Ce plante v-au inflorit in gradina in 2011

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Unele flori mai rezista si mai fac flori chiar daca continua seceta si iarna e pe aprope.. atita vreme cit mai e putina caldura,
Cred ca am putea sa sa deschidem un topic " flori de noiembrie":).....cu putzin noroc cei doi delfiniumi infloriti o sa ajunga sa infloreasca complet.


 

happy

Well-Known Member
Kerria este inflorita toata vara :D
Saracele crizanteme nu au conditii prea bune de inflorire,lipsa apa si frig! :(

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Inca infloresc... probabil se straduiesc sa beneficieze de ultimele zile cu ceva caldura:


 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hehe.... crizantema aia rosie e foarte frumosa... ce bine ca mai e un pic de caldura pe ici pe colo..
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Noroc in aceste momente cu ultimele crizanteme si tufanele ,caci ar trebui sa ne luam adio de la florile de gradina pana in primavara,mai ales ca uscaciunea si-a spus cuvantul in toata tara
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Salvate de la inghetz... ultimele flori din noiembrie 2011...cu toate ca au prins temperaturi negative au mai continuat in vaza...



Cele doua plante de Camelia Oleifera care vor ramine afara peste iarna:

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu o protejez, doar am strans-o smoc si am legat-o, ca sa protejez mijlocul. In prima iarna, cand era mica, nu am protejat-o si a supravietuit cu succes. Anul trecut m-am aflat desteapta si am musuroit-o la baza cu mranita si nu i-a placut, in primavara am descoperit ca in mijloc putrezisera niste smocuri, asa ca acum o las in pace. Varietatea asta e mai rezistenta la ger decat specia, asa ca sper sa nu vina un ger de -25 de grade s-o omoare :roll:
 

lelia

Well-Known Member
E o planta superba ! parca-i o printesa ,sa-ti traiasca !

inflorite prin gradina ............. :(

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce frumos, Lelia... :D Eu am sentimente amestecate can vad florile asa pline de chiciura: pe de-o parte ma minunez, sunt asa de frumoase de parca-s glasate si pe urma ma apuca mila si ma ganesc ca tare le e frig, saracutele :oops:
 

lelia

Well-Known Member
Claude ,si eu sunt la fel ........atat de frumoasa era gradina ,parca era o fila din basmele copilariei ,am fost fericita ,am facut cateva poze ..........apoi mi-am amintit ca aceasta frumusete-i efemera ,m-a cuprins nostagia .........e oarecum apasatoare trecerea de la frumusetile viu colorate la albul imaculat ........mi-e dor de vara si totusi abia astept prima zapada :visator:
 

MASCHA

Active Member
Toamna eu nu tai nici o floare le las sa se usuce pana in primavara,pentru ca sunt frumoase si pline de chiciura,iata o parte din gradina inghetata
,,,
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus