Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Victoria, tare frumoasa a devenit gradina ta, se vede ca ai muncit mult dar rezultatele sunt pe masura :)
Bujorii vostri sunt superbi - anul asta unul singur o sa infloreasca si la mine, restul au avut tentative de boboci care s-au oprit din dezvoltare, cred, pentru ca tot la 1 cm diametru au ramas. Aveti idee care ar putea fi cauza?
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am patit acelasi lucru, Mada, dar eu i-am mutat in toamna si se pare ca asta a fost cauza. Initial m-am bucurat ca am vazut boboci, apoi am vazut ca nu mai cresc si in final s-au uscat.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca sint plantati/mutati recent.. atunci probabil e semn ca inca nu sint suficient de puternici (radacini inca nedezvoltate suficient..), la anul isi revin insa..
Daca au inflorit in aniii anteriori si acum au ajuns numai cu boboci minimi care nu au fost dezvoltati... atunci nu le place ceve, sau nu au avut suficienta apa, sau au fost deanjati la radacina.... sau altele... inclusiv poate sint plantati prea adinc, sau au fost musuroiti..
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Au fost mutati toamna trecuta majoritatea sau sunt in al doilea an de dezvoltare.
Toti bujorii mei au fost cumparati anul trecut si, evident nu au ajuns la maturitate - cu ajutorul vostru, m-am edificat :)
 

victoria222

Active Member
Multumesc mult, Madalina, pentru aprecieri :oops: Si eu am patit asa cu niste bujori si habar nu am care este cauza...habar nu am pentru ca alti bujori, pe care i-am mutat in acelasi timp cu cei cu bobocii uscati au inflorit chiar abundent. Dar probabil este si datorita diferentei de specie. Important e sa nu fie prea adanc plantati, ca in rest se vor acomoda negresit.
 

fixpix

Active Member
Astia's ai mei
Cel mai rapid la inflorire (deja i's duse florile)
Culoarea e ceva mai inchisa, camera nu o reda fidel.

Alb - foarte prolific, creste de numa!
(Sau tufele mai mature?)

Si acuma incepe sa infloreasca cel roz
 

lelia

Well-Known Member
Numai frumuseti prin gradinile voastre ! :visator:
Desi imi plac foarte mult bujorii ,se pare ca ei nu ma plac :(
Din cele 7 tufe de bujori in 4 nuante doar cel rosu comun a inflorit,iar un atlul are un singur boboc .
Unii nu au avut boboci iar la alti au intepenit .
Daca nici anul viitor nu fac flori, renunt la ei :(

 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Lelia, eu zic sa peseverezi ca sigur le dai tu de capat!
Fixule, m-ai omorat cu bujorii tai, sunt superbi!
 

victoria222

Active Member
Superbi toti bujorii! Este floarea mea preferata, m-am hotarat!

Lelia, ai umblat la radacina lor recent, sunt la umbra sau sunt ingropati prea adanc (mai adanc de 2-3cm)?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bujori (surpriza.. doi au inflorit in primul an de la plantare),Yellow crown , Lorelei,



Lelia.. cu bujorii trebuie sa ai rabdare....nu le place transplantarea si uneori dureaza ani buni pina se acomodeaza din nou.... deci nu it fa probleme... isi vor reveni, dar trebuie sa mai citesti despre mutat.
 

carla

Active Member
A inflorit si arbustivul meu

Saptamana asta sper sa-mi infloreasca si lactiforele Festiva Maxima, Dancing Butterfly, Bowl of Beauty si unul roz fara nume, sunt singurele care au boboci mari de floare. Restul ori n-au facut boboci, ori s-au uscat, ramane deci pentru la anul. Si la mine sunt florile preferate, dupa trandafiri of course :)

Gabriela, am vazut la tine in album un bujor roz cu flori simple, absolut superb. Stii cumva cum il cheama?
 

gabrielais

Active Member
l-am cumparat sub numele de Sarah Bernhardt...da' se pare ca n-are nicio legatura :rofl: ; eu ma bucur oricum de el ca e primul bujor inflorit vreodata la mine in gradina...poate reusesc sa-l si identific :wink:

superb arbustivul...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus