Ce mai gradinariti? (partea a II-a)

irinabv

Active Member
Moderator
Catelul meu a gradinarit la radacina thuiei, ca am uitat garduletul deschis la gradina. Se pune? Ca eu si asa n-am mai gradinarit de mult :oops: Cred ca l-a pus Gabiuta, ca parca ei nu-i placeau brazii in curte :gandit: :rofl:
 

victoria

Active Member
aleynad a spus:
Eu la capitolul gradinarit o sa ma limitez la frezat trandafirii si musuroitul lor. Si mai am de frezat muscatele din jardiniere si sa le bag in casa.
Dar ultima oara cand m-a apucat vrednicia in gradina, m-am procopsit cu o raceala de care nu am scapat nici acum, dupa aproape 2 saptamani :cry:
Danyela ai mare grija, cu bebe nu-i de glumit.Poti sa iei cate un paracetamol pe zi.E singurul medicament permis in sarcina.
Am am fost o fuga dupa masa si am legat crizantemele si tufanelele ca de la atata ploaie s-au aplecat.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu azi am sa plantez trandafirii mei ,nou veniti de la Coral :dans: trebuie sa adun frunzele uscate :roll: mai urmeaza sa aducem ceva pamint in gradina cu flori :roll:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Da, Victoria, stiu. Acum ma simt mai bine, am scapat de durerile de gat, mai trag de nas doar :)
Cred ca maine ma apuc sa bag florile din ghivece si jardiniere la iernat. De dimineata cand m-am trezit era o bruma de toata frumusetea...parca ninsese in curte :mrgreen:
 

victoria

Active Member
da,tot asa si la mine :cry: :cry: :cry:
Am pus si poze pe blog.Eu azi am vrut sa gradinaresc,dar nu m-a lasat Rebecca,asa ca mai dupa amiaza i-am dat o mana de ajutor sotului si am mai dus cateva roabe de lemne proaspat taiate in debara si le-am stivuit.
A spart dragul de el de la 10 dimineata pana la 18.30 1,5 TONE de lemne.Singur singurel.Maine mai are juma de tona.Asta daca se va mai putea misca :( Sper ca da.
uite pozele cu gerul de dimineata:
http://victoriacus.wordpress.com/2010/10/23/gerul/
a inghetat si apa

Si aici cu lemnele venite de dimineata:

http://victoriacus.wordpress.com/2010/10/23/lemnele/
 

happy

Well-Known Member
Eu am venit de dimineata de la tara unde am facut boasca si m-am oprit la statiune :rofl: ,la mine la gradina la Amara si am acoperit viitorul solar cu oduline transparent.Saptamana viitoare sper sa-l termin,mai am usi si ferestre de la bloc.Este mic dar pt. mine este destul de bun!
 

victoria

Active Member
Nici nu trebuie mai mare pentru o singura familie.Poate facem si noi unul la anul.Pe cel vechi l-am desfiintat ca nu era pe pamantul nostru.
 

aleynad

Active Member
Moderator
sambata am reusit si eu sa curat ghivecel cu flori si sa le bag la iernat, in casa :D
mai am jardinierele cu muscate, dar le mai las pana sambata viitoare, ca vad ca a inceput sa se mai incalzeasca vremea :D
 

happy

Well-Known Member
Astazi am fost la gradina si am scos din pamant brugmansiile lovite de bruma,sper sa isi revina pana la primavara.Le-am bagat la subsolul blocului,nu au lumina deloc ,oare sa aiba ceva?
Am tocmit pe cineva sa-mi sape gradina la furcoi,astazi si maine sper sa termine.Deja a sapat jumatate :D
Eu am taiat trandafirii!Trebuie sa scot bulbii de gladiole si canna.Am multe de facut saptamana asta ! :x
 

elenafles

Active Member
Sambata am curatat gradina,am scos daliile,gladiolele,canna(oare cum e pluralul?) :? .Am curatat curtea si gradina de resturile vegetale.Binenteles ca m-a ajutat sotul.Un om din sat ne-a adus 5 carute cu gunoi de grajd si l-a imprastiat prin gradina.Am venit acasa rupti de oboseala dar bucurosi ca am realizat tot ce ne-am propus pentru ziua respectiva. :D
 

happy

Well-Known Member
Cannaide cred ca se spune la plural!Cu gunoiul faceti o treaba buna acum.Eu am imprastiat gunoi de la pasari in solar,dupa care a sapat omul negru :rofl: .Am inteles ca este f.bun gainatul de pasare :D
Cu bulbii mai intrecut Elena! :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Astazi am fost la gradina si am scos din pamant brugmansiile lovite de bruma,sper sa isi revina pana la primavara.Le-am bagat la subsolul blocului,nu au lumina deloc ,oare sa aiba ceva?
le trebuie ceva lumina, asa ca scoate-le de la celula :rofl: Gaseste-le vreun loc pe casa scarilor, eventual, ca sa aiba si racoare :wink:
 

happy

Well-Known Member
M-ai omorat,dar le scot ce sa fac :eek: Cactusii pot sa-i tin la subsol!(Sa zici da, ca pe astaia nu-i mai scot :rofl: )
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Cactusii poti sa-i ti la intuneric daca ai epuizat toate variantele posibile de iernare. Macar sa fie substratul perfect uscat, sa nu fie umezeala in subsol si sa fie racoare, max 15 grade. :)
 

elenafles

Active Member
happy a spus:
Cannaide cred ca se spune la plural!Cu gunoiul faceti o treaba buna acum.Eu am imprastiat gunoi de la pasari in solar,dupa care a sapat omul negru :rofl: .Am inteles ca este f.bun gainatul de pasare :D
Cu bulbii mai intrecut Elena! :cry:
Intr-adevar gunoiul de pasare e cel mai bun dar imi trebuia si o ferma de pasari :rofl: la suprafata pe care o avem asa ca.... e bun de care gasesti.
 

victoria

Active Member
Eu ieri nu am facut nimic in gradina din pacate,ca nu am avut timp,iar acum se anunta ploi pana Joi. :(
 

happy

Well-Known Member
Ieri am strans si lubenitele pentru placinta ,le-a piscat bruma deci sunt taman bune de facut :rofl:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Curăţenie temeinică pe-afară... bruma şi-a făcut de cap aşa că am umplut vreo 15 coşuri cu ce-a rămas din zorele, coduraşi, cârciumărese, bujori, crăiţe ... coafat hibiscuşi de grădină fiindcă nu vreau o pădure la anul
 
Sus