Brugmansia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Desi off topic......si eu sunt disperata cu melcii,vie rmii sau omizile astea dzeu mai stie ce sunt ca tot le pun "Optimol" si capcane si degeaba ca nu mai vor sa plece.S-au lipit dragastos de trandafirii mei albi :( .
 
D

dyayzh

Guest
Eu am daruit planta cuiva drag mie si cu gradina, tocmai pentru ca atragea musculitele si le si impartea in jur la hibi :(
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Desi off topic......si eu sunt disperata cu melcii,vie rmii sau omizile astea dzeu mai stie ce sunt ca tot le pun "Optimol" si capcane si degeaba ca nu mai vor sa plece.S-au lipit dragastos de trandafirii mei albi :( .
Zau de nu esti culmea!Iti dai tu seama cat de greu le-a fost lor sa se invete la tine?Saracutele vietati,cine stie cum fugeau cand se auze cum calca Cora cu laboacele ei.... :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:tavalit: chiar asa nu m-am gindit!

Oricum brugmansia ramine o planta foarte frumoasa in ciuda tuturor neplacerilor care le creeaza uneori.
 

sorina

Active Member
A

Anca , sa-ti traiasca brugmansia alba ete superba !!!!
De citi ani o ai si cum o ingrijesti . Eu am un butas mai mare care s-a prins a crescut mare si frumos are cam 60 cm dar in rest NIMIC ....Atitea flori face a ta de obicei?????
 

magda

Active Member
Moderator
Ce frumusete :eek: Poate gasesti cateva seminte de vanzare - ar arata grozav in gradina mamei de la tara.
 

magda

Active Member
Moderator
ups se vede ca nu ma pricep la aceasta planta.Am citit topicul si am inteles ca se inmulteste prin lastari . Corect nu ?
 

mymo

Active Member
Attila,cu ce am gresit?spuneam ca si eu am datura mov care are seminte ca si cea a Violetei.Nu am spus ca sunt una si aceeasi.Sau am inteles gresit?
 

v.cristina

Active Member
attila a spus:
Draga Magda
Brugmansiile nu au seminte adica nu am zis bine cateodata au dar
seminte au datura !!!
cu ocazia asta m-ai luminat si pe mine
pentru ca eu am 2 trompete albe dar au frunzele altfel adica alta nuanta , alta textura si una din ele face un fel de fructe si presupun ca si seminte si una nu
in concluzie am o brugmansia si datura????? :?


am uitat sa mentionez sunt minunate trompetele atilla
 
Sus