Ce mai gradinariti? (partea a II-a)

aleynad

Active Member
Moderator
aseara am reusit sa fac si eu ceva in gradina fara sa-mi fie rau :)
ajutata de al meu sot am sapat rosiile si ardeii, am copilit rosiile si le-am legat :D
Apoi am udat gradina de legume!
 

gabrielais

Active Member
si eu am reusit sa copilesc rosiile aseara; de legat se va ocupa sotul in week-end; in rest prin gradina n-am prea avut timp; tot week-endul il astept...
 

happy

Well-Known Member
Astazi a sunat ceasul la 05.30 la gradina eram la ora06.00.Nu suport caldura,imi face rau! :nu-mi_place: Am cules a 2 a transa de mazare (mijlocul ma doare),am sapat rosiile,transplantat puiutii de paulownia din caserole in ghivece de plastic mai mari.(am 4 caserole) :D
 

Blitz

Active Member
Azi am pus 11 ghivece de cactusi (am comandat 5 la Gino si am primit 11). Apoi am "zburatacit'" 2 petunii mofturoase din jardiniere in gradina (tare mi-e ca nu vor sa mearga nici acolo) si le-am inlocuit cu craite (de-ale mele, crescute din seminte).

Am mai tuns cu foarfeca de iarba din "mustatile" ierbii de langa tandafiri, apoi un pic de curat la catei, maturat "betoane", "dat de baut" la petunii, feriga. muscate, amestec de jardiniere.

Suna a "marea harnicie" :wink: dar norocul meu este ca suprafata nu e mare :rofl: :rofl: :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La mine s-a adunat atata treaba de nici nu stiu cum sa ma apuc de ea. Am de transplantat hoyele de anul trecut, epiphyllumii de separat si de plantat in ghivece suspendate ca sa ajunga la soare, de replantat hippeastrumii si alte bulboase, de plantat si etichetat droaia de gesne adunate in ultima luna. :rofl: De rearanjat toate ghivecele prin balcon. De alimentat cu pamant, ghivece, arce de bambus. Si ... dupa toate astea probabil ca s-a umplut balconul pana la refuz si mi s-a terminat si concediul. :rofl: :cry:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eiii sunt sigura ca iti va face placere sa faci toate astea.
Stiu ca sunt multe dar daca ne place, atunci parca totul merge de la sine.
:wink:
Spor la treaba va doresc tuturor!
Eu ma lupt cu buruienile.Azi le scot si maine apar altele.
:x
 

Blitz

Active Member
Spor la treaba, Cornelia si tuturor in weekend :D

Ieri nu am gradinarit propriu-zis, dar am facut ordine prin "spalator" si in pivnita :wink: Cu ocazia asta mi-am adunat toate de-ale gradinaritului in acelasi loc. Deci ne-am "sistematizat" :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
aseara inainte de a incepe ploaia, am reusit din noua sa copilesc si sa leg rosiile
mai aveam in plan sa mai culeg niste mazare, dar a venit potopul :)
 

Blitz

Active Member
Le-am facut pe fuga si cam prost pe toate. Am sapat la sectorul compoest si mi-am facut loc pentru urmatoare portie adunata intr-un cos de gunoi (mare, din tabla si cu capac). Am pus resturile vegetale, am turnat apa cu drojdie peste, am acoperit locul, am mai indreptat un pic- si fuga mare, ca a venit tura 1 de "spectacol".

Mai tarziu am apucat sa pun repede semintele primite de la Kati (pe cele de la Kriss apucasem sa le pun in alta zi) si- iarasi cu viteza inauntru in casa. Mai avusesem in plan sa tai "mustatile" de la gazon, acolo unde nu am ajuns sau mi-a fost frica sa tai alataieri cu trimier-ul, dar nu s-a oprit ploaia pana cand nu s-a intunecat :|

Asa ca nu prea m-am acoperit de glorie si harnicie ieri. :wink:
 

marirogo

Active Member
Astazi a ploat toata ziua, asa ca am avut timp pentru solare.
Le-am pus la punct pe amandoua-plivit, ingrasat cu balegar, copilit, udat si stropit cu fungicid si insecticid.In sfarsit e totul in ordine acolo!
 

sorina

Active Member
am smuls buruienile la rosii si ardeii din gradina ( doar la o parte ) apoi potop , mai tarziu am facut un pic de ordine in fata casei si am plantat niste butasi de trandafiri , un sir de vreo 25 de buc . Sa vad ce se va prinde si ce va scapa de copitele si gura vacilor :eek: :eek: :eek: :eek:
Nu stiu ce ma voi face ca ploua incontinuuuuuu si nii-e tare frica ca se vor putrezii multe flori si plantute . Nu stiu cind va mai rasari soarele asta odata . :cry: :cry: :cry:
 

happy

Well-Known Member
Imi este mila de cei din nordul tarii,cu atatea ploi! :(
Astazi dupa o pauza de 4 zile am ajuns la gradina mea la Amara.Sunt prins cu modificari in casa,zugraveli,faiante ,gresii,etc.
Am cules visine din trei pomi,fasolea pastai.Am copilit la rosii,le-am legat,stropit si plivit , cu sapa nu se poate intra! :D In 4 ore am facut destule ca dupa-amiaza sa zac in praful frumos mirositor de zugraveala.
Ieri am fost la targuieli la Bucuresti(norocosii astia au de toate :rofl: ).Nu m-am lipit de nici-o planta,am avut alte cheltuieli mai importante! :D
 

Blitz

Active Member
Eu am tuns joi gazonul, am "aerisit" un pic in jurul trandafirilor si am facut din nou ordine la compost in sensul ca am mai ingropat o tura. In weekend nu prea am facut nimic legat de gradina, a venit sotul acasa, iar duminica am avut si musafiri dragi. Dar deocamdata nici nu e mare lucru de facut la mine in gradinita, decat "mentenanta" obisnuita :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi am gradinarit cu spor. Am reasezat florile in balcon, am transplantat epyphillumii care n-o duceau prea bine, am transplantat o hoya careia ii iesisera radacinile pe afara, am dirijat pe arc de bambus o alta hoya, am mutat Chamelauciumul in ghiveci nou si am inceput un experiment de crestere la adeniumii mici - i-am mutat in cocopeat. Am plantat 3 frunze de strepto si un rizom de achimenes. Am fost si in gradina din fata blocului si am mai facut niste poze. Maine va fi o noua tura de dragalit flori. :)
 
Sus