Canna

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: si ale mele dar tot nu trebuie sa ne pierdem rabdarea ca de optimism eu una nu ma pling
 

albela

Active Member
Bine, eu pe tine te cred pe cuvant. Sa vedem daca te cred si ele ca e musai sa infloreasca anul asta.
 

v.cristina

Active Member
la mine canna nu creste asa de inalta ... cred ca din cauza temperaturilor mai scazute si mai nou am observat un lucru cam palesc frunzele pe margine ... vreo idee de ce
 

miki70

Active Member
Mie imi infloreste una din 10 cred(nu mai stiu cate au dat) . Cateva sunt inalte de 1,5 m cu frunze f f mari iar altele sunt mai mici. Trec zilnic pe langa o biserica care are f f multe canne in curte si nu sunt mai inalte de 50 cm dar sunt pline de flori. Au rasarit mai tarziu decat ale mele si le-au depasit pe ale mele la productia de flori. Cred ca secretul e sa fie plantate mai tarziu si udate f f mult. Sau puse in ghivece in casa si apoi puse in gradina.
 

ghia_don

Active Member
Ca sa infloreasca mai devreme, canna se planteaza in vase in februarie-martie, ca pina dupa trecerea pericolului brumelor tirzii cind se trec in gradina , ele sa fie deja cu "motul" mare. Altfel trebuie sa asteptam flori pe la sfirsitul verii, sau chiar deloc, asa cum am patit eu anul trecut cind n-am avut nici o floricica.
Anul asta am invatat lectia si deja sint inflorite o parte din ele Le astept si pe cele galbene... :D
 

Luciana35

Member
Foarte frumoase! La mine nu cred ca vor inflori anul acesta. Au stagnat la vreo 30 de cm...slabe sperante sa vad flori de la ele....
 

miki70

Active Member
Ce-a care a inflorit la mine are niste flori mici, anemice. :( Cred ca tb sa o ud mai mult dar acum cu ploile acestea sper sa faca celelalte flori mari.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ia uitati si la ale mele .
Eu de cind am gradina si canne in gradina (adica de ani buni) nu am patit asa ceva :( .Niste piticanii.............. :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca problema asta cu Cannele care n-au prea inflorit e una generala. Multe sunt plantate in rodurile din parcuri si de data asta nici acolo n-au prea inflorit. Au ramas pitice si acolo unde sunt totusi flori sunt anemice. Imi pare rau ca n-am pozat ieri, dar eram in goana masinii.
 

miki70

Active Member
La mine jumatate din ele sunt uriase (aproate 1,7 m) dar au flori pricajite rau, un ciuf :( . Acum tb sa in floreasca alte 2 care cred ca tot ciufuri o sa aiba. Nu-mi plac deloc. Dupa ploile de acum 2 sapt a facut una o frunza imensa ca nici nu poate sa o tina, sta blegita cu motz cu tot :p .
 
Aveti idee daca exista sansa sa inmultesti Canna prin seminte? Am citit ca ar fi posibil dar pe voi nu v-am "auzit" decat despre inmultirea prin rizomi.
Multumesc
 

calin123

Member
anulasta cred ca am ratat inflorirea la cana , s-au dezvoltat mai bine decit anul trecut dar ... poate la anu
 

mihai_c

Member
La mine a inflorit una, a ajuns deja la a 2-a inflorescenta si e cat mine de inalta. Restul sunt intre jumate si un metru inaltime si nu au flori.
Din cate am observat inaltimea se cam coreleaza cu dimensiunile rizomului.
Ce vreau sa incerc anul viitor, am vazut ca asa procedeaza la gradina botanica unde au niste cane fantastice: le pun primavara devreme in vase in sera si le scot de-aia prin mai cand pamantul e cald si ele continua sa creasca, altfel rizomul pun in pamant rece isi da drumul destul de greu si pierde timp pretios.
 

miki70

Active Member
Canele mele sunt f inalte si cu flori uratele, mici. Am vazut canna in alte gradini mai mici , pana la genunchi si au niste flori uriase. Oare sunt de 2 feluri? Ca eu vreau cu flori maaaari nu mici si ciufulite :( M-am uitat atent si parca difera la frunze putin , la cele mai mici se vad niste dungi pe ele mai in relief la ale mele sunt mai sterse ac dungi.
 
Si eu ma intrebam mai zilele trecute acelasi lucru. Vecina mea care este mai priceputa decat mine si cu vechime in gradinarit i-a scos duminica. Mie mi-a fost nu stiu cum sa-i scot pentru ca sunt pline de flori iar una dintre ele este in plin proces de inflorire. Mi-a fost mila sa le omor daca le merge din plin. Ale vecinei nu mai aveau flori.
 

mihai_c

Member
Eu le las pana da putin frigul si "arde" partea de deasupra pamantului, planta intra atunci in repaos si ramane asa pana primavara. Nu cred ca e bine sa le scoatem cand au inca frunze verzi si cu atat mai mult flori.
 

ghia_don

Active Member
Dupa prima bruma este cel mai indicat sa fie scoase, dar dupa cum anul asta inca nu a cazut bruma, inca sint frumoase si cu flori.
Asa ca mai asteptam :wink: ...
 
Sus