Ciudat, frumos, gustos

attila

Member
Trimis: Lun Ian 09, 2006 4:41 am

De Attila


Salut pentru toti cei care au
Curaj sa incerce an afara de mere pere prune si alte
Dracoveni Gustoase

Cateva Variante din gradina
Pozele erau facute in vara asta



Vroiam sa pun si cateva poze dar nu ma lasa??
 

George

Member
Solanum muricatum

Norocosule! E primul fruct sau a mai facut si inainte? (N-am putut vedea imaginea postata de tine, insa ti-am intrat in album).
Attila, vreau sa te intreb si eu ceva, in imaginea pe care o voi pune se vede o planta cu frunzele ingalbenite. Am si eu planta asta, stii cumva cum se numeste? Eu am obtinut-o din niste seminte trimise de cineva din Spania si nu-i mai retin numele, sper sa nu fac vreo confuzie.
http://s47.photobucket.com/albums/f173/ ... narina.jpg
 

attila

Member
O intrebare

Are cineva planta de Rambutan ca eu inca nu am vazut dar fructul este super si as vre sa fac rost cumva de el :wink:
 

George

Member
Rambutan

Rambutan? Chiar ieri cand am mers in Carefour m-am tot holbat la ciulinii aceia ciudati. Dupa ce am experimentat cu litchi, carambola, kaki, mango, ananas si avocado, eram tentat sa incerc si cu ciulinul despre care vorbesti tu :rofl: , insa m-a cam speriat pretul (un kg era 600.000 si ceva). A, era sa uit, vreau sa-ti spun ca am vazut si fructe de pepino la vanzare.
 

attila

Member
Draga George
Arata cam ciudat Rambutan-ul dar merita de incercat are un gust foarte interesant si placut :wink:
Nu am zis eu sa iei un kg dar cateva bucati merita crede ma
:wink:
Numai ai grija cum desfaci sa nu tai seminta din interior poate reusesti ceva cu ea ca eu ca fraieru le-am taiat ca nu stiam ca cum este interiorul dar maine mai cumpar sper sa mai aiba ca dupa ce mau vazut pe mine ca am cumparat a mai incercat si alti :wink:
Daca iau carambola cu semintele din interior se poate incerca oare iese ceva ??
Cu fructele pepino si alea sunt gustoase numai trebuie sa fie coapte bine ca altfel are gust de dovleac :rofl:
La ce pret era??
 

George

Member
fructe exotice

Fiecare fruct de pepino era vidat, iar pe el era un pret (9 RON si ceva). Fructele erau micute, nu ca cel pe care il aveai tu in palma.
Daca fructul de carambola este copt, semintele din interiorul lui vor germina in proportie de 90%.
Hmmm, m-ai facut curios cu ciulinul, cred ca voi incerca si eu.
 

attila

Member
Draga George
Pepino nu era scump dar cum era mica eu nu am vazut inca varianta aceea .
dar la primavara voi avea si eu pepino (plante mature) cred ca si de dat ca deja am facut comanda din germania ,si ei nu livreaza una doua bucati numai pachete de min 10 plante dar asta vom vedea atunci ce va sosi . :wink:
Ce priveste carambola am gasit undeva tot in germania un copacel de 30 cm dar cere pe ea 25 euro +taxe postale care ar fi iarasi cam 7,5+10 pana ce ajunge la mine :roll:
Ce zici merita sa nu ,sau din seminte cum cresc (adica germineaza usor si cat de repede creste )???
 

George

Member
plante exotice

Nu cred ca merita sa dai atat pe ea, pe bune! Promit ca iti voi trimite eu un pui de carambola, asta imediat ce se va mai incalzi afara.
Referitor la pepino, in cazul in care nu ii vei vrea pe toti, ma abonez si eu la 1-2 plante, abia mai scutesti si tu din costul lor.
 

attila

Member
In data de 12 Aprilie
Sosesc Plantele de Pepino din germania
Vor fi cam 12 bucati mari cel putin asa mi sa promis ca anul trecut erau destul de mici si totusi au supravietuit :wink:
Amatori prin email :rofl:
 

schlucky

Member
eu stiu ca pepino, ori le pui in ghivece suspendate, ori le pui suport de sprijin, aici le-am vazut cel ami des in suporturi suspendate....
fructeel se coc toamna, si sti ca sunt coapte caci apar pe ele dungulite lila-negricioase
au nevoie de multa apa, mai ales daca le ti in ghiveci suspendat, si nu de foarte mult ingrasamant, sunt inrudite cu tomatele si cartofi, fiindca fructele au nevoie de multa lumina sa se coaca, este de preferat ca planta sa o pui in soare direct, florile seamana cu cele ale cartofului
nu este rezistenata la ger, de aceea multi o ierneaza ca pe "citrice" sau din seminte in anul urmator
 

catalina

New Member
deocamdata la mine in zona e cam racoare dar poate or sa si infloreasca .Am citit undeva ca daca sunt ingrasate prea tare se fac niste tufe foarte frumoase dar fara fructe ....si de asta imi e teama ca la plantare le-am pus ingrasamint la radacina .
 
Sus