Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Roxana

Active Member
in ghiveciul pe care l-am primit cred ca sunt defapt 2 plantute pentru ca astazi a inflorit si una din florile de pe cealalta tija florala si aceasta este galbena, nu mov ca celelalte.
si
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Felicitari pentru orhideea surpriza, Roxana. :D
Sa te bucuri de cele 2 orhidee ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Arselia, abia acum am vazut cambria ta! E superba! :D
Este o Burrageara Stefan Isler - ca tot zicea cineva pe aici ca burrageara e tare pretentioasa, greu de ingrijit si nu mai infloreste :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc fetelor si multumesc Carmen pentru identificare.Ma gandeam eu ca e o Burrageara numai ca nu apucasem sa vad care din ele.
E tare nepretentioasa.Toata vara a stat afara agatata de un copac si acum s-a pus pe inflorit.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pe bune?Mie nu mi se pare atat de interesanata in afara de culoare.E un visiniu inchis spre negru dar in poza parca are o alta nuanta.
Lasa ca in primavara vedem fiecare ce avem si ce ne dorim si poate facem niste schimburi.
:wink:
 

Kati

Active Member
Culoarea florii si mie imi place, dar nu este foarte mare, nu? Cel putin asa vad eu in poza.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
sarselia a spus:
Pe bune?Mie nu mi se pare atat de interesanata in afara de culoare.E un visiniu inchis spre negru dar in poza parca are o alta nuanta.
Lasa ca in primavara vedem fiecare ce avem si ce ne dorim si poate facem niste schimburi.
:wink:
Mie imi place si culoarea si faptul ca e mititica :). Mi se pare foarte interesanta! si facem cu siguranta ce schimburi vom vrea la primavara, ca tocmai ma uitam ca am si dubluri printre orhidee :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumim mult.Intr-adevar Kati florile nu sunt mari si din pacate,Camik,nu sunt nici parfumate.
Dar...nu putem fi cu toate,nu?
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Multumim mult.Intr-adevar Kati florile nu sunt mari si din pacate,Camik,nu sunt nici parfumate.
Dar...nu putem fi cu toate,nu?
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Tare draguta mai este...Succes in continuare in cresterea ei. :D :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mie mi se par a fi in regula radacinile
Si planta in sine arata in regula.De ce zici ca nu ii merge bine?
Eventual tine-o pe pervazul unui geam care sa nu aiba caldura dedesubt si ud-o cam o data pe saptamana nu mai des.
 

Roxana

Active Member
mie mi se pare in regula radacinile. Dar intr-adevar, frunzele par cam galbene. ai grija cu udatul.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Diana sunt galbene frunzele sau e din cauza blitzului?
Daca sunt galbene sa fii atenta ca o temperatura mai scazuta impreuna cu apa in cantitate mai mare nu prea fac bine.
Sau poate ca a venit cu aceste probleme de cand ai cumparat-o.Daca a stat in frig sau daca a fost udata si pe frunze sau prea mult ,problemele pot fi de acolo.

M-am mai uitata o data si la radacini si mi se pare ca am vazut ceva burete in mijlocul radacinilor.
Scoate tot ce este burete pe acolo si lasa doar scoarta.
 

diana999

Active Member
O ud o data pe saptamana sau mai rar. radacinile arata binisor dar nu pricep de ce s-au uscat frunzele asa repede una dupa alta. :? frunzele se vad asa din cauza blitzului. in substrat nu este burete ca am verificat.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus