Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Roxana

Active Member
De ziua mea am primit o Cambria. Am citit in fisa plentei cum se ingrijeste, dar nu stiu cum sa fac cu pamantul. Are acel pamant de florarie. Trebuie sa o transplantez acum? sa mai astept?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Felicitari si sa te bucuri mult timp de ea! :D
Legat de intrebarea ta, ar fi mai bine sa faci mai intai cateva poze detaliate: cu florile, cu planta intreaga, cu pamantul si cu ghiveciul in care e planta. Abia dupa ce vom vedea pozele, am putea sa ne dam cu parerea legat de transplantare.
 

mikiduzza

Member
e superba roxana, sa-ti traiasca :D
si eu am una la fel, imi e tare draga :indragostit:
este o Beallara Peggy Ruth Carpenter "Morning Joy", si nu o cambria :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Wow, cat este de frumoasa!!!! :indragostit:

Ar fi pacat sa o transplantezi acum, mai ales ca mai are inca o tija ce se pregateste sa infloreasca. Din cate am vazut in poze, planta este pusa in scoarta si nu in pamant, deci este totul in regula legat de substrat. O poti lasa linistita in ghivecelul ei cel putin pana i se vor trece florile. Dupa aceea, poti sa o transplantezi intr-un ghiveci putintel mai mare, ocazie cu care poti verifica substratul plantei sa nu aiba buretei sau rumegus (care trebuie indepartat, in caz ca exista). Si mai poti completa substratul, insa tot cu scoarta, in nici un caz cu pamat de orhidee. (Se simte textura substratului prin punguta cand cumperi scoarta, ca sa fii sigura ca nu gresesti).

Nu uita sa o uzi cu regularitate, cam o data pe saptamana, prin scufundarea ghivecelului timp de 10 min intr-un vas mai mare cu apa. Nu se uda pe deasupra pentru ca astfel apa se scurge repede printre bucatelele de scoarta, care nu apuca sa se umezeasca suficient. Din cand in cand o mai poti pulveriza pe pseudobulbi cu apa. Apa ce se scurge in farfurioara trebuie aruncata.

Mult succes cu frumoasa ta orhidee! :D
 

Roxana

Active Member
multumesc. si mie imi place mult si sunt foarte incantata de ea :D

m-am linistit daca zici ca substratul e ok. eu cam cand vad pamant din asta mi se pare nepotrivit si-l schimb. dar pentru orhidei separe ca este bun. mi-e cam frica sa transplantez plantele (mai ales cele "nou venite" :) ) ca sa nu le deranjez.
doar asa se poate uda planta? prin scufundare? ma gandesc ca totusi sa o mut saptamanal intr-un lighian cu apa si dupa la locul ei e cam "incomod" pentru ea, dar daca asa trebuie ma resemnez.
multumesc pentru sfaturi :*
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, la orhidee aceasta este metoda de udare. Mie imi par foarte potrivite pentru acest tip de udare galetusele de 1kg (sau mai mult daca ai) de iaurt/smantana etc. Intr-o astfel de galetusa intra perfect un ghiveci de orhidee. Cat timp uzi orhideea prin scufundarea ghiveciului, poti lasa planta in galetusa pe aceeasi pozitie. Nu ocupa spatiu in plus. In felul acesta, nu stresezi planta schimbindu-i pozitia si nici nu esti nevoita sa te plimbi cu lighenusul de apa prin casa. Doar sa fi atenta sa nu uiti mai multe ore planta scufundata in apa, altfel risti sa ii putrezeasca radacinile ;-)
 

diana999

Active Member
Cambria mea se usuca. Am luat-o cu florile trecute dar avea multe frunze. S-au uscat una dupa alta....e normal? noroc cu cei 2 puiutzi. sper sa nu se usuce si ei! o ud maxim o data pe saptamana.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Diana la ce temperatura o tii?Poate e prea cald si din cauza asta se usuca.
Ai verificat radacinile?In ce stare sunt?Si aceasta ar putea fi un motiv pentru uscarea frunzelor.
 

diana999

Active Member
s-o scot din ghiveci? Pentru ca nu e transparent. O sa pun termometrul....dar nu cred ca e prea cald.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu asa as face.As scoate-o din ghiveci ca sa vad ce si cum este pe acolo si as transplanta-o din nou.Poate si in alta scoarta daca ai.
Pe urma nu as mai uda-o vreo 10 zile doar din cand in cand i-as pulveriza frunzele.
Se poate sa fie si din cauza temperaturii.
Bafta mare!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus