Brugmansia

Viovett

Member
A, bun, da' ne spui mata, Iudit, cat de mari sunt ghivecele la asemenea " bine crescute " brugmansii ?
Am si eu cateva, unele mai marisoare altele inca puiuti si ma tot intreb ce-o sa ma fac cu ele cand vor mai creste. Adicatelea cate tone de pamant+ recipiente va trebui sa mut de colo colo prin curte, casa etc.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am vazut ieri la Mymo ca a plantat brugmansiile direct in gradina.Cu siguranta le va merge super!
A mea cea mare este intr-un ghiveci cam cat o galeata de 10 litri.in care chiar sapt. trecuta a ajuns.Asa am vazut ca are radacinile foarte mari.Sfatul meu este ca cei care pot,sa planteze brugmansiile direct afara,chiar daca nu va fi usor ca toamna sa le scoata din pamant ca sa le duca iar la iernat.
 

sorina

Active Member
a

Si mymo le scoate toamna si le duce la iernat ???? le pune inapoi in ghivece sau cum ????
Eu am de le voi primit un puiut si mai am unul de vreo 2 ani care doar a crescut anul trecut si atit , dupa cit timp fac flori ????
 

byby_anka_w

Member
eu am plantat un pui in gradina si nu prea sunt multumita de evolutia lui.
iudit, brugmansile surorii mele au deja flori :)
 

mymo

Active Member
Am venit cu dovada,doua plante mature si un pui :D

In acest moment nu au boboci,o sa va tin la curent cu evolutia lor pana la toamna.
 
Si eu am una primita in toamna de la o vecina care nu avea unde sa o tina la iernat. Eu am pus-o intr-o galeata de vre-o 20l si am tinut-o pe balconul inchis dar neincalzit. A trecut iarna bine si acum am pus-o deja in gradina. :mrgreen:
 

sorina

Active Member
a

Mymo , dupa cum vad eu , tu preferi sa plantezi plantutele direct in gradaina . de ce ??? :?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Wow Byby!!!Superba!
Sorina,sunt plante multe la care le merge mult mai bine in gradina.
Mymo si-a facut in gradinuta un mic colt de rai.Rugati-o frumos sa va pozeze si copacul cu clematite ,in caz ca nu a facut-o inca.
 

mymo

Active Member
Sorina,le-am plantat in gradina mai mult ca experiment,anul trecut au fost in ghiveci anul asta in gradina.....la toamna vreau sa fac o comparatie sa vad cum le merge mai bine si daca le e mai bine in gradina asa o sa fac in fiecare an :D
Iudit,multumesc frumos :hug: ,clematisul este una dintre putinele flori cu care ma pot lauda....deh,suntem la inceput de drum.
 

fixpix

Active Member
si tata si-a plantat brugmansiile direct in pamant. scoase din ghivece si afara cu ele. unele la soare altele mai la umbra. pe unde a apucat.
:mrgreen:
 

sorina

Active Member
mymo a spus:
Sorina,le-am plantat in gradina mai mult ca experiment,anul trecut au fost in ghiveci anul asta in gradina.....la toamna vreau sa fac o comparatie sa vad cum le merge mai bine si daca le e mai bine in gradina asa o sa fac in fiecare an :D
Iudit,multumesc frumos :hug: ,clematisul este una dintre putinele flori cu care ma pot lauda....deh,suntem la inceput de drum.
Te poti lauda cu mai multe .... dar ma rog :wink:
te roooog :rugaciune: arata-ne copacul Clematita . :pa:
 
Sus