Catina - Lycium barbatum ???

VreauSaStiu

Member
Io zic să le gustăm :astept: ... vedem noi p-ormă de mai avem chef de discuţii, sau începem să-i bântuim p-ăi de scriseră prostii pe Wikipedia :p
 

Floria

Active Member
VreauSaStiu a spus:
Io zic să le gustăm :astept: ... vedem noi p-ormă de mai avem chef de discuţii, sau începem să-i bântuim p-ăi de scriseră prostii pe Wikipedia :p
Eu m-am potolit de a mai dori sa gust Catina de gard. Am mai scris in pagina anterioara ca unii medici au scris ca este otravitoare si au dat si simptomele otravirii cu ea. Desi seamana foarte mult Catina de gard cu Goji totusi sunt diferentiate ca denumiri botanice Goji = Lycium barbarum si Catina de garduri = Licyum Halimifolium. Cel ce a scris in Wikipedia a asociat gresit numele Catina de Garduri cu Lycium Barbarum (din cauza asemanarii probabil) si asta ne-a dat atata bataie de cap in cautari si iar cautari pe Google, discutii si pareri , am ajuns pana chiar sa ne dorim sa gustam fructele Catinei de garduri. Bine ca nu avem laboratoare de cercetare ca ne apucam toti sa facem analize din cauza unei greseli scrise pe Wikipedia. Aceasta este concluzia mea si eu ma opresc aici cu semnele de intrebare ca deja am stressat google-ul de cate cautari am dat, nu mai spun de timp pierdut sa tot citesc peste tot.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
pai cine are in gradina Goji de-ala cumparat, zis original, si are in zona si gardarita sa se uite bine la ele. Daca-s identice...avem goji en-gros. Daca exista diferente, ne calmam si ne vedem de ala adus din china :mrgreen: Eu n-am vazut niciodata catina de garduri...ori nu este la mine-n zona ori sunt eu impotmolita si n-am bagat de seama :roll:
 

sentiklos

Member
Eu am gasit tufele de "GOJI" la indicatia unui horticulor de la care am cumparat anul trebut catina. El deja si-a facut 1000 de butasi de "GOJI" anul asta, din aceeasi locatie de unde mi-am facut si eu.

@Claude Eu am in gradina doua tipuri/soiuri de goji de la Dl. Moca, unul "Sweet" si celalalt "No.1" si nu seamana intre ele prea mult. Cum ziceam si mai devreme, No.1 are frunzele mai degraba lungi decat late, pe cand cele din soiul "Sweet" au frunzele mai ovale. Acuma...soiul asta "Sweet" arata identic cu catina de garduri, gardurarita, etc, pe care o gasesti salbatica in camp, deci s-ar putea sa fie tot aia. In pozele cu ce aveti voi de la Moca pare sa fie din asta de care am gasit eu prin judet.

De curiozitate, o sa experimentez pe mine fructele de catina de garduri. :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ei, dracie! :roll: O sa-l sun pe domnul Moca sa vad ce mi-a vandut in toamna :?
Nu te apuca tu sa mananci fructe de gardarita ca stii bine ca eroii...n-are nimeni nevoie de ei, pana la urma :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Sunt total de acord cu Floria,goji si catina de garduri seamna tare mult dar difera prin fructe.Eu am in gardul viu la bloc catina de gard si nu am vazut pe nimeni mancand.Am si goji din seminte la gradina si cand va fructifica o sa vad diferenta! :D
 

Floria

Active Member
Vai de noi cand or sa ne creasca Goji mari si s-or gasi unii sa scoata pe piata fructe de Catina de gard. Acum ma gandesc ca eu vreau sa plantez Goji ai mei obtinuti din fructe de la plafar, pe un teren la tara unde vecinii mei au Catina de gard. Oare nu imi incurca mustele polenizarea la ai mei ?
 

sentiklos

Member
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Ce-ai cu saracele muste ? Ele n-au nicio treaba cu polenizarea la Goji !
N-ai auzit ca florile de goji sunt...PERFECTE ? :rofl: :rofl: :rofl:
 

sentiklos

Member
@Floria
90% din plantele de Goji pe care le am in gadina sunt obtinute din fructe de la Plafar. Unora le merge bine, altora mai putin bine. Dar aici e vorba si de genele mostenite, de ce soiuri diferite sunt etc. As vrea sa vad macar o floare de la una din astea pe care le am in gradina. Cele pe care le-am vazut weekend-ul care trecut in satul Dumeni erau pline de flori si unele aveau si fructe mici. :eek: Ceea ce e WOW pentru perioada asta, pentru Goji. O sa astept pana prin iulie-august sa vad cum arat fructele plantelor pe care le-am gasit in Dumeni ( tufele de aici http://home-and-garden.webshots.com/alb ... 2299LASSTk si aici http://sentiklos.sunphoto.ro/Tufe_Goji_2011 ) si sa le gust, bineinteles. :rofl: Apoi mai vedem...[/b]
 

Floria

Active Member
Pana la urma bag de seama ca toti vrem sa ramane tineri si sa traim o suta de ani cu fructele astea :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am flori la Goji...Mi se par la fel ca cele din pozele postate de sentiklos :? Mov inchis spre violet, 5 petale...ce draci oi fi avand in gradina, planta tamaduitoare sau otravitoare? :evil:
 
Sus