Ce mai gradinariti? (partea a II-a)

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Andreia daca te alina cumva sa stii ca si a mea face figuri........... :( Mereu o resuscitez :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si eu am primit de la Mihai flori de colt si toate o duc foarte bine, atat in ghiveci cat si in gradina.
Imi pare tare rau pentru ale voastre! :(
 

happy

Well-Known Member
Mihai vreau si eu o floare de colt sau seminte!Am niste pietroaie si pun printre ele ! :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
ce faceti, dragilor? de o luna nu a mai gradinarit nimeni? :)
eu sambata, desi am deja ditamai burtica, m-am inarmat cu rabdare si am curatat 2 straturi de buruieni, le-am sapat, am taiat plantele la care incepusera sa se scuture semintele
la final , va pot spuna ca am fost mandra de rezultat, mai ales ca acum incepe sezonul crizantemelor si tufanelelor si am reusit cu ocazia asta sa le scot in prim -plan :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Bravo, Daniela, chiar nu te mai vazusem pe aici (pe la subiectele citite de mine :D )!
Si eu am taiat ieri o vita care trona in mijlocul gradinii, am curatat locul sa pun acolo trandafiri la prins. Am mai curatat alta zona unde vreau sa pun lalele, narcise, sa mut bujori si sa pun irisi. Acum stau si ma tot gandesc cum sa le asez, sa dea mai bine :) . Si va trebui si eu sa tai din carciumarese. Oricum, am planuri mari :D
 

Blitz

Active Member
Tot harnice sunteti!

La mine se desfasoara lucrari de "mentenanta" (gazon, catei, etc.), am adunat si ceva seminte si am pus trandafiri sub pet. Sunt curioasa ce-o sa iasa :oops:

Si ieri am taiat florile ofilite de la hosta.
 

happy

Well-Known Member
Bravo Daniela ne-ai trezit din somn :rofl:
Ieri am pus si eu 3 randuri de capsuni pe vaduri,le voi face poze maine :D Astept capsunile de la Victoria dar cred ca posta ne-a tras clapa! :x
 

Blitz

Active Member
Ieri iar am facut "mentenanta"- adica tuns sportivul, taiat ce era de taiat, adunat seminte, curat la catei, etc. :wink: Am ingropat si "compostul", apoi mi-am "lins ranile". Febra musculara nu am facut si nu mi-am rupt decat o singura unghie :rofl:
 

victoria

Active Member
buuun.Eu imi rup cel putin jumatate de fiecare data :)

eu azi plantez hosta si butasii de campsis de la sarselia,zmeura galbena de la victoria222 si mai curat locul unde va fi plantata via de masa in octombrie
 

happy

Well-Known Member
Ieri am adunat gogonele pentru muraturi,pe care le-am dus la tara la soacra mea ,face niste muraturi transparente ca lacrima :wink: Incet ,incet incep sa termin cu legumele,am inceput sa strang furtunele pic.cu pic. si urmeaza sa scot vrejii de rosii de luni! :D
Ieri dupa -amiaza am adus de la tara un bidon de ingrasamant de gainat de pasare si l-am pus la gutui,este plin de gutui anul acesta si trebuie ajutat cu asa ceva si cu apa! :secret:
 

victoria

Active Member
Si eu am cules ce mai era prin gradina si de azi incep sa scot vrejii de rosii,ardei si vinete.Trebuie sa aram pana la sfarsitul lunii ca sa ne apucam sa facem gropile pentru pomii fructiferi si vita de vie care va veni in Octombrie.Avem vreo 50 de gropi de facut. :)
 

Blitz

Active Member
Eu azi am chiuliiiiii! Acum seara o sa ud un pic petuniile, si cam atata :oops:

Dar am fost afara cu sotul si cei doi caini- asa ca tot miscare a fost :D
 

victoria

Active Member
in we am mai plantat 15 butasi de trandafiri sub peturi si m-am apucat sa curat prin gradina. Mai am destul,dar asta e si farmecul..............niciodata nu se termina :)
 

Blitz

Active Member
Harnica esti, ca de obicei!

Eu in afara de udat un pic plantele si adunat niste seminte nu am facut nimic :oops:
 

Dana29

Member
Buna, am inceput si eu lucrarile de toamna si plantatul si vroiam sa va cer un sfat. Mi-am facut plinul cu bulbi si vrau sa incep sa ii pun. Ati pus careva bulbi sub gazon? Adica pot pune bulbi si peste ei sa sadesc iarba? Am vazut pe internet pe undeva narcise iesind din iarba, dar daca as mai stii pe cineva cu experienta m-as aventura si eu. Incep sambata plantarile de bulbi si seminte de iarba. Si inca ceva, dupa ce trec bulbii de primavara, se pot pune flori anuale? Petunii sau altele asemenatoare deasupra, fara a scoate bulbii? Asa o sa stiu si eu ce plantez. Lunea viitoare va spun si eu ce lucrari am finalizat. Multumesc anticipat de sfaturi.
 
Sus