Calla / Zantedeschia

gani

Member
Am luat un bulb de cala din Carrefour (e singurul loc "nespecializat" unde am gasit, dar cam scumputz, cu 13 RON) si l-am plantat acum doua saptamani. Deja au iesit din pamant si parca cresc vazand cu ochii :) Si-s patru, ca am stat o jumatate de ora sa aleg cel mai mare bulb :D
 

DIANA7

Member
Eu vreau sa va spun ca am cumparat ceva bulbi de cale (si de crini) de la mama lui "Popgeo". Pe langa faptul ca mi le-a dat la un pret rezonabil, la fiecare categorie de bulbi, pe langa cei cumparati, mi-a mai pus si cativa mai mici. Foarte draguta si cu caracter doamna! Asa ca nu mai luati din comert cu 13 ron unul, luati de la doamna Florica, dumneaei ii da cu 6 ron!
va pup!
 

calin123

Member
Ieri am scos calele din gradina si .. surpriza pe linga bulbii plantati au mai aparut si altii mai mici ( diametru 1-4 cm ) .
cornelia a spus:
Pai cale iti poti cumpara cu carul (sunt in hypermarketuri aproape tot anul), nu sursa e problema. Ci faptul ca putine cale obtinute din bulb ajung efectiv sa faca floare.
....
Acum am in plus citva bulbi din acestia mici dar nu cred ca vor inflori in 2009 ( ii dau dreptate corneliei ) ,daca cresc bine poate infloresc in 2010 , dar asa am patit si cind am cumparat bulbii vezi istoria :
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... c&start=15

calin123 a spus:
calin123 a spus:
azi toamna dupa ce m-am suparat caci nu au facut flori am ingropat in gradina vreo 2 cale ( cite mai aveam ) si surpriza datorita iernii blinde ( caci altfel nu rezista la inghet peste iarna ) acum au vreo 35 cm inaltime , inca nu au inflorit dar astept .
una a inflorit
era 2007

calin123 a spus:
in 2007


calin123 a spus:
eu voi incerca experimentul ( involuntar ) de anul trecut , azi toamna am scos din pamint cala si ma gindesc sa o pun in ghiveci prin aprilie iar in mai sa o scot afara in gradina in pamint .
2008

gasesc si pozele din 2008 si le atasez
 

alexandrada

New Member
cala de ghiveci si iarna

Am tot citit si re-citit ce scrie pe forumul asta si tot nu m-am edificat in intregime. Am inteles clar ca bulbii calelor de gradina se scot toamna si se tin uscati pana la primavara. Cu calele de ghiveci ce facem?
Am cumparat una mov in septembrie, superba! i-am schimbat ghiveciul iar acum a inceput, usor-usor, sa se ingalbeneasca si sa ramana fara bulbi.
O las asa, si las bulbii in ghiveci sau ii scot dupa ce termina de uscat in intregime?...

Plssss, un raspuns urgent!:D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu am avut ani la rand calle in ghiveci,niciodata nu le-am scos.Le las acolo si pun ghiveciul in pivnita.Nu mai ud deloc sau poate o data pe luna foarte putin,in caz ca vad ca e foarte uscat pamantul.
 

alexandrada

New Member
inteles, as ama cam gandeam si eu, da' am zis sa intreb... O las deci sa ramana de tot fara frunze si gata...
Cam cand incepe sa-si revina, cand s-o scot din nou la lumina?
 
A

Anonymous

Guest
La noi urmeaza citeva nopti cu ceva -3 - 4grade. Trebuiesc scoase din pamint? Am citit topicul si inteleg ca rezista pina pe la -10. Ce ma sfatuiti?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
gabriela jalba a spus:
La noi urmeaza citeva nopti cu ceva -3 - 4grade. Trebuiesc scoase din pamint? Am citit topicul si inteleg ca rezista pina pe la -10. Ce ma sfatuiti?
Scoate-le. Mai ales pe cele colorate. Apoi trebuie puse la uscat. Iarna lor este echivalentul sezonului secetos. Chiar daca unele sint mai rezistente la frig.....nu sint rezistenet la inghetz si apa.
 

Roxana

Active Member
Cale

mimish a spus:
o splendoare! sa iti infloreasca frumos si sa te bucuri de ele!
marean a spus:
Sunt absolut minunate, felicitari !!!
Astept cu nerabdarea una neagra....ahhh, de cand ma tot uit de o cala neagra prin comert :visator: !
Alexandrina a spus:
sunt superbe, spune-mi si mie le ti in gadina sau in ghiveci?
yca a spus:
sunt absolut minunate !
popgeo a spus:
Alexandrina a spus:
sunt superbe, spune-mi si mie le ti in gadina sau in ghiveci?
In gradina. Se pot tine si in ghiveci dar in gradina se simt mult mai bine si se inmultesc si vegeteaza mai bine, bulbii se fac mari si foarte frumosi. Singura problema e cu cantitatea de apa, daca nu primesc suficienta apa codita florilor ramine scurta si frunzele sufere si ele. Trebuie scoase in toamna evident.
Alexandrina a spus:
popgeo a spus:
Alexandrina a spus:
sunt superbe,spune-mi si mie le ti in gadina sau in ghiveci?
In gradina. Se pot tine si in ghiveci dar in gradina se simt mult mai bine si se inmultesc si vegeteaza mai bine, bulbii se fac mari si foarte frumosi.
Singura problema e cu cantitatea de apa, daca nu primesc suficienta apa codita florilor ramine scurta si frunzele sufere si ele. trebuie scoase in toamna evident.
si de unde ti-ai cumparat bulbi?de cala
multumesc
nutilepadat a spus:
Popgeo si tatal meu ti-a admirat colectia :D
popgeo a spus:
Calele sunt din SUA si Olanda, in principiu cred ca sunt de gasit mai peste tot. Daca cineva doreste, cred ca vor fi disponibili in primavara tuberi.
angela06 a spus:
sunt foarte frumoase sa te bucuri de ele şi noi de fotografii
Veritas a spus:
Geo, felicitari, sunt superbe...Daca nu te superi, iti cer un sfat...Cum faci cu ele peste iarna? Eu am cateva in ghivece...Scoti bulbii si ii replantezi, sau pot ierna in ghiveci?

Multumesc,

V
Gabiuta a spus:
Off topic. :wink:
Veritas ea/el :? am vazut albumul si ce am vazut acolooooooooo..........waw :!: ce mi-a mai placut. :marfa:
Bineinteles in afara de flori. Sa traiasca tot ce e viu prin preajma ta. Botanic si zoologic :tavalit:
popgeo a spus:
Veritas a spus:
Geo, felicitari, sunt superbe...Daca nu te superi, iti cer un sfat...Cum faci cu ele peste iarna? Eu am cateva in ghivece...Scoti bulbii si ii replantezi, sau pot ierna in ghiveci?

Multumesc,

V
In principiu pot ierna in ghiveci fara probleme, dar nu afara. Trebuie sa tii minte ca perioada lor de repaus este anotimpul secetos. Asa ca nu le uzi in respectiva perioada. Calele de gradina (alea albe si mari) rezista si afara, dar trebuie sa nu fie expuse la apa si frig, sau mai ales la dezghet si inghet succesiv. Daca e frig e ok (totusi nu prea frig) dar sa nu fie si apa. Astea colorate insa nu prea rezista afara decat in iernile foarte blande.
Veritas a spus:
Multumesc mult, Geo. O sa le pun in beci, unde nu va fi foarte frig...
Veritas a spus:
Gabiuta a spus:
Off topic. :wink:
Veritas ea/el :? am vazut albumul si ce am vazut acolooooooooo..........waw :!: ce mi-a mai placut. :marfa:
Bineinteles in afara de flori. Sa traiasca tot ce e viu prin preajma ta.Botanic si zoologic :tavalit:
Gabiuta, multumesc de aprecieri... :D "Acolo", da, e cam gradina zoologica(10 pisici si 4 caini), din care 12 bucati adoptate de pe strada... Facem mari eforturi sa reducem cat mai mult stricaciunile pe care le produc ei - inerent - gradinii. Acum pisicile se distreaza f. mult in varful " momailor" de rogojini pe care le-am facut sa protejam magnoliile.

Scuze de off-topic,

V (ea)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
oana_oana a spus:
Eu am niste bulbi de cale la ghiveci. Cand este momentul sa incep sa le ud? Au fost la hibernat pana acum.
Poti sa incepi sa le uzi... putin la incpeut.
 

ghia_don

Active Member
Merg si la ghiveci, dar sa aiba lumina multa, chiar soare direct, ca sa nu se lungeasca, si sa infloreasca frumos.
 

karmenutza

Member
Am cumparat aseara cale la ghiveci dar sunt mici. :? Inflorite, mov. Au tulpinita cam de 15-20 cm, maxim, inghivecel mic, de 12 cm. Exista si astfel de cale sau se fac mari? Ce fac cu ele? Le pun in ghiveci mai mare, ca radacinile i-au iesit si pe sus si pe jos. O sa pun si poze putin mai tarziu, sa se mai incarce acumulatorii.
Ele infloresc si asa mici sau sunt deja mature si doar atat cresc?
Si poze:
 

karmenutza

Member
Mi-am luat aseara cale la ghiveci. (Cred ca am inebunit tot forumul cu asta :) ) Ale mele sunt scurte, nu sunt lungi. Si nu au stropi pe frunze. Cam cat de mare trebuie sa fie ghiveciul in care le mut, ca asta e de 12 cm si radacinile pe afara peste tot: si pe deasupra si pe dedesubt. :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Karmen unul mai mare,logic.Insa din mic-mica mea experienta cu ele la ghiveci si lor le place :? sa fie inghesuite.
Sunt mai multe tipuri/varietati ,de ce te panichezi draga mea?Cele albe au frunzele patate si luuuuuuuuuuuuungi.
Schimba-le dar daca sunt inflorite lasa-le sa le treaca florile.
Poate altii care au avut mai multi ani iti pot spune mai mult.
Eu acum am citiva bulbi pe care ii voi pune direct in gradina.Asa ca.......nu sunt cea mai in masura sa te sfatuiesc.
 

oncilica

Member
Eu m-am suparat pe cala mea ( e alba si cu frunzele stropite).. nu a vrut sa imi arate decat frunzele-i semete! Nici urma de floare... am avut grija de ea 2 ani!
Tare nerecunoscatoare!
Asa ca i-am facut o surpriza : am dus-o frumusel la munte, in gradina bunicii! Ehhhh.. da nu e singura! Pentru ca dintr-un bulb solitar acum erau 4 bulbi (5 de fapt, 2 erau lipiti)! Ma intreb daca in aer liber ii va placea mai mult. Sper ca da, ca altfel nu mai vorbesc cu ea!

PS : abia am convins catelul bunicii sa nu ude brazda proaspata de flori! Hotomanul pusese ochii pe o tufa de narcise care pareau sa sufere de sete! Si daca cala nu imi infloreste de buna voie, o sa aiba parte de o "ploaie calda"! :rofl:
 

adana

Member
si eu am de 2 saptamani un rizom de calle roz,si de ieri,un rizom de calle albe.sper sa ma bucure cu flori,ca tare sunt frumoase :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu ca sa nu ma mai supere de loc....le-am facut vint :) peste gard la vecini :rofl: Daca le-o place acolo ma vor anunta noii stapini 8)
 
Sus