Calla / Zantedeschia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cind scoateti bulbii din ghivece?Nu am apucat sa ii pun in gradina si......aleluia!!!Acum nu mai fac nimic.Asa ca vreau sa eliberez ghiveciul ca m-au enervat deja :x cu statul lor degeaba!
Si ii tineti in nisip?Pamint?Ziare?
Nici nu mai vreau sa-i vad pina la a :suparat: nul :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
Nu-i cam devreme sa-i trimiti la culcare? Poate e mai bine sa-i transplantezi in gradina pina la toamna, in timpul asta se vor mai dezvolta si se vor pregati pentru iarna. Eu i-am scos toamna destul de tirziu, si i-am pus intr-o cutie, fara altceva, pe care am tinut-o intr-o camera mai racoroasa.
 

blueheart_d

Member
au inceput sa-mi iasa calele de vreo-saptamana. cand mi-am luat gandul de la ele si de la canna, surpriza... au rasarit in toate. una a facut floare direct, ce sa astepte frunzele intai :eek:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor am vazut ieri o calla neagra. Adica neagra. M-a durut sufletul s-o las in magazin. Mai erau si altele: galbene, violet, alb cu violet mai ciudat asa ... Dar la aia neagra mi-a ramas gandul... :eek: O sa ma intrebati de ce n-am luat-o: nu prea merg callele la mine in balcon. Am una alba care s-a alungit de tot si n-a facut nici o floare. E obtinuta din bulb. Astea din comert sunt compacte si elegante. Credeti ca ele au o sansa in plus la mine in comparatie cu cele din bulb? Le fac producatorii ceva anume?
 

IULIA

Active Member
Conelia, sa stii ca eu nu am gasit bulbii la astea. ceva de gen begonii obtinute. habar nu am procedura.
si mi s-au dus toate. la mine nu au mers.
poate alte fete sa aiba alte pareri.
eu sint la cap bulbi din comert, dar frunze fac, flori nu. :(
 

rchiritoiu

New Member
Buna seara doamnelor, domnisoarelor,
Salutare domnilor.

Am si eu o intrebare: am luat din Real o Calla mov, la ghiveci, cu multe flori. Ni sa parut destul de sanatoasa la magazin: frunze sanatoase, tulpine cu flori drepte. Tot de acolo am luat un ghiveci, cred ca de 30 cm diametru si pamant de flori. Acasa am mutat floarea din ghiveciul ei, in noul ghiveci. Dupa vreo 2 saptamani am observat ca frunzele au inceput sa se lase. Citind intre timp pe net despre ea, erau sfaturi ca pamantul sa aiba si 1/3 parti de nisip. In componenta pamantului am bagat si nisip. Intre timp am luat bile de argila tot de la Real. Am pus acele bile pe fundul vasului (am inteles ca ajuta la drenaj), si deasupra pamantului ca mentine umiditatea in sol si au si rol estetic. Chiar arata bine, sa nu vezi pamantul acela. In tot acest timp, 1 data pe saptamana am folosit ingrasamant (1 capacel la 3 litri apa). De udat am inteles ca in aceasta perioada este bine sa se faca o data pe saptamana (care concidea cu fertilizarea la noi). In restul zilelor, o data pe zi, le pulverizam apa filtrata pe frunze. Asadar, cred ca undeva gresim, deoarece unele frunze sau ingalbenit, altele se usuca pe margini, si cam toate varfurile. Tulpinele cu flori se lasa, parca nu mai au putere sa sustina greutatea. Ne puteti ajuta?
 

IULIA

Active Member
eh, am trecut si eu prin astea,cred ca am avut experienta a vreo 15 pina acum. nu mai am niciuna. :(
nu vreau sa te sperii, dar e realitatea mea. :cry:
cind ai transplantat, ai gasit bulb? :eek:
eu niciodata. :? :?
si cred ca asta e motivul, sint plante f bulb, pe care olandezii le obtin ...habar nu am cum...si nu tin...habar nu am de ce. :? :?
gen begoniile acelea super, pe care sigur fiecare din noi le-a incercat si le-a pierdut, tot fara bulbi. :( :(
 

cllara78

Member
Nu va suparati ca va deranjez dar desi am citit tot topicul despre cale nu am gasit raspunsul la nelamurirea mea desi s-a discutat despre asta.Am o singura cala,prima,pusa in gradina.A facut 5 tije si5 flori cam micute.Acum floarea s-a facut verde (spadexul am citit mai inainte,sper sa fie corect)si are in interior un fel de seminte verzi ,destul de mari.Ce fac acum?Tai tijele si las sa creasca frunzele sau astept sa se coaca semintele si le culeg?A incercat cineva sa creasca cala din seminte?Scuzati-mi ignoranta,va rog.
 

rchiritoiu

New Member
Legat de apa... Nu inteleg expresiile de genu' "prea multa - putrezesc radacinile, prea putina - se ususca". Care este cantitatea corecta? In functie de ce? Si de cate ori? Este ca si la gatit? "Se pune sare dupa gust". Ca daca este din cauza apei, clar avem alte gusturi decat calla. :)
 

IULIA

Active Member
pt clara: floarea se trece acum. da, trebe taiata. sau o lasi sa se usuce acum. cum doresti. dar sa nu putrezeasca.
nu stiu de seminte la pistil....nu cred....
este bulboasa, deci....ce saminta? :eek:
 

angela draganoiu

Active Member
rchiritoiu a spus:
Legat de apa... Nu inteleg expresiile de genu' "prea multa - putrezesc radacinile, prea putina - se ususca". Care este cantitatea corecta? In functie de ce? Si de cate ori? Este ca si la gatit? "Se pune sare dupa gust". Ca daca este din cauza apei, clar avem alte gusturi decat calla. :)
prea multa apa inseamna ca ai pus prea des apa plantei respective, inainte de a se usca pamintul. unele plante vor apa cind li se usuca pamintul alte vor ca pamintul sa fie reavan, adica usor umed, inainte de a uda iar. de prea multa apa putrezesc radacinile si planta moare asa ca uneori e mai bine sa mai astepti o zi sau doua pina sa uzi iar.
iar prea putina inseamna ca ai pus, cantitativ, mai putina decit nevoile plantei. de prea putina apa plantele nu mor dar nu se hranesc cum trebuie si cresc disproportionat sau anemice.
ca sa fii sigur trebuie sa citesti despre planta cam cita apa are nevoie si uzi in functie de asta.
 

cllara78

Member
I-mi pare rau ca nu pot sa-i fac o poza,seamana cu semintele.De obicei incerc sa nu pun intrebari prostesti dar in cazul de fata am citit pe acest topic ca ceva asemanator a patit Doamna Ghia-don(pe care o consider profesor in flori)la pag2 in 9 aug 2007 si asa am avut curajul sa intreb.
Daca exista o regula cum ca bulboasele nu fac seminte inseamna ca gresesc eu mult.La mine in gradina si gladiolele au un fel de seminte.Bine ca nu am intrebat si despre acestea ca ma faceam de ras si mai rau :oops:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
cllara78 a spus:
Nu va suparati ca va deranjez dar desi am citit tot topicul despre cale nu am gasit raspunsul la nelamurirea mea desi s-a discutat despre asta.Am o singura cala,prima,pusa in gradina.A facut 5 tije si5 flori cam micute.Acum floarea s-a facut verde (spadexul am citit mai inainte,sper sa fie corect)si are in interior un fel de seminte verzi ,destul de mari.Ce fac acum?Tai tijele si las sa creasca frunzele sau astept sa se coaca semintele si le culeg?A incercat cineva sa creasca cala din seminte?Scuzati-mi ignoranta,va rog.
Calele ca si majoritatea "bulboaselor" sau "tuberoaselor" fac semintze. Da, se pot creste cale din semintze dar dureaza citiva ani buni (3-4) pina ajung sa faca flori.
 

IULIA

Active Member
popgeo, referitor la solicitari, cum fac si eu un abonament la voi la crini?
adresa e-mail, pm?
am o lista lunga. contra cost sigur. varietati mai scunde, sa incapa in balcon, adica 1 m maxim, ca am vazut acolo la voi niste....2 m.....ies prin tavan la mine.
multumesc anticipat.
 

Simina

Active Member
Am primit ieri un bulb de calla din Olanda:


E potrivit sa-l pun in pamant acum? N-am mai avut calla pana acum si de aceea intreb.
 

rchiritoiu

New Member
IULIA a spus:
eh, am trecut si eu prin astea,cred ca am avut experienta a vreo 15 pina acum. nu mai am niciuna. :(
nu vreau sa te sperii, dar e realitatea mea. :cry:
cind ai transplantat, ai gasit bulb? :eek:
eu niciodata. :? :?
si cred ca asta e motivul, sint plante f bulb, pe care olandezii le obtin ...habar nu am cum...si nu tin...habar nu am de ce. :? :?
gen begoniile acelea super, pe care sigur fiecare din noi le-a incercat si le-a pierdut, tot fara bulbi. :( :(
Legat de transplantare, dupa ce scoti planta din ghiveciul in care vine, trebuie indepartat pamantul? Eu pur si simplu am scos planta de acolo si in ghiveciul mai mare am suplimentat cu pamant. Sincer nici nu m-am uitat.
 

lelia

Well-Known Member
Cala,nu este printre preferate dar de cind au aparut si alte culori m-am reorientat, cea galbena,luata anul trecut din florarie:5 flori,3 bulbi, nu vrea sa faca flori desi arata destul de bine ,cea rosie din bulb a pic are doar 2 fru ze,ela tara pe sara,cealalta pe balcon la bloc :cry: sfaturi ......va rog :?
 

lelia

Well-Known Member
Scuze :oops: am apasat gresit butoanele si le-am fact :varza :cry: voiam sa cer sfaturi pentru cele doua cale,cea galbena pe care o am pe balcon, in geam,are soare pina la10,e frumoasa dar inca nu a inflorit si cea rosie pe care o am la tara pe scara ea nu arata prea grozav ,are doar doua frunze amarite,poate au nevoie anume ca sa-mi faca si mie o floricica :?
 
Sus