Canna

calin123

Member
nu le-am plantat unde trebuie ? poate , sau poate fiindca nu le-am plantat cu " moate " .
apropoo in ce ghiveci ( cit de mare ) le-as putea planta , ma gindesc la varianta asta astfel incit sa le asigur mai mult soare si sa le pun pe terasa poate asa infloresc caci de mari erau foarte mari rizomii
 

albela

Active Member
Am plantat si eu o canna acum 2 saptamani in ghiveci in casa. Are acum 2 tulpini cu cate o frunza mareeee. Creste vazand cu ochii. Trebuie sa o mut in gradina in aprilie sau pot sa o las in ghiveci pe terasa?
 

attila

Member
Albela
Daca este suficient de are ghiveciul poate ramane acolo dar mai bine dezvolta in gradina :D
 

albela

Active Member
Cred ca ghiveciul este de 22 cm. Attila crezi ca este suficient de mare? Nu vrea sa risc sa o transplantez in gradina, ii merge prea bine acum.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Depinde si de cit de mare este rizomul fiindca ei ii place spatiul.Poate fi de 22 cm ghiveciul daca ea este la fel de mare ...........sau mare pur si simplu :D
 

albela

Active Member
Cred ca am sa risc sa o mut in gradina. Credeti ca ar trebui sa separ cele 2 plante care au iesit din acelasi rizom (sa tai rizomul in doua) sau sa le pun in pamant asa cum sunt acum. Cam in ce perioada e mai bine sa le pun in gradina?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acum in nici intr-un caz.E prea rece pentru ea.Sfirsit de aprilie daca vezi ca () crestere in ritmul asta.Nu taia :( .La primavara viitoare cind le vei planta din nou faci operatiunea asta.
 

Luciana35

Member
Saptamana trecuta am cumparat si eu cativa bulbi de canna si nu stiu daca sa ii pun in gradina sau e prea devreme pentru ei. Toti au mugurasi....va rog dati-mi un sfat :rugaciune:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca s-a incalzit bine(nu stiu cum e la tine) dar eu le voi pune saptamina viitoare.Nu cred ca mai vine asa frig incait sa le intirzie.
 

ghia_don

Active Member
Am plantat o parte din rizomii de canna, ce mi-a mai ramas plantez dupa doua saptamini...sa vad la care le merge mai bine :wink: .
 

blueheart_d

Member
cum stati cu canna? ale mele inca dorm duse si nici un semn de vreun muguras. am intrat la banuieli vazand ca cele din centru plantate de primarie au deja 30-35 cm.
 
Sus