Ce bonsai aveti?

Sicora Fabian, am primit un molid de la cineva care are cativa pui din seminte,am de gand sa imi fac un bonsai....oare voi reusi?
 

sicora fabian

Active Member
cretu carmen a spus:
. . .am primit un molid . . . am de gand sa imi fac un bonsai....oare voi reusi?
:rofl: Carmen, asta doar Dumnezeu stie!
Dar nu te opreste nimeni sa incerci! In functie de marimea lui vei alege si ghiveciul adecvat ca marime in care sa-l plantezi. Iarna ingropi ghiveciul in pamant si abea peste doi - trei ani vei avea motive sa "umbli" la el, pana atunci este deajuns sa-l tii in viata! :D
Curaj si rabdare! :mrgreen:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator


am si eu acest bonsai si nu prea reusesc sa potrivesc cu ce aveti voi , stie cineva? E cumva celebrul Ulm , parca coaja e prea albino.

Mersi
Dan
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
zice lumea ca ar fi un

Carmona microphylla

o sa verific , mi se pare mai alba coaja la al meu :D
 

pork

Member
Da-i umiditate si lumina si o sa creasca bine. Daca ii merge ok, frunzele vor fi lucioase si tare frumusele, iar florile mici si albe.

Ai grija la paraziti. Mi-a murit o carmona in toamna asta in urma unei invazii cu musculita alba si tratament aplicat prea tarziu...

Rau cred ca n-ar fi nici de schimbat pamantul ala, ca n-arata prea bine. Dar s-ar putea ca perioada sa nu fie prea buna.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
de ce ar fi rau , acum e adus in casa , ca nu stiam ca e minin de 18C , eu credeam ca e rezistent si a stat 2 zile la 11C , sper sa nu fi contat

oricum e bine si ma bucur ca e floricios , o sa fac si ceva colectii de cais , mai , prun , cires , ca tot are balta peste

am si o salcie "incalcita" :D
 
Sus