Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mda....e de fapt o "imparteala" de radacini :D .Acum...che sera...sera.... :mrgreen: tot ramane o bucatoaie zdravana in fostul culcus.
Multu de iluminare :rose:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabi, ud-o bine inainte si mut-o linistita. Si dupa mutare cateva zile sa o uzi. Clematitele n-au treaba cu mutatul, eu am mutat si in plina vara si n-au avut nimic :wink: Doar sa ai grija sa nu sufere de sete o vreme si se primde in mod sigur
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Operatiune efectuata cu jumate din planta :( Cealalalta :) nu am reusit asa radacini adinci are.Oricum sper sa se prinda ca a fost un fel de..."smulgere" dar cu radacini multe.Si am udaaaaaaaaaat..din belsug.
Aud ca si Dzeu o sa dea drumul la robinete curind.
 

taia

Active Member
Of Gabiuto,ma faci sa rad singura ,in fata calculatorului ! :rofl: :rofl: :rofl:
Parca te vad tragand de biata floare s-o smulgi din pamant.Si rad mai cu spor cand ma gandesc ca si pe mine ma asteapta acelasi lucru.
Dar mai stau pana luni,ca cica ploua in weekend,poate se mai inmoaie pamantul,ca acum e beton,cu tot udatul meu.Toata vara n-am udat gradina,cat am udat-o in ultima luna.Dar si cand o veni factura de apa,atunci sa vezi rasete..... :eek:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:) pai stii povestea cu ridichea uriasa nu?Ei..........cam asa si eu azi.

Iar chestia cu udatul asa e.Cind uzi totul pare baltit dar de fapt numai la suprafata e ud :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: Cam asa si eu cu mutatul clematitelor. Ca mai erau si langa un gard si n-aveam acces in jur, asa ca am infipt harletzul, m-am urcat pe coada lui si am zis ori-ori, ori se rupe harletzu, ori iese! :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu stiu ca perioada propice de plantare/mutare a celmatitelor este luna August!


la mine a doua inflorire a fost slabuta:
* Ernest Markham a facut 5 flori,
* MultiBlue 2 flori,
* Polish Spirit 4 flori
* Nely Moser 2 flori
* Rouge Cardinal 2 flori

Singura care a inflorit foarte abundent si la prima inflorire si la a doua e Warszawska Nike :D
 

ghia_don

Active Member
O floare are si la mine Gladys Picard
Mai sint citiva boboci, dar nu stiu daca vor reusi sa se deschida daca vine frigul..
 

miki70

Active Member
Vad ca azi a fost ziua mutarii clematitelor :) O mutai si eu pe montana rubens pentru ca o sa sape sa schimbe o teava a blocului si era pusa exact deasupra tevii. Nu ma luptai cu radacinile, iesi foarte usor dar asta pentru ca in primavara a fost mutata din alt loc :roll: V-am spus atunci ca i-am facut colac lastarii si i-am ingropat in loc sa o tund, avea multe radacini date din ei si mai vazui 1-2 muguri noi de lastari , deci va lastari din acest colac si se va face tufa mare :dans: O pusai la baza unei lamaite si o incolacii in jurul ei cat mai de jos pentru ca o voi inveli cu folie sa nu inghete.
 

popescu gp

Well-Known Member
clematita

Fiind devoit din cauza locului am mutat si eu doua clematite dintre care una viticela;sper sa se prinda si sa nu am pierdere la primavara.
 

angela draganoiu

Active Member
am o intrebare. voi taiati clematitele care raman in gradina peste iarna ? si daca le taiati cand o faceti acum toamna tarziu sau primavara ? eu am una in gradina de vreo 3 ani si n-am taiat-o pana acum.
 

miki70

Active Member
angela draganoiu a spus:
am o intrebare. voi taiati clematitele care raman in gradina peste iarna ? si daca le taiati cand o faceti acum toamna tarziu sau primavara ? eu am una in gradina de vreo 3 ani si n-am taiat-o pana acum.
Clematitele se tund in functie de ce tip sunt si in nici un caz nu se tund toamna. Cum o cheama sa depistam tipul ei.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc o sa citesc. nu mai stiu de care e ........ stiu doar ca floarea e rosu inchis spre grena. parca 'ville de lille' ............. nu mai stiu.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus