Ce bonsai aveti?

Hariclea

Member
Am sa postez poza, Gabi, dar mai dureaza putin...
Carmen, in cativa anisori, n-ai sa vezi nici macar un inceput de bonsai...daca vrei sa te apuci de asa ceva, e bine sa stii ce te asteapta... ceva mai multi ani de acum incolo si muuuulta rabdare!
 

gabib77

Member
carmenn a spus:
sa inteleg ca eu sper degeaba ca-mi voi forma un bonsai dintr-un pui de pomisor?
cine a zis sa speri degeaba... este mult mai placut daca il creezi tu, dar, in functie de specie, ai de asteptat poate citiva zeci de ani...

depinde si de unde incepi... daca incepi de la samanta, ai foarte mult de asteptat, daca iei ceva din natura astepti mai putin etc.

eu am mania asta de vreo 4 ani si nu ma pot lauda cu un bonsai, numai cu "pre"

N-ar fi rau sa ne prezinti ceva exemplare, sa mai animam putin forumul asta :D
 

carmenn

Member
hm...sunt pui, e drept, dar ii fac eu bonsai, ca eu tin foarfecile.. :D
deci ar fi un lastar taiat dintr-un bonsai ficus benjamina ( am sa-i fac si lui o poza, e de la serviciu ) http://i226.photobucket.com/albums/dd34 ... G_0352.jpg

apoi ar fi 2 pui de hibiscus syriacus ( stiu ca nu e indicat pt bonsai, dar trebuie sa incerc :wink: ) unul alb, si unul mov in ac.ghiveci
http://i226.photobucket.com/albums/dd34 ... G_0354.jpg
urmatorii la fel http://i226.photobucket.com/albums/dd34 ... G_0386.jpg

si ar mai fi un leandru roz, insa poza asta nu mai e actuala, caci i-am tuns varful pt a se ramifica
http://i226.photobucket.com/albums/dd34 ... G_0353.jpg

si ar mai fi solanum, sau marul dragostei, care e drept din samanta a iesit, da creste binisor , aici o sa am mult de lucru, am vreo 10 exemplare :wink:
http://i226.photobucket.com/albums/dd34 ... G_0359.jpg

si incerc si cu crassula, da nu i-am facut inca poza...caci nu stiu inca pe unde sa tai, si cum sa o formez...
 

gabib77

Member
nu vreau sa te dezamagesc, dar ne mai auzim cand vom iesi la pensie... cu exemplarele tale, vorbim abia peste vreo 3-4 ani de prebonsai, si apoi...

sa indraznesc sa sper in cazul ficusului si trandafirului japonez, care cresc relativ repede, dar pentru inceput lasa-i sa creasca ca plante normale de apartament, punandu-le ghivece din ce in ce mai mari... si incercand treptat sa le dai forma dorita...

incearca sa gasesti exemplare mai mature, si sa le modelezi cum iti dicteaza inima... e mult mai rapid (asta daca nu cumva esti incarcata cu 25 de tone de rabdare :D)
 

carmenn

Member
mi-am mai luat un exemplar de pin, deja format exemplar, si a murit...deci gata cu exemplare mature, caci daca e si frumos, iti pare asa rau cand il pierzi, mai bine sa rad peste 50 de ani de timpul investit in modelarea unui bonsai...
asta daca mai prind pensia..
 

gabib77

Member
carmenn: din ce-am mai vazut prin albumul tau, ai putea sa mai incerci cu un lamai... asta daca te lasa inima sa-l tai... iar daca te lasa si esti din Bucuresti (ca nu mi-am dat seama din semnatura) nu as refuza cateva crengute pentru ca lamaii mei nu sunt altoiti si nu vor face niciodata fructe :(
 

carmenn

Member
hm..uitasem, am pus si un lamai...doar ca inca nu a facut frunzulite noi, si nu i-am scos borcanul din cap...

Nu sunt din Bucuresti, ci din vestul tarii...
daca crezi ca rezista iti trimit un lastar prin posta...
 

liviu2512

Member
Ca sa nu deschid alt topic,ce bonsai rari ati vazut sau aveti sau aveti de gand sa incepeti?Un leandru de exemplu?Euphorbia,poinsettia...etc
 

vali

Active Member
Moderator
Prin "bonsai rari" inteleg ca te referi la speciile aflate cam la granita dintre plantele "dispuse" a deveni bonsai si cele "nedispuse" :).
De vazut se pot vedea incercari pe net, daca dai o cautare de imagini cu cheia "specie + bonsai". Cat de convingatoare sunt, ramane la latitudinea fiecaruia.
Personal, din cele trei specii enumerate de tine, n-as incerca cu niciuna (dar asta e "strict personal" :) ).
Singura specie "mai rara" :) cu care am lucrat a fost Hibiscus rosa sinensis (trandafir chinezesc).
Trebuie avut in vedere ca atunci cand esti la inceput e destul de greu si cu speciile consacrate (docile si care au - genetic vorbind - toate cele necesare pentru a crea impresia unui copacel), daramite cu cele "neimblanzite inca" (cele care pe langa faptul ca au caracteristici ce nu se pot folosi in bonsai, vezi frunze mari, tulpini/ramuri "zemoase", etc. :), nici nu prea raspund la tehnicile de formare).
 

vali

Active Member
Moderator
Nu trebuie sa te lasi descurajat, Hoinar!
Salcia incepe sa intre din ce in ce mai tare in "tarlaua bonsai" :) . Si devine din ce in ce mai apreciata, pe masura ce este descoperita. Mai precis, pe masura ce ii sunt descoperite obiceiurile.
Are un aspect mai mult decat interesant, o combinatie intre dur si delicat (ma refer la exemplarele batrane din natura, ce se vor imitate) dat de trunchiuri masive, noduroase, scorburoase, acompaniate de ramuri aproape feminine, ce curg in valuri delicate.
Marile sale atuuri sunt: 1. inradacineaza EXTREM de usor; nu conteaza cat de groasa sau cat de batrana este ramura, daca e pusa in apa sau direct in pamant si udata abundent, aceasta va inradacina urgent! La acest capitol se aseamana cu maslinul. Chiar si un butuc cu un diametru de 20-25 cm face radacini la fel de usor. 2. are o crestere extrem de viguroasa si de rapida, mai ales daca are spatiu suficient si umiditate din abundenta. In perioada de formare, asta este tot ce isi poate dori orice bonsaist! Nici nu se pune problema sa fim descurajati de asta. De tinut in frau o vom tine dupa ce am obtinut forma dorita, prin reducerea spatiului radacinilor.
Un minus ar fi dat de faptul ca vrea sa simta ceva adancime sub talpi, deci nu prea se da in vant dupa vasele largi si scunde.

M-am jucat si eu cativa ani cu ele si vreau sa spun ca am amintiri placute :D .
Primavara, cand se tundeau salciile din IOR, aveam material... pe alese! :)
 
Sus