Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
Cam asa e si al meu, presupun ca al tau pare putin mai deschis in poza decat in realitate, nu?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
NU sint greu de gasit si nici chiar rari.....cel mai comun de gasit probabil este Bartzella. Eu l-am comandat acum 3 ani de la o firma romaneasca din Bucuresti.

Uite aici cum arata anul trecut....probabil anul asta va avea ceva mai multe flori.



claude a spus:
scumpico, aia mi se pare ca-s cei mai putin intalniti :rofl: Auzi la ea, direct la galben a sarit :rofl: Asa ca ma indoiesc ca-i gasesti pe toate drumurile...doar comandati, pe bani buni, prin strainezia, cred :evil:
 

victoria222

Active Member
Si eu am luat Bartzella toamna trecuta de la anthesis.ro. Poate infloreste, ca din cei cinci bujori luati, patru au cate trei boboci de floare, si unul s-a dezvoltat foarte slab. Nu stiu exact care din ei e Bartzella, dar sper ca e unul din cei cu boboci.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Foarte probabil Bartzella nu e cel care s-a dezvoltat slab... ala are crestere foarte viguroasa...

Iata ce a mai inflorit la mine (cel timpuriu):

 

bebe Iris

Active Member
Este un bujor ierbustiv, dar nu mai stiu din pacate care...cand i-am plantat stiam care pe unde i-am pus si credeam ca n-am sa uit, dar m-am inselat :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bebe Iris, sa-ti traiasca galbiorul! Poate la anu' il vad si pe-al meu cu floricica
 

Floria

Active Member
Si eu am mutat unul arbustiv, i s-au uscat toti bobocii in anul cu mutarea si in anul urmator. Anul acesta are multi boboci , sper sa ajunga la inflorire.
 

miki70

Active Member
kerkyra a spus:
Bujorilor mei, mutati in toamna, li s-au uscat toti bobocii de micuti. Oare de ce? :(
Corina si mie mi s-au uscat anul trecut , fiind prima tentativa de inflorire (au fost plantati acum 3 ani) Banuiesc ca asta se intampla dupa mutare, la anul sigur vei avea flori frumoase de la ei dar tb sa-i uzi mult pe timpul verii, sa nu-i lasi sa li se ofileasca frunzele si nici sa le tai.
 

IULIA

Active Member
raportez unul rosu-grena-cyclam inchis(ca sa zic cit mai exact culoarea) si unul cyclam deschis. deocamdata. :D
primul vreo 4 boboci si cel roz vreo 30 :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus