Ciudat, frumos, gustos

mirela06

Active Member
Thea, sa stii ca eu am pus pamint de padure, amestecat cu nisip, putin , mranita si pamint de curte, tot putin. Cei care sunt in gradina au si ei cam acelasi amestec. Treaba este ca le dau apa , aproape zilnic, daca este soare, iar asa, in fiecare seara stropesc cu furtunul, in ploaie, toate plantele, pe frunze, deoarece se face praf si le tin curate si sa respire si ele saracele. Oricum, cele din gradina au mai multe fructe si sunt inalti de peste 1 m. I-am legat de pari si sunt in soare, asa cum trebuie sa fie. . Eu ma bucur de ai tai am sa-ti trimit seminte si de la ai mei. Oricum, unul sa-l ai in ghiveci, pt ca la clima noastra se comporta, daca ai tinem afara, ca planta anuala. :)
 

armeana

Member
Mirela ,eu nu am inteles bine,se pot prinde din lastari ?Pepino fruct unde se gaseste de cumparat,eu nu am vazut sau poate am trecut pe langa el.
 

mirela06

Active Member
Nu se prinde din lastari, numai radacina sau seminte. Fructul este f. sensibilsi nu se poate transporta. Din aceasta cauza nu se aduc. Doar am aflat ca-s bune , f. bune la gust, ca sunt bune pt. tratament, ficat, stomac,etc. si am cumparat la un pret destul de marisor o plantuta, care s-a inmultit si mi-am permis sa o despart din tufa mama si sa-mi plantez si in gradina. Au inceput sa dea roade si vad ca fac treaba buna. Pina spre sfirsitul lunii sper sa manninc primele fructe si atunci pot spune cum sunt. :)
 

thea

Member
armeana a spus:
Mirela ,eu nu am inteles bine,se pot prinde din lastari ?Pepino fruct unde se gaseste de cumparat,eu nu am vazut sau poate am trecut pe langa el.
Eu am comandat la Bakker si am dat 40 RON pe 3 plantute(au venit in ghivece).
Am avut insa probleme ca am comandat de 2 ori pt. ca s-au distrus cu transportul 2 dintre ele si la prima si la a 2-a comanda.
Au fost parolisti si au spus ca-mi scad contravaloarea din urmatoarea comanda.
Daca or sa-mi faca seminte le pastrez si vi le dau asa cum i-am promis si lui Mirela.
 

mirela06

Active Member
Multumim Thea. Esti tare buna.Facem schimb si este f. bine :* Trebuie sa-i dam si lui Armi ca tare-si doreste si ea. Daca reusesc am sa-i trimit si un puiut, dar asta dupa ce trec fructele ca saracii sunt plini. Abea astept sa simt ce gust au.
 

thea

Member
Pt. ca am facut 2 comenzi la firma de unde am procurat Pepino,presupun ca este motivul pt. care am impresia ca am 2 feluri:se deosebesc la frunze(unele ca acelea de cartofi si altele mai inchise la culoare)si la flori(unele mai spre albastru si celelalte mai albe),urmeaza sa vedem fructele; :) au aparut 2 micute cat o boaba de piper!
 

mirela06

Active Member
Armenicule. Eu nu am uitat. Am sa fac citeva colete, la cele carora vi-am promis. :) Plus ca ma aleg si eu cu alte plante, seminte, etc. Ce mai tura-vuta. Troc in toata regula :rofl: :rofl:
 

thea

Member
Hai mai Mirela nu-mi mai face in ciuda zii(mai bine pune niste poze,please!)cum arata pepinasii tai?
Eu ma uit la ei ,au dungi violet,au o culoare usor spre portocaliu dar nu stiu cand sunt copti bine, :cry: .
 

mirela06

Active Member
Ai vazut ca-s de doua feluri.
Cei movalii. Alaltaieri i-am cules si i-am gustat. La fel si din cei galbeni.Cred ca trebuie sa cada bruma pe ei, la fel ca la dovleci porcesti. Gustul , insa, este f. fain. Cantalop, ceva mar si piersica, din ce am simtit eu. De dulci, sunt destul de dulci,iar eu i-am curatat cu cutitul, de coaja. Sunt , in interior consistenti, galben-pal si destul de zemosi. Eu am sa mai astept, apoi ai voi culege. Si-asa s-a lasat frigul . Chiar daca nu sunt copti, pt. ca nu stim pina nu o sa incercam citva timp, am sa pun fructele, chiar daca le culeg, undeva in vedere a se coace.Fiind destul de multe, am sa fac experiente cu cite unul, la diferite intervale de timp.
Si cum am asa boala, pe unii ai voi scoate, pe unii ai am in ghiveci, in casa, iar pe altii ai voi tunde si acoperi , sa vad cum rezista peste iarna.
 

thea

Member
Mirela si eu am 2 feluri:unii cu dungi si ceilalti arata ca gogonelele :) .Difera si frunzele.
Eu nu am curajul tau,le-am pregatit loc pe casa scarii pt. la iarna;dar m-ai speriat cu bruma,oare la ce temperatura ar trebui sa-i bag in casa?
Nu p[rea am timp acum sa ma ocup de poze(adica sa invat de aici cum sa-mi fac si eu album, :D ),dar imediat ce o sa ma descurc va trimit si am sa ma laud si eu.
Am niste anemone de vis,saracutele nu le-a priit caldura de nu au iesit la timpul lor,le-am pus tarziu.
 
Sus