Brugmansia

sicamin

Member
Multumesc ,am reusit sa le vad pe amandoua.De inteles nu am putut pentru ca nu era in lb. romana. :cry:
 

bibacj

Member
Brugmansia mea e pe casa scarii are caldura, lumina dar nu inteleg de ce i se usuca varfurile. Ma puteti ajuta?
 

v.cristina

Active Member
In primavara am cumparat de pe internet un puiut de trompeta ingerului pe care l-am indragit de cum l-am vazut prima data
Nu m-a lasat sufletul sa il scot afara ca la noi cum noptile sunt mai geroase ma temeam sa nu sa paleasca mai ales ca era asa de plapand L-am pus in antreu unde are parte de lumina si caldura din belsug si pot sa spun ca a crescut foarte frumos si foarte repede dar din pacate acum cateva zile am depistat ca frunzele sunt gaurite si gaurile devin tot mai mari pe zi ce trece. Cand l-am studiat mai bine am depistat ca pe spatele frunzelor erau niste musculite foarte mici albe...ca sa scap de ele am spalat planta cu furtunul ...acum este ok dar ma gandesc ca poate or sa apara iara ce trebuie sa fac?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Sunt abonate la musculite..........
Pentru ele Mospilan din belsug ca numaicu apa nu o rezolvi.Gaurile insa sunt facute de melci.Asa cred eu daca zici ca s emaresc.Ia uita-te sa vezi daca nu vezi ceva verde mic si rasucit :) ca o omida pe spatele frunzei ?.Si pentru ei exista remediu .
 

v.cristina

Active Member
am cautat dar nu am gasit
in schimb inainte sa o spal am mai vazut o omida foarte mica alba cred ca ea este vinovata....acum e in ceruri :evil: :evil: :evil: :evil:
eu una ma minunez de cati daunatori exista aproape la jumatate din plantele mele trebuie sa ma lupt cu cate o specie ba pureci, ba paduchi ba omizi etc etc
am obervat mai nou ca si la lendru pe spatele frunzei au aparut aceleasi musculite minuscule albe :cry: :cry: :cry: :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:) of,ce pot sa-ti spun este ca trec de la o planta la alta.De aia trebuie tratate cu multa grija si atentie pina dispar definitiv.E suficient sa fie una bolnava si sa stea linga una sanatoasa ca e clar ca o imbolnaveste.Asa ca multa grija.Cauta orice poate combate musculita ca e pacatoasa tare ca de altfel toti daunatorii :(
 

v.cristina

Active Member
attila a spus:
cred ca tu tii neaparat sa ma bagi in boala :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
sunt MINUNATE!!! felicitari!!
poate ne dezvalui si noua din secretele tale :wink:
 

attila

Member
Draga cristina
Aceste plante nu au nici un secret numai le place foarte mult ingrasamantul natural si foarte multa apa in rest natura rezolva totul :wink:
 

byby_anka_w

Member
eu am 3 bucati:alb,alb cu roz,galben.si acum tocmai am mai achizitoanat inca una crem.toate le-am adus din germania.cea crem am luat-o inflorita si pana in romania mi-am rupt gatul urmarind-o sa nu se deteroreze.
cam asa arata
 

v.cristina

Active Member
in cele din urma am depistat si eu ce imi manca frunzele : niste viermi care au lasat pe spatele frunzelor o multitudine de oua mici mici mici mici
acum ce fac? :?
 

byby_anka_w

Member
bucurie imensa pe capul meu.
1.azi am constatat ca am o multime de boboci la cea alba.sper sa poata cara toate florile.
2.am un puiut de vreo 10 cm(poate nici atat) care are si el vreo 4 boboci :D
 
Sus