Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

fixpix

Active Member
Primul pur si simplu l-am descoperit in curte la o casa (dar cu vedere la strada, ca nu m-am bagat in curte).
Pozele 2-3 sunt in curte la o biserica. Se vede ca cineva are grija de plante... arata bine toata gradina aia.
si io is curios piticii mei cand se fac asa mari?
:roll:
 

adrianam

Well-Known Member
:roll: Sunt splendizi!
Caline, poate afli cine are grija de ei si stai de vorba sa aflam si noi secretul!
Acum mi-am adus aminte ca in drumul meu pe jos spre casa, este intr-o curte mai retrasa de la strada, un bujor arbustiv mare, grena parca!
Poate imi aduc aminte sa iau aparatul de acasa si sa-i fac o poza, precis este inflorit acum!
 

Dana29

Member
Am si eu o problema cu bujorii mei. Au bobceii destul de mari si stau toata ziu albine si tot soiul de alte insecte pe ei. Credeti ca le pot dauna? Ce sa fac sa dispara si sa nu afectez inflorirea?
 

mymo

Active Member
Si pe ai mei stau in general furnici,care nu fac decat sa haleasca puricii negri,zic eu ca nu fac niciun rau.
 

carmenushka

Active Member
La mine in gradina bujorul cel batran care credeam ca a pierit dupa chinurile la care a fost supus anul trecut cu renovarea casei, a lastarit bogat dar nu are pana acum niciun boboc. In schimb am pus prin martie 2 bujori luati din Kaufland si din nestiinta i-am plantat prea adanc, iar acum au doar 10-15 cm dar, surprza! au bobocel!
 

elipopa

Active Member
carmenushka a spus:
La mine in gradina bujorul cel batran care credeam ca a pierit dupa chinurile la care a fost supus anul trecut cu renovarea casei, a lastarit bogat dar nu are pana acum niciun boboc. In schimb am pus prin martie 2 bujori luati din Kaufland si din nestiinta i-am plantat prea adanc, iar acum au doar 10-15 cm dar, surprza! au bobocel!
bafta la inlorit! si eu am tufe batrane fara boboci anul acesta!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bobocii de bujor emit un fel de nectar care pt furnici, albine si alte insecte e ca si mierea pt noi . In consecintza e normal sa ai diverse insecte pe bobocii respectivi. Dupa cite stiu eu nu se intimpla nimic rau cu bobocii...

Dana29 a spus:
Am si eu o problema cu bujorii mei. Au bobceii destul de mari si stau toata ziu albine si tot soiul de alte insecte pe ei. Credeti ca le pot dauna? Ce sa fac sa dispara si sa nu afectez inflorirea?
 

Dana29

Member
Merci frumos! Mi-era teama sa nu ramana bobocii asa cum sunt si sa nu se mai deschida. E primul an in care bujorii mei infloresc si au multi boboci. Si nu vreau sa pateasca nimic rau. Ce ingrasaminte le puneti si cand? Eu nu i-am hranit cu nimic anul asta.
 

michaela

Active Member
claude a spus:
am gasit treaba cu punctul de altoi ingropat, pe site-ul unor cultivatori de bujori. Iata ce zic si ei, ca altoiul vine ingropat la 8-10 cm.
"deporre la pianta nella buca in modo che il punto d'innesto,, sia circa 8-10 cm sotto il livello del suolo"
http://www.vivaiobuffa.com/it/Cultivation.aspx
Claude uite aici mai multe info pentru bujorii altoiti :wink: :D
Ai mei sunt sunt obtinuti prin diviziune(intre timp am intrebat furnizorul :) ), insa dupa ce mi-ai zis , am inceput sa caut mai multe info despre varietati de bujori obtinuti prin altoire. Mai stii :? daca imi cumpar vre-unul altoit! :rofl: :wink:
http://www.peonies.org/grafting/Grafting5.html

---------------------
Si la mine unul care sper sa-l lase ploaia sa se deschida :roll:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Arata a rockii..... tare sint curios sa vad poze cu tufele tale de bujori arbusticoli infloriti.

In principiu eu cred ca cei nealtoiti sint mai de dorit decit cei altoiti....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Michaela :D Deci cam asa e, cu altoiul sub pamant. Pana una-alta eu i-am plantat, cu altoiul ingropat, dar nu la 8-10 cm cum zicea italianul ci la vreo 4 cm. Dupa cum apare si in link-ul postst de tine, ingroparea mai si stimuleaza altoiul sa dezvolte radacini proprii, ca si la trandafiri, ceea ce e de dorit.
Foarte frumos bujorul tau! :visator:
 

IULIA

Active Member
Michaela, superba gradina.
stau sa ma gindesc unde stai in Romanica, la noi trandafirii abia se dezvolta la frunze, boboci....nu mai zic cind vom vedea.
iar arbustii toti sint dati si infloriti.......
nuu, eu m-am mutat in harghita si nu am aflat. :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Presco, mirosul poate sa varieze si la cei arbustivi si la cei ierbosi de la zero la superb...... depinde de varietate.

Iata la mine cel mai timpuriu bujor ierbos....;-) Gata sa "explodeze"

 

presco

Active Member
popgeo a spus:
Presco, mirosul poate sa varieze si la cei arbustivi si la cei ierbosi de la zero la superb...... depinde de varietate.

Iata la mine cel mai timpuriu bujor ierbos....;-) Gata sa "explodeze"

Eu bujor ierbos fara miros nu am intalnit pana acum.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus