui un strat gros (min 5 cm) de mulch la radacina.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus