Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Da si eu am patit-o cu una si de aceea ma gandeam ca numai ea ar putea fi.Mersi Green de ajutor!
 

CristianG

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Cambrii reinflorite - si mi-s tare dragi:
Sunt tare dragute! Din pacate au radacinile atat de fine....Niciodata nu poti avea garantia ca radacinile lor vor fi ok.Eventual ar trebui sa fie puse in ghivece transparente la fel ca phalenopsisii.... :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cristi, sa stii ca nu mi s-a parut dificil sa le cresc si par sa fie niste plante de apartament foarte adaptabile - de altfel au reinflorit fara sa aiba parte de prea multa atentie. Putin mai multa apa comparativ cu phalele - de fapt nu e corect spus mai multa apa ci o udare mai frecvecta.
Ramona,multumesc tare mult, si eu sunt incantata de ele!

Oricum, am ajuns la concluzia ca orhideele in general sunt niste plante foarte cumsecade - solicita un minim de atentie si ingrijire si te rasplatesc cu flori superbe.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Gradinar sunt superbe!
Si subscriu celor spuse de tine legat de ingrijirea acestora.Nici mie nu mi se par dificile si chiar sunt harnicute legat de inflorire.
Si eu astept vreo 2 sa isi deschida florile pentru ca le-am primit neinflorite si abia astept sa le vad.
Felicitari si la cat mai multe flori frumoase!
 

Kati

Active Member
Gradinar, ai dreptate, aceste orhidee se tin foarte usor, nu ai probleme cu ele, doar ca ocupa mai mult spatiu, avand frunze mai late si mai mari decat Miltonia de exemplu. Si cam iau din lumina celorlalte plante, asa ca nu e totuna unde le tii.
Ale tale sunt foarte frumoase, imi plac foarte mult, fiindca sunt colorate ca lumea :wink:

Cristi, radacinile lor sunt putin mai groase totusi decat ale Miltoniilor. Eu personal le tin in ghivece transparente deocamdata. Dar s-ar putea sa le mut mai incolo in ghivece normale.

Beallara mea nu mai infloreste, dar iata niste poze:
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Re ... 1774935426
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Re ... 0160702834
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Re ... 9210276274
Din pacate nu am putut s-o "prind" mai bine in poza, in realitate a fost mult mai frumoasa. Florile au tinut o luna.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Oh, da...e superba... :visator:
Si am o slabiciune pentru phalele galbene...iar a ta m-a fermecat :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
E superba Beallara,Kati dar...si pe mine m-a cucerit phala galbena.
Ce mai?Sunt niste minunatii toate orhideele!
 

CristianG

Well-Known Member
Kati faine orhidee...Am vazut anul trecut destul de multe la Bricostore...Sa nu imi spui ca de acolo ai luat-o.... :wink: Sper sa iti infloreasca cat de curand! :D
 

Kati

Active Member
Gradinar si Sarselia, eu va arat Beallara si voi o ridicati in slavi pe phala mea galbena? :rofl:
Da, si mie imi place phala, abia astept sa-mi faca floricele noi, caci in ultima perioada cam someaza :|
Cristi, Beallara am primit-o cadou :D De inflorit nu va mai inflori mult timp de acum incolo, fiindca acum ii trece ultima floricica. Asa ca, pana cand nu-i creste un pui nou... nicio sansa :cry:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus