Ciudat, frumos, gustos

attila

Member
Bine zice schlucky
Numai la mine erau cam de 3 ori mai mari decat un mar :rofl: :rofl: :rofl:
Se vede in primele poze :wink:
Din pacate nu stiu ce va fii anul acesta ca plantele sunt marii de tot dar inca nimic pe ele :(
 

catalina

New Member
In sfirsit ale mele pepino sunt pline de bococi deci ba bucur ca nu le-am ingrijit chiar degeaba ......cind or sa infloreasca am sa afisez si poze
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
As dori un pic de ajutor.Am umparat mango si simburele vreau neaparat sa-l fac sa devina roditor :rofl:.
A mai incercat cineva ?
Cum ati procedat?Ce fel de pamint ar trebui sa folosesc?Nu din "cititelea" ca aia am facut-o si eu..daca chiar ati experimentat asa ceva.
Eu am spalat bine simburele de restul de pulpa si deocamdata sta la uscat.
Astept niste pareri daca exista asa ceva :mrgreen:
 

schlucky

Member
gabiuta cred ca pe prima pagina am mai scris despre mango s-au s-a mai scris

iti spun eu acum sunt la a 3-lea sambure care da semnte de germinare

l-am scos afara din carapacea aia tare, mare grija la desfacut la degete si la sambure :rofl:

intr-o cutie am pus o bucata de hartie de bucatarie umezita bine si apoi niste betisoare de scobitoare iar pe ele samburele, sa nu stea chiar prea tare in apa, la cutie i-am pus capac dar nu fixat ci mai mult asa peste

acum al 3-lea sambure l-am pus lunea trecuta in cutie azi cand m-am uitat daca mai este apa, am vazut ca deja incepe sa i se lungeasca ceea ce odata o sa fie radacina

cutia sta pe pervazul geamului .... in iarna - primavara cand am facut celelalte 2 experimente a stat pe caloriferul caldut

cu mango nu mi se pare greu deloc de obtinut rezultat din seminte, in schimb primele 2 plante nu mi-au supravietuit

rabdare multa mi-a trebuit cu avocado, mai bine de 3 luini, in schimb planta o duce f. bine. cel putin pana acum

bafta multa!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ahaaaaaaaaaaa...........................asa amanunte parca nu am citit nicaieri.Sau nu am dat eu importanta!In fine!
Schlucky saru'mina mult de tot.Sa vad cum il scot din carapace.Este atit de dura :roll: mama-mama.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi am efectuat operatiunea cu pricina.Prin uscare "carapacea" s-a dovedit a nu mai fi asa de dura iar textura fibroasa .Acum astept :eek:

Schlucky inca o intrebare si gata!!Promit :wink:
Ai acoperit ghiveciul cu plastic sau cu ceva ca sa fie mai caldut??Sau l-ai lasat descoperit si l-ai udat mai des?
 

thea

Member
Attila,Catalina si ceilalti care ati comentat despre Pepino,am citit acum postarile voastre mai vechi.
Am comandat 3 plante de Pepino;in asteptare am emotii si am inceput sa ma informez si asa am dat peste postarile voastre.
Va rog frumos sa-mi spuneti ce mai fac plantele voastre si daca pot invata ceva din experienta voastra.Astept cu nerabdare si va multumesc anticipat.
 

mirela06

Active Member
Stai linistia. Eu am unele in gradina, altele in ghiveci. Cele din gradina nu prea s-au omorit cu florile.Le astept, dar cel din ghiveci vad ca se omoara. Sa avem rabdare. Nici eu nu am experienta ca sunt la primii, dar ma dau tare curajoasa si am incredere. Doar sunt plante si mai ales ca si rosiile. Ce Dunezeu , ne descurcam noi cumva :rofl:
 

thea

Member
Mirela iti multumesc pt. raspuns :D .
Pepino care a inflorit de cat timp i-ai plantat? Ai mei sunt mici si pricajiti (5-6 cm);tocmai acum sositi :( .
 

thea

Member
Mirela poti sa fi sigura ca ai facut fericit pe cineva astazi!
Nici nu poti sa-ti imaginezi cate peripetii am avut eu cu Pepino!
Unii mi-au ajuns uscati de nu io-am putut reanima,noroc ul meu a fost ca am mai comandat si acum eram curioasa cand vor da rod;din informatiile de pe net,pt. ca nesuferitii de la firma la care i-am comandat nu mi-au dat niciun sfat,am inteles ca se comporta ca orice solanacee si normal ar fi trebuit sa am fructe in acest an;dar vazand cat de pricajiti sunt,i-am pus(supravietuitorii),in ghivece,care ulterior pot fi atarnate,la soare,i-am udat si le-as fi dat si ingrasaminte daca as stii de care;am folosit pamant de flori de firma pe care il cunosc si stiu ca este bun.
Ce diametru are ghiveciul tau?La cat de mici sunt nu stiu , :x pt. ca nu mi-a fost specificat de firma care este spatiul potrivit.
Eu cred ca este bine sa-i cultiv in ghivece deoarece nu rezista iarna si trebuie sa-i tin in casa atunci.
 

mirela06

Active Member
Ma bucur . :) Diametrul este de 25 cm. Eu i-am pus un par, deocamdata, dar am sa-i atirn, cred. Daca nu, dupa cum ai vazut si la ceilalti, pt fi tinuti si cu sustinatori. Cel mai bine, sa facem rost de o scarita :D
 

dana

Member
din ce am citit,pepino nu se poate obtine din seminte sau mai bine zis planta obtinuta din seminte nu este atat de roditoare ca cea obtinuta din lastari.
Ma poate contrazice cineva?
Nu de alta dar as vrea si eu sa incerc sa obtin aceasta planta :oops:
 

mirela06

Active Member
Solanum muricatum pepino gold este un fel de arbust caruia ai trebuie sustinatori sau lasat sa atirne. Se trateaza ca si ruda lui, rosia si coacerea se face tot in acelasi fel. Se inmulteste prin seminte si butasi si duce gena plantei mama. Deci sa nu ne fie frica. Va face fructe. Se poate pune afara,dar daca vrem , putem sa+l tinem si in ghiveci, in casa, unde ne+ar putea face surpriza sa rodeasca. Este, in tara lui ,planta cu frunze persistente.Eu cam atita stiu. Cei care+l au de mai mult timp, pot sa ma contrazica, deoarece sunt specializati in asa ceva :)
 

thea

Member
Mirela sunt fericita au aparut si la mine mugurii floricelelor,deci este clar ca ai mei, intrand mai tarziu in vegetatie sunt in urma ta,cred,ca cu aprox. 1 luna.
Am impresia ca ai mei sunt deosebiti de ai tai pt. ca florile mele sunt violete nu albe cum am vazut la ai tai;am sa revin cand am sa le fad inflorite bine.
Categoric va trebui sa ne degustam produsele daca nu se aseamana fructele.Eu de altfel am citit un comentariu despre ei pe un forum frantuzesc in care se discuta si despre gustul diferit la diverse soiuri de Pepino si care aveau si aspect diferit al fructelor.
In poza din catalogul Bakker erau galben-verzui cu dungi violete si nu aveau seminte.Imi pare rau ca nu am retinut comentariul de pe acel forum pt. ca se discuta tocmai acest aspect:diferenta de gust.
 

mirela06

Active Member
Stiu. Sunt mai multe soiuri si gustul difera. Sa-mi scrii si mie saitul acela , pt ca nu stiu engleza, ci franceza. Schiopatat ca nu am avut cu cine vorbi, dar totul revine la normal dupa exersari :oops: Se pot pastra semintele si puse la anul, in pamint . Eu 3 am in gradina, iar unul ,cum se vede, in ghiveci. Sunt plante v. verzi in tara lor de origine, deci stau si iarna , bine merci, in casa. Ma bucur sa aud ca au inceput ai tai sa lucreze. Sa ai noroc de ei.
 

thea

Member
Mirela, daca ai mei sunt buni am sa las un fruct ca la rosii de seminte si te asigur ca-ti dau seminte;numai sa faca.
Este curios ca cei care au boboci au frunzele ceva mai decolorate.
Nu-mi vine sa-i fortez cu ingrasamantul meu minune si nici cu brichete de baliga da vaca olandeza, :) .Le-am mai pus pamant si o sa incerc sa ma mai informez pe net asa ca daca dau si de site-ul acela il retin.
 
Sus