Brugmansia

bibacj

Member
Tocmai le-am mutat pe cele 2 ale mele in ghivece mai mari, dar nu ma lasa sufletul sa le duc pe scara blocului. Asa ca am reorganizat balconul si le-am gasit loc.
 

bibacj

Member
Brugmansia mea are paianjeni. Nu stiu de ce fel dar am vazut panze si frunzele incep sa se ingalbeneasca. Cu ce sa o stropesc?
 

bibacj

Member
Merci mult. Acum le-am stropit si astept rezultatele. Oare ar trebui stropite toate plantele sau numai brugmansia?
 

bibacj

Member
A facut prima floare. Sper ca nu si ultima. Nu mai are boboci dar acum am pus-o intr-un ghiveci mai mare.
 
Fetelor ,am si eu o brugmansia cam de 40cm ,o am de anul trecut ,prinsa din lastari .As dori sa stiu cind infloreste,ca pina acum nu mi-a inflorit niciodata
 

bibacj

Member
Cred ca depinde si de marimea ghiveciului. Am 2 plante eu si 2 are mama. Sunt prinse din lastari de anul asta. A inflorit doar cea din ghiveciul mare. Oare e coincidenta?
 

sicamin

Member
Eu le-am pus in gradina fara ghiveci si au crescut si inflorit . Deoarece aveau prea multi lastari ,am rupt lastarii si i-am pus si pe ei in pamant (tot in gradina ) . Sau prins toti 4 si acum se pregatesc sa infloreasca.
 

Roxana

Active Member
bibacj a spus:
Cred ca depinde si de marimea ghiveciului. Am 2 plante eu si 2 are mama. Sunt prinse din lastari de anul asta. A inflorit doar cea din ghiveciul mare. Oare e coincidenta?
Pai din cate stiu eu, dupa transplantare, planta trebuie sa aiba timp ca radacinile sa ''umple'' ghiveciul si apoi sa mai si infloresca.
 

bibacj

Member
Le-am schimbat ghiveciul in acelasi timp. Dimensiunile ghivecelor variau... Planta din cel mai mare ghiveci a facut deja floare celelalte nici macar boboci.
 

Roxana

Active Member
Cred ca-i ingrijesti putin cam diferit. (mai multa apa la unul, mai mult soare sau lumina la altul) sau poate are ceva la radacini. Cand l-ai trasnplantat avea ceva la radacini?
 

bibacj

Member
Nu avea nimic la radacini. Le tratez la fel pt ca ghivecele stau unul langa celalalt. Acum am schimbat ghiveciul si astept rezultatul experimentului.
 

Roxana

Active Member
daca se simtea mireasma florilor plin poza era minunat, gabi_gabriella. ne imbalsamau narile.
 
Sus