Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Roxana

Active Member
Am o intrebare, de incepatoare :oops: in ceea ce priveste udarea orhideelor: Apa din recipientul in care urmeaza sa scufund ghiveciul trebuie sa acopere suprafata ghiveciului sau nu?
 

gabi d

Member
nu, nu trebuie. daca apa ajunge la jumatatea inaltimii ghiveciului e foarte bine. Ideea e ca orhideea sa isi traga cata apa are ea nevoie.
Daca apa ar acoperi toata suprafata ghiveciului atunci ai ineca-o :)
 

Roxana

Active Member
Cambria mea are doua frunze care vad ca incep sa se maroneasca in varf. care este cauza si ce pot sa fac?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Roxana fara o poza nu prea ne putem da cu parerea.Poate fi din cauza aerului prea uscat sau poate fi o ciuperca.
Asa ca e de recomandat sa ne arati o poza cu ea si sa ne dai detalii legate de mediul in care o cresti.Umiditate,caldura, de cate ori este udata, etc.
 

refu

Member
Roxana a spus:
Cambria mea are doua frunze care vad ca incep sa se maroneasca in varf. care este cauza si ce pot sa fac?
Daca sunt frunzele batrane (de la baza pseudobulbului) poate fi un fenomen natural, mai ales daca are si un pui mic.
 

Roxana

Active Member
Despre asta este vorba:

Intr-adevar acestea sunt printre frunzele bazale (la baza tijei florale). O tin pe o masa inalta, la lumina, in spatele geamului. De pulverizat nu am pulverizat-o (nici nu stiu daca trebuie), o ud o data pe saptamana, prin scufundarea ghiveiului intr-un recipient cu apa. Caldura "directa" de la calorifer nu are, sta la temperatura camerei, pe la 20 grade.
 

mikiduzza

Member
mie mi se pare destul de des sa o uzi o data pe saptamana...
mai ales ca nu are caldura directa de la calorifer, si nici temperatura din camera nu e foarte ridicata...
iti recomand sa pui un betisor de lemn in ghiveci pentru a verifica umiditatea, e mai sigur asa..
trebuie avut mare grija, cambria are radacinile destul de subtiri si putrezesc destul de repede...
sa ne tii la curent cu evolutia ei :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Asa pui sa tot ai... :D :D :D
E minunata Nick!Sa iti traiasca si sa ii mearga bine!
Dupa mine este o Odontioda 'Stirbic'

:D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus