Ce mai gradinariti? (partea a II-a)

marirogo

Active Member
Eu ieri mi-am udat solarele, am schimbat pamantul la o brugmansie care nu se simtea bine in pamantul in care era, am aplicat stropiri foliare la mai multe flori, si binenteles m-am relaxat privind plantutele mele dragi.
Ieri a fost o zi fara ploaie, azi a inceput din nou....
 

Blitz

Active Member
Am plantat ieri noile achizitii (2 minirosa, 2 crizanteme care arata mai degraba a margarete, 4 puiuti de conifere) si am constatat ca ar fi cazul sa tund gazonul. Poate azi, desi la noi, la catolici, e sarbatoare :wink: . Si mai am si o nevralgie neplacuta la umarul stang :|
 

Blitz

Active Member
Se numeste "Fronleichnam" (ceva cu trupul si sangele lui Hristos) si se pare ca e sarbatoare mare, din moment ce era sau mai este zi libera in Germania.
 

marirogo

Active Member
La noi duminica a fost sarb. Preasfanta inima a lui Isus, probabil e vrea legatura intre cele doua.
 

Blitz

Active Member
La noi duminica a fost "Duminica sfintei treimi". Am cautat intre timp, este "Sarbatoarea trupului si sangelui lui Hristos" si sarbatoare legala in Germania, Austria, Liechtenstein, in cantoanele catolice elvetiene. Este a 60-a zi dupa Sf. Pasti.

Dar vezi ca acusi se supara moderatorii :wink: , suntem complet off-topic :oops:
 

Blitz

Active Member
Desi a fost sarbatoare, am pus Dieffenbachia salvata de la "scarbici", mirabilis primite de la Caramell (inca o data multumesc!) si am "tras sfori" ca sa se poata catara zorelele:


Si am facut multe poze :D
 

victoria

Active Member
Ieri am desfiintat rasadnitele si am aruncat rasadurile ramase :(
Am curatat locul,apoi am mai plivit de buruieni prin legume ca au iesit o multime.
Azi,imi astept sotul de la servici sa il pun sa dea cu coasa pe langa gard si mai plivesc la flori. Plus ca am de pus bulbii de gladiole pitice primiti Sambata trecuta si niste seminte de castraveti in locul rasadnitelor. :)
Si,p-orma...................poate nasc :rofl:
 

kerkyra

Well-Known Member
M-am apucat si eu de vreo 2 saptamani sa amenajez, pe cat ma pricep, gradina din fata blocului. Am pus regina noptii, 2 plante si seminte, garofite rasad, mirabillis de la caramell, seminte de zorele, carciumarese, osteospermum alb, un bulb de cala, bulbi de irisi, 2 bulbi de gladiola. Acum am primit de la un coleg o plasa plina de lastari de trandafir, cercelusi de gradina, yuca de gradina si altele. Deci dupa amiaza iar am treaba, dar imi place. Nu stiu ce va iesi, dar la anul poate voi avea mai multa experienta.
Zorelele se pot catara pe o tulpina de pom? Am mai plantat pe langa un gard, dar ma gandeam sa le dirijez cumva pe un copac.
Am mai luat seminte de gazania, credeti ca mai iese ceva acum?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cu cit e mai cald cu atit ies mai usor.Le-ai pus deasupra pamintului?Foarte putin acoperite.Succes si bravo !
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc, voi sunteti de "vina" pentru munca mea! Am mai avut eu tentative dar de cand v-am descoperit m-am pus serios pe treaba, chit ca unii vecini se uita lung :x
Da, semintele le-am pus sub un strat potrivit de pamant, cat sa nu zboare de colo colo.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Corina, zorele se vatara sigur in pom singure :rofl:
Acum cativa ani eu am pus la baza unui prun, toata vara prunul a facut flori colorate :rofl:
 

Blitz

Active Member
Kerkyra: Nu stiu daca zorelele se pot catara pe un pom. Pe zid nu stiu sa se catere, chiar daca este rugos. Am batut niste cuie si am legat sfoara.



Si langa gard ai putea sa-i ajuti macar lla inceput cu sforicele. :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Eventual, am sa le prind niste sforicele pe langa pom si la gard la fel, poate voi avea si eu pin colorat :rofl: Numai sa rasara ele ca ma ocup eu mai departe. Multumesc de sfaturi :D
 

marirogo

Active Member
Ce frumoase-s pergolele voastre !!!!

Eu azi am facut prima recolta de castraveti din solar.Lucrul asta imi da avant, caci in gradina cu ploile astea, nu stiu ce-o sa-mi mai ramana....
 

happy

Well-Known Member
Astazi am cules prima transa de mazare,o galeata de 10 l plina!Si deasemenea ultimul castronel de capsuni(s-au terminat).Ma cam dore mijlocul dar conteaza rezultatul!Mi-ar fi placut sa am si eu solar dar locuiesc la bloc si gradina este la Amara.Pt. solar trebuie sa stai zilnic cu ochii si mainile pe el :).stropit cu zeama bordeleza si decis rosiile,ardeii si vinetele,dupa ploile care au fost ,se cerea! :wink:
 
Sus