Canna

Floria

Active Member
Eu le-am plantat pe 20 martie si in urma cu 2 saptamani le-am dezgropat si le-am ridicat putin mai la suprafata. Saptamana trecuta am vazut ca 3 din 6 au deja frunzulitele afara.
 

miki70

Active Member
Ale mele au iesit, le-am pus la mijlocul lui martie si au iesit de 2 sapt. O singura radacina nu a dat , am scos-o si am pus-o putin iesita la supravata . Eu am canna rosie dar la anul vreau sa pun si galbena .
 

albela

Active Member
Ale mele sunt inalte binisor (cam 40 cm), dar le-am pus in casa in ghiveci prin martie si le-am mutat in gradina de pasti.
 

miki70

Active Member
Eu am de mai multe marimi. Toate puse in ac zi. Cred ca dep de dim rizomilor. Cel mai mare are mai mult de 1m dc pun la socoteala si ultima frunza care e cat o palarie :) Cei mai mici cu frunza cu tot ai 40 cm cred.
 

albela

Active Member
Ce frumoase sunt. La ale mele nu prea le merge bine. Nu au mai crescut aproape deloc. De inflorit nici atat :( .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu nici la mine ce s-a intimplat anul asta.Am avut rizomi foarte mari si sanatosi dar au crescut putin iar de flori nici vorba.Pina acum ar fi trebuit sa fie pline de flori si inalte de cel putin juma de metru :? .Cei care le au in ghivece au avut mai mult succes :roll: .....asa cred.
 

albela

Active Member
Eu le-am avut in ghivece dar le-am mutat in gradina odata cu daliile. La dalii le merge super dar la canne ioc :x
 

Ion

Member
La fel am patit si eu cu canna. Plantele au ramas mici (cam 15 cm), au marginile frunzelor uscate si nu le merge bine de loc....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ia uite!!!
Revolta cannelor pe 2008 :rofl: .Daca asa multa lume se plinge inseamna ca fiind anul sobolanului le-au rontait chitaitorii energia :mrgreen:

Oare ce s-o fi intimplat de fapt???Chiar e ciudat :?
 

zamfira

Member
Ale mele n-au rasarit deloc , asa ca ...cu regrete voi renunta la aceasta palnta , desi imi place mult . Cred ca nu ii place la mine in gradina :(
..sau paote reusesc sa ii gasesc alt loc ... :D , parca nu ma lasa inima sa renunt :)
 

attila

Member
Nu inteleg ce a patit canna la voi
Dar la mine se simt relativ bine totusi nu ca si in anii anteriori .
Dar eu nu demult le-am bagat in pamant si sunt deja cam 40 cm sa sparam ca vor inflori si ele
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Attila dar acum la sfirsit de iulie trebuiau sa fie cam de multisor inflorite.......... :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ai auzit la Attila ce optimist este???? :)
Sa speram ca vom avea canne exact cum a prezis el,nu-i asa? :rofl:
 

albela

Active Member
Problema e nu ca sunt mici ci ca stagneaza. Asa ca eu nu prea mai sper la flori anul asta :( .
 
Sus